Günübirlik kiralanan evlerde yeni dönem! Kimlik bildirme zorunluluğu getirildi

İçişleri Bakanlığı‘nın ‘Kimlik Bildirme Kanunu’nun Uygulanması ile İlgili Yönetmelik’te Değişik Yapılmasına Dair Yönetmelik’, Resmi Gazete’de...

Günübirlik kiralanan evlerde yeni dönem! Kimlik bildirme zorunluluğu getirildi

İçişleri Bakanlığı‘nın ‘Kimlik Bildirme Kanunu’nun Uygulanması ile İlgili Yönetmelik’te Değişik Yapılmasına Dair Yönetmelik’, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan değişiklikle yönetmeliğe, “günübirlik kiralanan ev” tarifi eklendi.

“HER AN ULAŞILABİLECEK” SORUMLU İŞLETMECİ OLACAK

Buna nazaran; özel yahut resmi her türlü konaklama tesisleri ve işletmeler, tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutacak. Genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanılarak mevcut bilgi, doküman ve kayıtlar anlık olarak bildirilecek. Bu datalar üzerinden yapılan tüm süreçler kayıt altına alınacak ve 5 yıl mühletle koruma edilecek. Günübirlik kiralanan meskenlerde, ‘”her an ulaşılabilecek” mahiyette sorumlu işletici olacak.

YURTLARLA İLGİLİ BİLDİRİMLER ELEKTRONİK ORTAMDA DA YAPILABİLECEK

Yönetmelik uyarınca, öğrenci yurtlarında kalan öğrenciler ve çalışanlarla ilgili bildirimler sorumlu işleticiler tarafından, 3 gün içinde genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanılarak elektronik ortamda da yapılabilecek. Köy ve mahalle muhtarları, sorumluluk bölgelerinde bulunan iş yerleri tarafından elektronik ortamda yapılan bildirimleri, talepleri halinde genel kolluk ünitelerinden temin edecek.

İŞLETİCİ VE YÖNETİCİ ORTAKLAŞA SORUMLU OLACAK

Elektronik ortamda bildirimde bulunmak isteyen iş yerlerinin sahibi yahut yasal temsilcisi yahut kiracısı tarafından sorumlu işleticilerinin kimlikleri, örneğine uygun halde en yakın kolluk ünitesine bildirilecek. İşleticiler, kendilerine bu hususta verilen misyon ve yükümlülükleri, kendi sorumlulukları altında yöneticilerine devredebilecekler. Bu durumda işletici ve yönetici ortaklaşa sorumlu olacak.

ANKA / İktisat