HAK-İŞ’ten hükümete davet

Mehmet UZEL (ANKARA İGFA) Başlayacak olan taban fiyat tespit çalışmaları öncesinde Özçelik-İş Sendikası Genel Lideri...

HAK-İŞ’ten hükümete davet

HAK-İŞ'ten hükümete davet - 06/12/2022

Mehmet UZEL (ANKARA İGFA)
Başlayacak olan taban fiyat tespit çalışmaları öncesinde Özçelik-İş Sendikası Genel Lideri Yunus Değirmenci’den minimum fiyat artışına ait bir açıklama geldi.

Son yıllarda yapılan fiyat artışlarının hayat pahalılığına tahlil olamadığının altını çizen Değirmenci, “Milyonlarca çalışanın gözü, kulağı hükümetten ve patronlardan gelecek adaletli bir artırım oranında. Yapılacak artırımda öncelikle çalışanların memnuniyeti göz önüne alınmalıdır. Öte yandan yalnızca beklediğimiz seviyede fiyat artışı yapmak da yetmiyor. Örneğin, geride bıraktığımız Temmuz ayında minimum fiyata, rutin uygulamanın dışına çıkılarak yüzde 30 oranında ek bir artırım yapılmıştı. O devir, taban fiyat 4 bin 253 liradan 5 bin 500 liraya çıktı. Günün şartlarında toplumun tüm bölümleri tarafından bu artış memnuniyetle karşılanmıştı. Ama çalışanlar ismine sevincimiz maalesef çok kısa sürdü. Minimum fiyata gelen artırım, market reyonlarında, giysi mağazalarında, kırtasiye raflarında, kira ve faturalar girdabında çabucak eriyip gitti. Bu nedenle diyoruz ki, taban fiyata önemli bir artış yapmanın yanında, enflasyon canavarını da frenleyecek, fahiş artırımların önüne geçecek bir seferberlik haline geçilmeli ki, minimum fiyata yapılacak artırımın bir manası olsun” sözlerini kullandı.

“HAKKIMIZ OLAN VERİLSİN YETER”

“Yatırımcılar, patronlar piyasa şartları nedeniyle ne vakit dara düşse, personel bugüne kadar fedakârlıktan hiçbir vakit kaçmamıştır. Artık sıra işverenlerdedir” diyen Değirmenci, “Bugün ülkemizde dönen çarkların, tüten fabrika bacalarının en en önemli ögesi çalışanlardır. Çalışanlar işyerlerini ve hasebiyle patronları ayakta tutmakla kalmamış, bu ülkeye katma paha sağlamıştır. Çalışanların tüm bu özveri ve fedakarlığı artık karşılık bulmalıdır. Taban fiyatta Türkiye’nin geçim şartları, ömür standardı göz önünde bulundurularak bir artırım oranı belirlenip, ortak bir mutabakatla imza altına alınmalıdır. Çalışanlara yalnızca alınterinin karşılığını adaletli bir halde verilsin yeter” diyerek taban fiyata önemli bir artırım yapılmasını istedi.
Taban Fiyat Tespit Kurulunun bugünkü işleyişindeki ve yapısındaki yanlışlıklara da vurgu yapan Değirmenci, “Türkiye’nin en büyük toplu iş kontratı niteliği taşıyan bir yapının içerisinde yalnızca bir personel konfederasyonun olması bize nazaran kâfi değildir. Bu masada minimum fiyat artışından etkilenecek olan herkesi temsilen birileri olmalıdır” diyerek kurulun yapısına ait düzenlemeye gidilmesinin çok daha verimli sonuçlar doğuracağının altını çizdi.

“VERGİLİ DİLİMİ YÜZDE 10’A SABİTLENMELİDİR”

Öte yandan çalışanların maaşlarındaki vergi yükünün yüküne da dikkat çeken Değirmenci, “2022 yılının başında çalışanların aldığı maaş ile Aralık ayı itibariyle aldıkları maaş ortasında vergi dilimi uygulaması nedeniyle önemli farklar ve kayıplar var. Tüm çalışanlar bu vergi yükünün altında ezilmektedir. Bizlerin toplu iş mukavele masalarında elde ettiği fiyat artışları vergi dilimi uygulaması nedeniyle eriyip gitmektedir. Bu nedenle en azından devam eden hayat pahalılığı sona erene kadar vergi dilimi yüzde 10’a sabitlenmelidir. Sonrasında da adaletli ve hakkaniyetli bir vergi dilimi uygulaması hayata geçirilmelidir” diyerek hükümete davette bulundu.