Hareketsiz yaşam ve kilo bel ağrısı nedeni

Bel ağrısı, gribal enfeksiyonlarından sonra en yaygın karşılaşılan sıhhat sıkıntılarından biri. Hareketi kısıtlayarak hayat kalitesini...

Hareketsiz yaşam ve kilo bel ağrısı nedeni

Bel ağrısı, gribal enfeksiyonlarından sonra en yaygın karşılaşılan sıhhat sıkıntılarından biri. Hareketi kısıtlayarak hayat kalitesini olumsuz tarafta etkilediğini ve toplumun büyük bir kısmının hayatlarında en az bir sefer bel ağrısına maruz kaldığını belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı, Kayropraktist Prof. Dr. Semih Akı, “Bel ağrılarının en kıymetli sebebi olarak hareketsiz hayat usulü ve kilo artışı sayılabilir. Bel ve sırt kaslarının güçsüzleşmesine yol açan hareketsiz hayat ve kilo bel bölgesine binen yükün artmasına neden oluyor. Bel ve boyun ağrısından korunmak, tedavi edilmesinden daha kolay” açıklamasında bulundu.

 

Genellikle ani başlayan bel ağrılarının bir kısmının istirahat, ilaç tedavisi, fizik tedavi üzere tekniklerle büsbütün düzgünleştiğini ve kalıcı olmadığını belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı, Kayropraktist Prof. Dr. Semih Akı, “Bel ağrısı ataklarının birden fazla geçicidir ve çoklukla kalıcı bir sakatlığa sebep olmaz. Ağrıların yüzde 7-10’u 6 ayı geçerek kronik hale dönüşebilir. Kronikleşen bel ve sırt ağrılarında ilaç ile korse kullanımı, enjeksiyonlar, kayropraktik tedavi formülü ve cerrahi usulleri uygulanabiliyor. Bireylerin yüzde 75’i eğitim programlarına katılarak bel ağrılarından korunabilir” dedi.

Bel ağrılı olgularının yüzde 50’sinin bir haftada, yüzde 90’ının 8 haftada, yüzde 3’ünün ise 1 aydan fazla müddette rahatladığını belirten Prof. Dr. Semih Akı, bel ve boyun ağrısından korunmanın tedavisinden çok daha kolay olduğunu vurgulayarak bel ağrısını önleyecek tekliflerde bulundu:

 

EVDE 

 • Bir eşyayı kaldırmadan evvel onun ne derecede ağır olduğunu varsayım etmeye çalışın. Yerden alırken dizlerinizi bükerek ve çömelerek alın, belden eğilmeyin. 
 • Bir eşyayı alırken ona gerçek uzanmayın, yanına güzelce yaklaşın. 
 • Çamaşır asarken üste yanlışsız uzanarak bel gerilmemeli, ipin düzeyi uygun uzunlukta ayarlanmalı.
 • Ağırlık taşımanız gerekiyorsa, yükü her iki elinize de eşit olarak paylaştırın. Ağır yükü, belden daha yükseğe kaldırmayın.

 

YATARKEN

 • Yataktan kalkarken evvel tam yan dönün, daha sonra ellerinizle yandan takviye alırken bacaklarınızı kıvırarak oturur konuma geçin ve kalkın. Yatmak için ise bu süreçleri tersten uygulayıp yatağa uzanın. 
 • Yüzüstü ve sırtüstü dümdüz yatmaktan mümkün olduğunca kaçının. Uygun olanı, kalça ve dizlerinizden çekip bacaklarınızı toplayarak, ana rahmindeki üzere yatmaktır. 

 

OFİSTE 

 • Otururken kesinlikle dik konumda olun ve bunu alışkanlık haline getirin. 
 • Doğru oturma konumunda diz eklemleriniz kalça eklemlerinden daha yüksekte olmalı, ayak tabanlarınız yere tam olarak temas etmeli. 
 • Otururken vakit zaman durum değiştirin. Tıpkı oturma konumuna 30-40 dakikadan fazla devam edilmemeli.
 • Sandalyeden kalkarken bir ayağınız başkasının önünde olmalı, bacak kaslarınız ve kollarınızın yardımıyla kendinizi üste yanlışsız iterken sırtınız dik durumda bulunmalı.
 • Ofiste masa sandalye bilgisayar alakası ebediyen önerilen ölçülere uygun olmalı.

 

SOKAKTA 

 • Dışarıda ya da kapalı bir yerde bir müddet ayakta beklemeniz gerekiyorsa tek ayağınızın altına 15-20 cm yükseklikte bir cisim koyarak yavaşça yükseltin. Bir müddet sonra öbür ayağınızı koyun. 
 • Ayaktayken belinizi sağa yahut sola yanlışsız döndürüp eğilerek yerden bir şey almayın. Dönmeniz gerekiyorsa belinizle değil, ayaklarınızla dönün.
 • Ayakkabınızı bağlamanız yahut emsal bir hareket yapmanız gerekiyorsa, çömelerek yahut yüksekçe bir cismin üstüne basarak yapın.
 • Otomobil kullanırken koltuğunuzu, dizlerinizin ve kalçanızın biraz üstünde olacak formda ayarlayın. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı