Güzel bir gülümseme için 10 vitamin ve mineral

Diş sıhhati için beslenme tavsiyesi verilebilir mi? Olağan ki verilebilir ve birçok hastayı şaşırtacak biçimde,...

Güzel bir gülümseme için 10 vitamin ve mineral

Diş sıhhati için beslenme tavsiyesi verilebilir mi? Olağan ki verilebilir ve birçok hastayı şaşırtacak biçimde,

Dişle için beslenme tavsiyeleri “Daha az tatlı yiyin” standardı ile hudutlu değil. Beslenme, bedendeki tüm süreçlerde olduğu üzere diş sıhhatinde da kritik derecede ehemmiyete sahip bir faktördür.

Kâfi ve istikrarlı beslenme, uygun bir diş bakımıyla birlikte dişlerin sağlıklı kalmasının ana adımlarından biridir. İşte hoş bir gülümseme ve sağlıklı dişler için 10 öönemli vitamin ve mineral.

GÜÇLÜ DİŞLERİN OLMAZSA OLMAZI: KALSİYUM

Şaşırtan olmayan bir halde, kalsiyum içeren yiyecekler listemizin başında yer alıyor. Kalsiyum kemik dokusunun ana yapı elemanı ve dişlerin sert dokularının ana kaynağıdır. Bedende çok az kalsiyum varsa diş emayesi incelir. Emaye ne kadar ince olursa, asitler tarafından o kadar süratli yok edilir ve çürük gelişme riski o kadar yüksek olur.

50 yaşına kadar erkekler ve bayanlar günde 1000 mg kalsiyuma muhtaçlık duyar. 50 yaşından sonra, erkeklerin 1200 mg’a ve bayanların 1300 mg’a kadar alımlarını artırmaları önerilir, zira bayanların kemik kırılganlığının artmasına neden olan bir hastalık olan osteoporoz riski çok daha yüksektir.

Kalsiyum içeriği yüksek besinler:

– Süt, 100 gramda 119 mg kalsiyum

– Sert peynirler, 100 gramda 800 ila 1300 mg kalsiyum

– Kavrulmamış susam, 100 gramda 700-900 mg kalsiyum

– Peynir, 100 gramda 500-600 mg kalsiyum

– Balıklar, 100 gramda 250-260 mg kalsiyum

– Fasulye, 100 gramda 190 mikrogram kalsiyum

Ekseriyetle kalsiyum süt ve süt eserleri ile ilişkilendirilir ve bunlardan yalnızca ikisi en üstte bulunur. Lakin deniz balıkları ve fasulye üzere besinler da dişler için âlâ kalsiyum kaynaklarıdır.

Şekerin dişlere verdiği ziyan büyük ölçüde bedenimizin şekeri emmek için kalsiyum kullanması gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

En kıymetli şey çoka kaçmamaktır. Hipovitaminoza (vitamin eksikliği) ek olarak, hipervitaminoz (vitamin fazlalığı) üzere bir durum da vardır. Uyku bozukluklarına, hazımsızlığa neden olabilen ve hatta böbrek taşlarının oluşumunu tetikleyebilen bir durumdur. Bu durum kalsiyum için de geçerlidir. Bu nedenle istikrarlı beslenmek ve sağlıklı yiyecekleri bile fazla yememek en uygunudur.

KALSİYUMA TAKVİYE: D VİTAMİNİ

D vitamini güneş ışığı vitamini olarak bilinir zira D3 (kolekalsiferol) güneş ışığına maruz kaldığında cildimiz tarafından üretilir. Bir de D2 (ergokalsiferol) vardır ve D2 ve D3 yiyeceklerden de elde edilebilir.

Pekala, dişler neden bu vitamine muhtaçlık duyar? Her şey kalsiyum emilimi ile ilgilidir, yalnızca D vitamini iştirakiyle gerçekleşir ve bu nedenle vitamin komplekslerinde bile kalsiyum D vitamini ile çok sık birleştirilir. D vitamininin yokluğunda, kalsiyumlu yiyecekler işe yaramaz olarak isimlendirilebilir.

Yetişkinler için günlük alınması gereken D vitamini ölçüsü yalnızca 15 mcg’dir. 70 yaşından sonra bu gereksinim 20 mcg’ye çıkar.

D vitamini açısından varlıklı besinler ortasında uskumru ve somon üzere yağlı deniz balıkları, yoğurt, yumurta ve kimi mantarlar bulunur.

K VİTAMİNİ

Listemizde ağız sıhhati için kıymetli olan K1 (phylloquinone) ve K2 (menaquinone) vitaminleri de var. Kalsiyumun, örneğin ziyan verdiği kan damarlarının duvarlarında değil, diş dokularında birikmesi için gereklidirler. Günlük K vitamini alımı olmazsa, kalsiyum emilimi yanlış istikamete sarfiyat.

K vitamini için günlük alınması gereken ölçü erkekler için 120 mcg, bayanlar için ise 75 mcg’dir.

K vitamini açısından en güçlü besinler ortasında 100 gramında sırasıyla 875 mcg bulunan soya, 530 mcg bulunan lahana ve 145 mcg bulunan ıspanak bulunur.

B12 VİTAMİNİ, FLOR VE DEMİR DE UNUTULMAMALI

Dişlerimiz, tüm beden üzere tüm vitamin ve minerallere muhtaçlık duyar. Örneğin, flor olmadan emaye tükürükte bulunan çürük ve aside dayanamaz. Flor kaynakları haşlanmış patates, karabuğday, yağlı deniz balıkları, marul, dereotu, kepekli ekmek ve taze demlenmiş çaydır (doğru demleyin, en fazla 5 dakika, aksi takdirde flor bozulmaya başlar.

Dişlerin ayrıyeten demir ve B12 vitaminine de muhtaçlığı vardır. Eksiklikleri, mukozal tabakanın incelmesine neden olabilir, bu da yaralara, lisanın iltihaplanmasına (glossit), diş etlerinde deveran bozuklukları ve periodontal hastalıklara (diş eti iltihabı) yol açabilir. Demir kaynakları ortasında karaciğer, kırmızı et, fasulye, karabuğday ve koyu yeşil yapraklılar üzere besinler bulunur. B12 vitamini kaynakları ortasında ise karaciğer, süt, süzme peynir, peynir, et ve kimi balık çeşitleri bulunur.

A, B6, C VE E VİTAMİNİ

Başka vitaminler de daha az değerli değildir:

A vitamini dişleri güçlendiren, makus bakterileri temizleyen ve ağzı nötr yahut hafif alkali durumda tutan mineraller içerdiğinden, sağlıklı dişler için gerekli olan tükürük üretimini tesirler. En güzel kaynakları ortasında sığır karaciğeri, yumurta sarısı, havuç, balkabağı, ıspanak, brokoli, yeşil soğan ve maydanoz bulunur.

B6 vitamini, diş ve diş etlerinin sıhhatinden sorumludur. Eksikliğinde ağız mukozasında çatlaklar ve yaralar görülür. Ceviz ve fındıkta, ıspanakta, patateste, karnabaharda, havuçta, domateste ve çilekte âlâ ölçüde bulunur.

C vitamini eksikliğinde diş etleri kanamaya başlar, dişler gevşer. Kuşburnu, kırmızı dolmalık biber, maydanoz, kuş üzümü, bezelye, elma ve soğan üzere besinler C vitamini bakımından zengindirler.

E vitamini direkt dişler için gerekli değildir, fakat bakterilerin neden olduğu her türlü iltihabı azaltır, yani diş eti iltihabının gelişmesini mahzurlar. En âlâ kaynakları ortasında her çeşit kuru yemiş, bitkisel yağ, ıspanak ve brokoli üzere besinler bulunur.