Hayat Yerelde Güçlenir

Hayata Dayanak Derneği, toplum temelli afet risk idaresi çalışmalarıyla yereli destekliyor. Dernek Türkiye’nin afet bölgelerinde,...

Hayat Yerelde Güçlenir

Hayata Dayanak Derneği, toplum temelli afet risk idaresi çalışmalarıyla yereli destekliyor. Dernek Türkiye’nin afet bölgelerinde, mahallî halkı muhtaçlığı tespit ve proje önermeye teşvik ediyor, risk azaltan projeler için hibe ve süpervizyon takviyesi sağlayarak yereli afet öncesi ve sonrası şartlar karşısında güçlendiriyor.

Türkiye 2021 yılında orman yangını ve sel felaketleriyle gayrette önemli kayıplar yaşadı. Muğla Marmaris ve Antalya Manavgat’ta on binlerce hektar ormanlık alan içinde yaşayan sayısız canlıyla birlikte yok oldu; Kastamonu Bozkurt’ta ilçe merkezi enkaz hâline geldi. Yaşananlar, derinleşen iklim krizi şartlarıyla afetlerin azalmayacağını lakin tedbirler alınması gereğini hatırlatıyor. Afetlerden etkilenmiş insanların hayatlarını düzgünleştirmek üzere 2005’den bu yana acil yardım ve müdahale çalışmaları yapan Hayata Takviye Derneği tam da bu sebeple ‘Toplum Temelli Afet Risk Yönetimi’ çalışmalarını başlattı.

Toplum Temelli Afet Risk Yönetimi çalışmaları, afet bölgesindeki eksik ve muhtaçlıkları, afetten direkt etkilenen mahallî halk ile tespit etmek ve afetlerle gayret için yereli güçlendirmek fikriyle geliştirildi. Kastamonu, Muğla ve Antalya’da taşınabilir saha grupları tarafından yürütülen çalışmalarda mahallî topluluklar kendi muhtaçlıklarını tespit ediyor ve bu gereksinimlere karşılık verecek proje teklifleri hazırlayarak Hayata Takviye Derneği’ne sunuyor. Afete müdahale ve afet sonrası güzelleştirme üzere kritik hususlarda uygulanabilir ve tesirli bulunan projeler Hayata Takviye seçici konseyi tarafından belirleniyor ve mikro hibelerle destekleniyor.

Hayata Takviye Derneği Yöneticisi Sema Genel Karaosmanoğlu, bu çalışmanın afet bölgelerinde kalıcı güzelleştirme için başarılı bir model olduğunun altını çizdi: “Biliyoruz ki afete hazırlık temelde afet bölgelerinde yaşayan halkın güçlenmesiyle sağlanabilir. Modelin özelliği afet bölgelerinde yaşayan toplulukların riskleri kendilerinin değerlendirmesi, muhtaçlıkları kendilerinin önceliklendirmesi, tahlile dair fikirleri kendilerinin geliştirmesi ve sonra da kendilerinin bu fikirleri harekete dönüştürmesi… Bizim tek katkımız ve rolümüz, bu süreci kolaylaştırmak ve fonu mikro hibeler formunda direkt topluluklara devretmek. Mikro hibelerden faydalanan lokal toplulukların kendi kapasitelerini güçlendirmek için sergiledikleri istekli efora, ilgili kamu kurumlarıyla kurdukları güçlü irtibata, yeni adımlara dair titiz planlamalarına şahit oluyoruz. Bunlar, süreklilik ve kalıcı güzelleşmenin çok âlâ birer örneği. Görüyoruz ki, hayat yerelde güçleniyor.”

24 Mahallede 34 Mahallî İnisiyatife Takviye: #AfeteBirlikteHazırız

2022 Aralık prestijiyle Bozkurt, Manavgat ve Marmaris çevresinde 24 mahallede, lokal inisiyatiflerin şekillendirdiği ve yürüttüğü 34 projeye mikro hibe takviyesi sağlandı.Sahada misyon alan proje sorumluları seçilen projelerin dizaynının son hâline getirilmesi ve uygulanması, bütçe idaresi süreçlerinde, mahallî topluluklara süpervizyon takviyesi sunmayı sürdürüyor.

‘Hayat Yerelde Güçlenir’ Belgeseli

Afetlerden ziyan gören Marmaris, Manavgat ve Bozkurt halkı afete karşı geliştirdikleri projelerin hem yürütücüsü hem de yararlanıcısı. Bu çalışmalar tekrar bölge halkının çabasıyla bir sinemada bir ortaya geldi. Sinema, Hayata Dayanak Derneği’nin toplumsal medya hesapları üzerinden izlenebiliyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı