Haberler Gündem Haberleri Son dakika: Tam kapanma olacak mı? Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi! Bakan Koca'dan önemli açıklamalar Giriş Tarihi: 12.4.2021 18:13 Son Güncelleme: 12.4.2021 21:15 Son dakika: Tam kapanma olacak mı? Bilim Kurulu Toplantısı s

Son dakika haberleri... Türkiye'de mutasyonlu virüsün de etkisiyle son dönemde vaka ve vefat sayıları artarken, "Ramazan ayında tam kapanma olacak mı?" sorusunun cevabı merak konusu oldu. Başkan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yarın gerçekleştirilecek Kabine Toplantısı öncesi Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Kritik toplantıda artan vaka sayılarının, virüsün yayılım hızının ve tam kapanma konuları ele alındı. Bakan Koca, toplantının ardından önemli açıklamalarda bulunuyor. İşte son dakika haberinin ayrıntıları...

12 Nisan 2021 - 21:17
Reklam
Son dakika haberleri... Genel olarak iki hafta bir Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu, bu hafta Ramazan ayı öncesi alınacak tedbirleri görüşmek üzere toplandı. Artan vaka sayılarının, virüsün yayılım hızının ve tam kapanma konularının ele alındığı kritik toplantı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantının ardından önemli açıklamalarda bulunuyor.

İşte Bakan Koca'nın konuşmasından öne çıkanlar...

SON VERİLER DEĞERLENDİRİLECEK

Toplantıda, 81 ilden gelen son veriler değerlendirilecek. Yerinde karar döneminin başladığı 1 Mart'ta vakalar 9 bin 891 idi. Nisan ayında günlük vaka sayıları 55 bin sınırını geçti. Mutasyonlu virüs oranı yüzde 85'e ulaştı.

Test pozitif oranı yüzde 18'e yoğun bakımların doluluk oranı ise yüzde 66 ulaşmış durumda. Mutasyonlu virüsün yayılmasıyla, çocuk vakalar da arttı.

Toplantıda bu nedenle okulara yönelik bir değerlendirme de yapılacak. Bilim Kurulu toplantısında tüm bu veriler ışığında bir tavsiye raporu hazırlanacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın kritik toplantının ardından önemli açıklamalarda bulunması bekleniyor.


SALI GÜNÜ KABİNE

Salı günü ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, kabine toplantısı yapılacak. Kabine'den 29 Mart tarihinde çıkan karara göre şu anda 58 ilde uygulanan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, ramazan ayı boyunca 81 ile yayılacak.

Ülke genelinde lokanta ve kafe gibi işletmeler yalnızca paket servisle hizmet verebilecek. Ramazan Ayı boyunca toplu iftar ve sahur gibi etkinliklere de izin verilmeyecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum