iPhone destekli koronavirüs testi onay bekliyor

Bir sağlık firması tarafından üretilen iPhone destekli koronavirüs test kiti, satışa sunulmayı bekliyor. Sonuçları iPhone uygulamasında gösteren ve evde uygulanabilen test kiti FDA’dan onay aldıktan sonra piyasaya sürülecek.

iPhone destekli koronavirüs testi onay bekliyor
22 Şubat 2021 - 10:01
Reklam

Kroger Health şirketi, testi çevrimiçi satın almanın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 2200 eczane ve 220 kliniği de satın almaya hazır hale getirmeyi planlıyor.

EUA‘nın test kitini onaylaması halinde perakendecinin derhal dağıtmaya başlayacağı testin ilk 1.5 milyon ünitesini ürettiği belirtiliyor. Ayrıca üretici, tam üretim kapasitesinde ayda 30 milyona kadar test yapabileceğini iddia ediyor.

15 dakikada sonuç veriyor

Test, nazal swab örneğini düzgün bir şekilde toplamak ve işlemek için adım adım talimatlar sağlayan bir temizleme kiti ve bir iPhone uygulamasından oluşuyor. Uygulama, test kasetine yerleştirildikten ve 15 dakikalık bir beklemenin ardından, kullanıcıdan kasetin işaretlerini taramak için iPhone kamerasını kullanmasını istiyor.

Uygulama daha sonra testin sonucunu mümkün olduğunca açık bir şekilde kullanıcıya sunuyor. Uygulama ayrıca, normal HIPAA uyum kurallarını izleyerek sonucu halk sağlığı kurumlarıyla paylaşabiliyor.

Yüzde 90’ın üzerinde doğruluk payı

Uygulamayı desteklemek için FDA’ya sunulan bir klinik araştırmanın, testin mevcut acil kullanım için yetkilendirilmiş PCR testlerine kıyasla yüzde 93 pozitif ve yüzde 99 negatif doğruluk payına sahip olduğunu belirlediği ifade ediliyor.

Kroger Health’in çatı şirketi Gauss’un kurucusu ve CEO’su Siddarth Satish konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Halk sağlığı liderleri, insanların kendi evlerinde talep üzerine, güvenilir ve hızlı testlere erişmeleri gerektiği konusunda hemfikirdir ve testimizin sağladığı tam da budur” dedi.

KAYNAK : shiftdelete, Haber7

YORUMLAR

  • 0 Yorum