Hüseyin Baş, Yetenekli Ünal’a yönelik reaksiyonuyla Twitter’da TT oldu

AK Parti Küme Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Uzman Ünal, geçtiğimiz gün Kahramanmaraş Milletlerarası 8. Kitap...

Hüseyin Baş, Yetenekli Ünal’a yönelik reaksiyonuyla Twitter’da TT oldu

AK Parti Küme Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Uzman Ünal, geçtiğimiz gün Kahramanmaraş Milletlerarası 8. Kitap ve Kültür Fuarı’nda yaptığı konuşmada “Tarihteki en sert kültürel ihtilal Türkiye’de yaşanmıştır. Mesela Fransız ihtilali her şeyi yıkmıştır fakat lügate dokunmamıştır. Yeniden en sert ihtilallerden bir tanesi Mao’nun Çin kültür ihtilalidir. Lügate dokunmamıştır. Fakat maalesef bir kültür ihtilali olarak Cumhuriyet; bizim lügatimizi, alfabemizi, lisanımızı hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir” demişti.

“BURADAN BİR DÜŞMANLIK ÇIKARAMAZSINIZ”

Bu kelamların akabinde toplumsal medyada yapılan yansılara karşılık Ünal, “Bugün ‘Bir Kitap Okudum’ etkinliğinde gençlerle Cemil Meriç’in Bu Ülkesini konuştuk. Kamus bir milletin hafızasıdır cümlesinden yola çıkarak yaptığım kıymetlendirme Cumhuriyet’e dönük değil kültür ihtilali olarak yapılanlara dair bir tespittir. Buradan bir düşmanlık çıkaramazsınız” açıklamalarında bulunmuştu.

“DUYUNCA HAKİKATEN İÇERLENDİM”

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Lideri Hüseyin Baş, Antalya’da düzenlenen “Mevzu Ekonomi : Tahlil Ulusal Ekonomi Modeli” programında konuştu, yeni hususlar üzerine dikkat cazip açıklamalar yaptı. Baş buradaki konuşmasında Ünal’ın reaksiyon çeken kelamları hakkında konuştu.

“BU TELAFFUZ ULUSAL GÜVENLİK PROBLEMİDİR”

BTP başkanı açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Velhasıl hiçbir şey yok ortada. Bilim yok, Türkçe eser yok, zati okuma yazmayı bilen yok. Bu türlü bir ortamda neymiş efendim Cumhuriyet bunları elimizden almış. Artık bu açıklama, bu telaffuz bir ulusal güvenlik sorunudur çok önemli söylüyorum ve bu beşerler bu ülkeyi yönetiyorlar. Şayet siz yarın bu ülkenin egemenliğine sahip olmayı devam ettirmek istiyorsanız, Türk milleti bu ülkenin hükümranıdır, bu ülkenin idaresinde kelam sahibidir demek istiyorsanız bu hükümeti değiştirmek zorundayız. Atatürk saraylar yıktı, bunlar saraylar yaptı. Önümüzdeki seçimde… Evvel bunları tarihin çöp sepetine atacağız.”