İngiltere’de demiryolu çalışanları, son 30 yılın en büyük grevini başlattı! Ülkede ulaşım felç oldu

İngiltere’de, Demiryolu, Denizyolu ve Ulaştırma (RMT) Sendikasının başlattığı grev nedeniyle tüm ülkede ulaşımda sorunlar yaşanıyor....

İngiltere’de demiryolu çalışanları, son 30 yılın en büyük grevini başlattı! Ülkede ulaşım felç oldu

İngiltere’de, Demiryolu, Denizyolu ve Ulaştırma (RMT) Sendikasının başlattığı grev nedeniyle tüm ülkede ulaşımda sorunlar yaşanıyor. Grev nedeniyle trenlerin yalnızca beşte biri hizmet veriyor. Ekseriyetle ana çizgilerle sonlu olan seferler, fakat 07.30-18.30 saatleri ortasında yapılacak.

İngiltere’nin yanı sıra İskoçya ve Galler’de de birçok tren gün boyunca çalışmayacak. Euston, Waterloo ve London Bridge üzere ağır istasyonların grev nedeniyle boş kaldığı görüldü.

Londra metrosu seferleri de büyük ölçüde askıya alındı. Başkentte seyahat etmeye çalışanlar, uzun otobüs kuyruklarıyla karşılaştı. Londra etrafındaki yolların olağandan daha ağır olduğu ve kent merkezlerine yanlışsız trafik oluştuğu görüldü.

30 YILIN EN BÜYÜK GREVİ

Son 30 yılın en büyük grevi olarak bedellendirilen harekete 40 binden fazla personel katılıyor. Sendika, artan enflasyon karşısında yüzde 7’lik artırım isterken, hükümet yüzde 3 öneriyor. Ülkede enflasyonun sonbaharda yüzde 11’i bulması bekleniyor.

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, BBC’ye yaptığı açıklamada, acil durum kabinesinin (Cobra) grev nedeniyle toplanacağını duyurdu.

Sendikalarla görüşmediğini belirten Shapps, “Genelde onlarla görüşmem zira bu bir hile. Milyonda bir baht olduğunu düşünseydim elbette bunu birinci fırsatta yapardım.” dedi.

RMT Genel Sekreteri Mick Lynch ise uyuşmazlığın aylarca sürebileceği konusunda uyararak, hükümetinin 4 milyar sterlinlik fonu kestiğini ve uyuşmazlığın tahlile kavuşturulmasını etkin olarak engellediğini söz etti.

Ülkede, perşembe ve cumartesi günleri de grev yapılması planlanıyor.

AA / Hasan Esen – Aktüel