İran’dan 60 kişilik alım heyeti Türkiye’nin süs bitkisi için geliyor

2023 yılı Şubat ayında bini aşkın direkt satın almacıya mesken sahipliği yapacak olan The Flower...

İran’dan 60 kişilik alım heyeti Türkiye’nin süs bitkisi için geliyor

iran dan 60 kisilik alim heyeti turkiye nin sus bitkisi icin geliyor 1672039697 598

2023 yılı Şubat ayında bini aşkın direkt satın almacıya mesken sahipliği yapacak olan The Flower and Plant Show 2023’e, İran’dan Tarım Bakanlığı yetkililerinin de olduğu 60 kişilik bir de alım heyeti geliyor.

İSTANBUL (İGFA) – Avrupa standartlarında kaliteli eser yetiştiren Türkiye Süs Bitkileri Dalı, uygun iklim ve coğrafik şartları, fiyat avantajı, gereksinime nazaran kontratlı üretim yapabilme gücü ve lojistik üstünlüğüyle dünya ticaretinden her geçen yıl daha fazla hisse alıyor.

2020’de yurt dışına 106 milyon dolarlık satış gerçekleştiren, 2021 ihracatı 150 milyon dolara yaklaşan kesim, 2022’yi ise 175 milyon dolar ihracatla kapatmayı hedefliyor.

Türkiye’deki üreticilerin, 42 milyar doları bulan dünya süs bitkileri ticaretinden daha fazla hisse alması için çalıştıklarını söyleyen Tarsus Türkiye Fuarcılık Genel Müdürü Zekeriya Aytemur, 16-18 Şubat 2023 tarihlerinde 12.’sini düzenleyecekleri The Flower and Plant Show’a yurt dışından bini aşkın direkt satın almacı getirerek, kesim ihracatına milyonlarca dolarlık katkı yapmayı hedeflediklerini açıkladı.

“Başlattığımız yurt dışı satın almacı programı kapsamında, başta bölümün en değerli ithalatçı ülkeleri olan Almanya, Hollanda ve İngiltere ile birlikte İtalya, Türki Cumhuriyetler, Kuzey Afrika ve Balkan ülkelerine odaklandık. Ayrıyeten fuarımıza İran’dan ortalarında Tarım Bakanlığı yetkililerinin de olduğu 60 kişilik bir alım heyeti de geliyor” diyen Aytemur, The Flower and Plant Show 2023’e katılan üreticilerin, farklı coğrafyalardaki alternatif gaye pazarlarla direkt ticaret yapabileceklerini söyledi.