İsotun fiyatı ikiye katlandı

Şanlıurfa mutfağının vazgeçilmez baharatlarından olan isot olarak adlandırılan pul biber, piyasa çıkmaya başladı. Geçen yıla oranla katlanan isot fiyatlar kış hazırlıklarına girişen Urfalı aileleri kara kara düşündürüyor.

İsotun fiyatı ikiye katlandı

Türkiye'nin yemeklik pul biber ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Şanlıurfa'da, biber hasadının başlamasıyla birlikte isot yapımına başlandı. Bu yıl isot fiyatları yüzde 200 oranında yükseldi.

Şanlıurfalı vatandaşlar tarafından çokça tüketilen ve en çok rağbet gören baharat olan isot, vatandaşlar tarafından büyük ilgi görülürken bu yıl ürün azlığı ve fiyat yüksekliği vatandaşları kara kara düşündürüyor.

BİN BİR ZAHMET İLE YAPILIYOR

Tadı ve kokusuyla birçok yemeğe lezzet katan, çiğ köftenin olmazsa olmazı pul biber, kavurucu sıcakta zahmetli bir sürecin ardından tezgahlardaki yerini alıyor. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile birlikte sulu tarımın yaygınlaştığı Şanlıurfa’da ilkbaharda ekilen, bakım ve sulamanın ardından Ağustos ayı başında hasat edilmeye başlanan kırmızı renkteki biberler, kamyonlarla pazarlarla getiriliyor. İsot üreticileri tarafından pazarlardan veya tarlalardan satın alınan biberler, çalışan kadınlar tarafından yıkandıktan sonra saplarından ve çöplerinden ayıklanıyor.

URFALILARIN VAAZ GEÇİLMEZİ CEP YAKIYOR

Daha sonra özel makinelerden geçirilen biberler yere serilen bezlerin üzerinde kurutulmaya bırakılıyor. Çeşitli işlemlerden geçen biberler, isot veya biber reçeline dönüşüyor. Şanlıurfa’nın tescilli ürünü isotun, bu yıl tezgahlarda kalitesine göre kilogramı 60 ila 150 TL arasında satışa sunulması bekleniyor.