Hibrit Eğitim Modeli Nedir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hibrit eğitim modeli açıklamasının ardından 2020-2021 eğitim öğretim döneminin nasıl gerçekleşeceği merak konusu oldu. Peki, tam olarak hibrit eğitim modeli nedir, hibrit ne demek ve okullar ne zaman açılacak?

Hibrit Eğitim Modeli Nedir?
09 Temmuz 2020 - 15:59
Reklam


Hibrit eğitim modeli ile ilgili son dakika açıklaması Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan gelmişti. Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Koca 2020-2021 eğitim öğretim dönemine ilişkin ihtimalleri değerlendirmişti. Bugünse Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların açılacağı tarihe ve eğitim modellerine ilişkin değerlendirmeler yaptı.

HİBRİT EĞİTİM MODELİ NEDİR?

Karma öğrenme, hibrid öğrenme, karışık öğrenme olarak da bilinen harmanlanmış öğrenme en sade tanımıyla geleneksel eğitim metodunun çevrimiçi (online) eğitim materyalleriyle zenginleştirilmesi yani harmanlanması olarak tanımlanmaktadır. Kullanılan teknolojilerin yanı sıra farklı eğitim felsefelerinin geleneksel öğrenme ortamında birlikte kullanılması da harmanlanmış öğrenme olarak tanımlanmaktadır. Harmanlanmış Öğrenme: Harmanlanmış öğrenme geleneksel eğitimi desteklemek amacıyla teknolojik materyallerin kullanılması olarak düşünülmemelidir. Harmanlanmış öğrenmedeki denge çevrimiçi ağırlıklı eğitim veren bir kurumun verimliliği arttırmak amacıyla çevrimiçi eğitime ek olarak yüz yüze ders vermesi olarak da düşünülebilir.

HİBRİT NE DEMEK?

Kısaca hibrit ‘İki farklı güç kaynağının bir arada bulunması’ şeklinde ifade edilmektedir. Yani karışım sonucu ortaya çıkan şey olarak da adlandırılabilir.

OKULLAR 31 AĞUSTOS’TA AÇILACAK MI?

Bakan Selçuk'un açıklamaları şöyle: Bilim Kurulu ile istişare yaparak karar veriyoruz. Okulların açılacağı hafta ne olacağın bilinmez. Biz okul açılsın mı açılmasın mı diye karar verirken, Sağlık Bakanlığı'nın, Bilim Kurulu'nun ortaya koyacağı veriler, o tarihte açılıp açılmayacağını rahatlıkla ifade edebiliriz. Ama bugünden bunun beklenmesi doğru değil. 31 Ağustos'ta açılmasını temenni ediyoruz. Sağlıklı bir ortam oluştuğunda bunu gerçekten ortaya koymak, gerçekleştirmek istiyoruz ve şartlar el verirse bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Tüm planlarımızı buna göre yaptık, aylardır hazırlanıyoruz. Sağlık Bakanlığı'nın genel olarak tüm sektörler için hazırladığı rehberler söz konusu. Ama eğitim-öğretim ortamları için bunun biraz daha özelleştirilmesi gerek. Çok uyumlu bir çalışma yapıyoruz. Son 1 hafta içinde defalarca çalışmamız oldu, bunun teknik altyapılarını ortaya koyabilmemiz için. Şayet okullar gerekli şartlar sağlanırsa 31 Ağustos'ta açılabilir denilirse biz bunu açarız, hiçbir sorun olmaz. Denilirse ki, 'Bir süre açmayın... Uzaktan eğitime devam edin' Biz uzaktan eğitime hazırız, hiçbir problemimiz yok. Eğer denirse ki 'Seyreltilmiş bir ders çizelgesiyle ve azaltılmış ders saatleriyle, karma model deneyin..." biz buna da hazırız. Verilere bakar o tabloya göre hareket ederiz.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum