GSK Türkiye ve Abdi İbrahim’den Teneffüs İlaçlarının Yerli Üretimi için Dev Yatırım

GSK Türkiye ve Abdi İbrahim iş birliğinde, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin dayanağıyla hayata geçirilen Steril...

GSK Türkiye ve Abdi İbrahim’den Teneffüs İlaçlarının Yerli Üretimi için Dev Yatırım

GSK Türkiye ve Abdi İbrahim iş birliğinde, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin dayanağıyla hayata geçirilen Steril İnhalasyon Tesisi faaliyetine başladı.

Yatırım fiyatı 340 milyon Türk lirasını bulan ve teneffüs yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılan en ileri ‘nebül’ teknolojisini ülkemize kazandıran tesis, GSK’nın tüm nebül portföyünün üretildiği dünyadaki tek üretim merkezi oldu.

GSK Türkiye ve Abdi İbrahim iş birliğinde, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin takviyesiyle hayata geçirilen Steril İnhalasyon Tesisi’nin resmi açılışı 8 Aralık Perşembe günü Abdi İbrahim Esenyurt Üretim Kompleksi’nde gerçekleştirildi. İki şirketin teknoloji, bilgi birikimi ve deneyiminin yapıtı olan tesis yatırımı ile ülkemizde ilaç üretiminin yerelleşmesi amacına katkı sunulması ve 5 yıl içinde toplam pahası 2 milyar Türk lirasını bulan 600 milyon adet nebül üretilmesi hedefleniyor.

GSK’nın liderliğinde geliştirilen ve teneffüs yolu hastalıklarının tedavisinde ilaç olarak kullanılan nebül teknolojisinin, Türkiye ilaç kesimi başkanı Abdi İbrahim’in Esenyurt Üretim Kompleksi’nin içerisinde yer alan Steril İnhalasyon Tesisi’nde üretilecek olmasıyla, toplum sıhhati ve ülke iktisadına kıymetli katkılar sağlaması amaçlanıyor. 340 milyon TL meblağında bir yatırımla kurulan memleketler arası standartlardaki tesis, GSK Türkiye’nin son 10 yılda imza attığı en büyük yatırım olurken, şirketin tüm nebül portföyünün üretildiği dünyadaki tek üretim merkezi olma özelliğini de taşıyor.

GSK Türkiye Genel Müdürü Selim Giray mevzuyla ilgili şunları söyledi: “Astım ve KOAH üzere teneffüs hastalıkları tüm dünyada ve ülkemizde değerli toplumsal sıhhat problemleri ortasında yer alıyor. Bugün ülkemizde yaklaşık 8 milyon kişinin bu hastalıklarla uğraş ettiğini biliyoruz. Büyük bir grup öncülüğünde Avusturalya’daki GSK üretim tesisinden ülkemize gerçekleştirdiğimiz bu ileri teknoloji ve bilgi transferi ile küresel standartlardaki bir tesisi ülkemize kazandırmaktan ve ilaç üretiminin yerelleşmesine katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz Steril İnhalasyon Tesisi’ni Abdi İbrahim ile 30 yılı aşkın bir müddettir devam eden güçlü iş birliğimizin en değerli yansıması olarak görüyorum. İlaç ithalatından mahallî üretime geçişte kıymetli bir adım niteliğinde olan bu büyük yatırımı, güçlü altyapı ve eşsiz bilgi birikimi ile sadece kesimimiz için değil tüm ülkemiz için gurur kaynağı olan Abdi İbrahim ile hayata geçirmeyi bir ayrıcalık olarak kabul ediyorum. Tesisimizin ülkemize güzel olmasını ve ülkemizdeki milyonlarca hastanın şifa bulmasına vesile olmasını dilerim.”

Ülke iktisadı ve ilaç bölümü için kıymetli bir yatırım

Abdi İbrahim Genel Müdürü Dr. Süha Taşpolatoğlu ise Abdi İbrahim olarak yalnızca bugüne değil geleceğe de hizmet etme şuuruyla, geleceğin tedavi muhtaçlıklarını da karşılayacak yatırımlar yapma vizyonuyla hareket ettiklerini söyledi. Tesisin hem dal hem de ülke iktisadı için değerine işaret eden Dr. Taşpolatoğlu, şöyle dedi: “GSK ile 30 yılı aşkın müddettir değerli bir iş paydaşlığı yürütüyoruz. Yaklaşık 4 senede hayata geçen bu yatırım projesiyle, iş ortaklığımızı taçlandırmış olduk. Tesis, GSK’nın tüm nebül portföyünün üretildiği dünyadaki tek üretim merkezi pozisyonunda. Teneffüs, Abdi İbrahim için stratejik bir alan ve bu alanda tüm gereksinime yetecek halde geniş bir eser portföyü sunuyoruz. GSK’nın bu alandaki yatırımı için Abdi İbrahim’i seçmesi bizim için gurur verici. Biz ülkemize, bölümümüze, insanımıza ve takımımıza güveniyoruz. Öncü yatırımlarımızla ülkemizin ilaçta değerli bir oyuncu olma gayesine katkı sunuyoruz, sunmaya da devam edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’ne bizlere verdikleri dayanak, iş ortağımız GSK’ya bedelli iş birlikleri için bir defa daha teşekkür etmek isterim. Steril İnhalasyon Tesisimiz, dalımıza ve Türkiye’ye iyi olsun.”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri A. Burak Dağlıoğlu daşöyle konuştu: “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2003 yılından beri ülkemizin kalkınması için birçok bölümde olduğu üzere ömür bilimleri özelinde de Ar&Ge ve inovasyonu destekleyerek yatırımları teşvik eden ve ihracatın artmasını sağlayan pek çok ıslahat gerçekleşti. 7 milyar dolarlık ilaç pazarı ile dünyada birinci 20’de yer alan Türkiye, global sıhhat ekosisteminin ilgisini cezbeden bir merkez pozisyonunda. Yatırım Ofisi olarak nitelikli yatırımları hedeflerken, Türk şirketler ile memleketler arası şirketlerin başarılı ve bölümü güçlendirici iş birliklerini her vakit destekliyoruz. Teneffüs yolu hastalıklarında yerli ilaç tedariğimiz açısından son derece değerli olacak bu tesisin GSK’nın tüm nebül portföyünün üretildiği dünyadaki tek merkez olacak olması, bizim sıklıkla vurguladığımız ülkemizin üretim, Ar&Ge, lojistik üzere pek çok alanda merkez olma özelliğini destekleyen başarılı bir örnek. GSK ve Abdi İbrahim İlaç’a 340 milyon liralık bu yatırım için teşekkür eder, yatırımın ülkemize iyi olmasını temenni ederim.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı