Heyet Raporu Nereden Alınabilir ve Nasıl Alınır: Tam teşekküllü sağlık raporu veren hastaneler

Heyet raporu, bir hastanede bulunan birçok bölümden muayene olduktan sonra alınan raporun genel tanımıdır. Tam teşekküllü sağlık raporu da denilir.

Heyet Raporu Nereden Alınabilir ve Nasıl Alınır: Tam teşekküllü sağlık raporu veren hastaneler
27 Haziran 2020 - 01:23

Heyet Raporu Nedir?

Heyet raporu, bir hastanede bulunan birçok bölümden muayene olduktan sonra alınan raporun genel tanımıdır. Tam teşekküllü sağlık raporu da denilir. Bir işe girmeden, yurt dışı seyehat öncesi, askeri personel olarak çalışılacaksa veya birçok sebepten dolayı talep edilen bir sağlık raporudur. 

Bu rapor hastaneden bulunan 6-7 bölümden muayene olduktan sonra bu raporların bir araya getirilip hastane kurulu tarafından onaylanmasıyla hazırlanır.

Heyet raporu alacak bir kişinin hastanede muayene olması gereken bölümler (istenilen yer tarafından ekstra bir bölüm belirtilmediği taktirde); İç Hastalıkları (Dahiliye), Genel Cerrahi, Kulak-Burun-Boğaz, Göz, Ruh Sağlığı ve Nöroloji bölümleridir.

Heyet Raporu Nereden Nasıl Alınır?

Heyet raporu almak isteyen kişi T.C Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı tam teşekküllü bir hastanede randevu aldıktan sonra başvurulması gerekir. Bu rapor hem devlet hastanelerinde hem de gerekli özellikleri taşıyan özel hastanelerde alınabilir. 
Bu rapor alınmak için randevu günü hastaneye gelen kişi matbu dilekçe doldurur. Dilekçede kişinin adı soyadı, iletişim bilgileri, rapor istenme sebebi varsa özel sağlık bilgisi hakkında bilgiler yazıp doldurur. 
Muayene aşamasına gelindiğinde, kişinin sigortası yoksa ve özel hastaneden bu raporu temin ediyorsa ekstra muayene ve tahlil ücretleri de çıkacak ve işlemler ödemenin ardından yapılacaktır.
Ödemeler sonucundan tahliller çıkar ve raporlanır. Hastane kurulu tarafından onaylandıktan sonra heyet raporu çıkmış olur. Raporun alınması için belli bir ücret daha ödenebilir.

Heyet Raporu Ücreti Ne Kadardır?

Heyet raporu, devlet hastanesinde veya özel hastanelerde alınmasına göre farklılık gösterir. Devlet hastanelerinde ortalama 100-150 ₺ arası rapor ücreti iken, özel hastanelerde 100-300 ₺ arasında bir ücret ile rapor alınabilmektedir. Rapor ücretinin her sene değişiklik gösterdiğini de söyleyebiliriz.

Heyet Raporu Kaç Günde Çıkar? Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Heyet raporunun ortalama 3-4 gün gibi bir sürede çıkabileceğini söyleyebiliriz. Resmi olarak 7 iş gününde alınacağı söylensede daha kısa sürede bu rapor alınabilmektedir. 
Heyet raporu alındıktan sonra 90 gün geçerlilik süresi bulunmaktadır.  Ayrıca rapor alınırken belirli bir süreliğe verilmişse rapor üzerinde bu süre yazar ve o süreler içerisinde geçerliliği olduğunu ifade eder.

YORUMLAR

  • 0 Yorum