İleri Yaşta Yatağa Bağımlılıktan Korunmak için Osteoporoza Dikkat

Ülkemizde ve dünyada yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte kemik erimesi yani osteoporoz, geçmişe nazaran ehemmiyeti artan...

İleri Yaşta Yatağa Bağımlılıktan Korunmak için Osteoporoza Dikkat

Ülkemizde ve dünyada yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte kemik erimesi yani osteoporoz, geçmişe nazaran ehemmiyeti artan sıhhat problemleri ortasında yer alıyor. İlerlemiş osteoporoz sonucu çeşitli kemik kırıkları; bunlara bağlı olarak yatağa bağımlılıklar ve komplikasyonlar nedeniyle görülen hayat kayıpları gün geçtikçe artıyor. Bu sebeple kemik erimesinden korunmak için kimi hayat stili değişikliklerine dikkat etmek ehemmiyet taşıyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Nazlı Gülsoy Kırnap, “20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü”nde, osteoporoz ve korunma teknikleri hakkında bilgi verdi.

Ülkemizde yaşlı bireylerin yarısında kemik azalması, 25’inde ise osteoporoz görülüyor

Osteoporoz kemik kırılganlığında artış ile sonuçlanan, ilerleyici metabolik kemik hastalığıdır. Yaşlı nüfus sayısının artması ile tüm dünyada osteoporoz değerli bir sıhhat sorunu haline gelmiştir. Türkiye’de 50 yaşın üzerindeki bireylerin 50’sinde kemik azalması (osteopeni), 25’inde kemik erimesi (osteoporoz) saptanmıştır. Kemik erimesi tüm kemiklerde görülebilir. En çok, omurga, kalça ve ön kol kemiklerinde kırıklar olur. Osteoporoz, yatağa bağımlılık ve bunlara bağlı komplikasyonlar ile vefata neden olabilir.

50 yaşın üzerinde kemik mineral ölçüm testi ihmal edilmemeli

Kemik erimesinin kesin olarak teşhis edilebilmesi için kemik yoğunluğu ölçümü yapılmalıdır. Kemik yoğunluğunu ölçen prosedürün ismi kemik mineral dansitometresidir (KMD). Unutulmamalıdır ki osteoporoz erken devirde rastgele bir belirti göstermez. Bu nedenle 50 yaşın üzerinde belirtilerin ortaya çıkması beklenmeden kemik erimesinin çok yaygın görülen bir hastalık olduğu unutulmadan, menopoz sonrası periyottaki bayanlar ve 50 yaşın üzerindeki erkekler tabibe başvurarak sistemli olarak KMD ölçümünden geçmelidir. Menopoz sonrası bayanlar tarama hedefli KMD yaptırmalıdır. Kemik erimesi için riskli kümeler ve erken kemik kırığı oluşan hastalar kemik taraması KMD ile taranmalıdır. Kemik erimesi için ilaç kullanan hastalar KMD ölçümleriyle takip edilir. KMD kırık riskinin belirlenmesini sağlamaktadır.

Fazla kafein, çay, alkol ve sigara kullanımına dikkat!

Yirmili yaşlara kadar kemik kütlesinde büyüme ve depolanma olur. Çocukluk ve ergenlik periyodunda biriktirilen kemik kütlesi sonraki yıllar için çok kıymetlidir. Kemik deposunu doldurmak için bu devirde sağlıklı beslenme ve fizikî aktiviteye dikkat edilmelidir. Sonraki yıllarda kemik üretimi ve yıkımı, istikrarda olacak halde devam eder. Yaşlanma, menopoz, kimi ilaçlar, hareketsizlik, yatağa bağımlılık, çeşitli hastalıklar kemik yıkımında hızlanmayla kemik erimesine neden olur. Fazla kafein, çay, alkol, sigara kullanımı, kalsiyumdan yoksul beslenme, vitamin D eksikliği, kilo alma ve süratli kilo verme kemik erimesi için başka risk faktörleridir.

Kemik erimesinden korunmak için;

  • Kalsiyumdan güçlü süt eserlerinin tüketimini artırmak,
  • Vitamin D eksikliğinin kesinlikle tedavi edilmesi,
  • Fiziksel aktivitenin ömür uzunluğu sürmesi,
  • Kafein, çay, alkol üzere içeceklerin tüketiminin en aza indirilmesi,
  • Sigaranın büsbütün hayatımızdan çıkarılması gerekmektedir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı