Gözlük camı seçerken nelere dikkat edilmeli

Göz sıhhatinin korunmasında gözlük seçiminin kıymetine işaret eden uzmanlar, çerçevenin kulak ve burun yapısına uygun...

Gözlük camı seçerken nelere dikkat edilmeli

Göz sıhhatinin korunmasında gözlük seçiminin kıymetine işaret eden uzmanlar, çerçevenin kulak ve burun yapısına uygun olmasının yanı sıra gözlük camının da muhtaçlıkları karşılaması gerektiğini vurguladı. Gözlük camının yansıma ve kırılma şartlarına uygun seçilmesi gerektiğini tabir eden uzmanlar, gerçek kullanılmayan ve müddeti geçmiş kontakt lenslerin göz sıhhati için riskler oluşturabileceği ihtarında da bulundu.

Dünya Görme Günü (World Sight Day), her yıl ekim ayının ikinci perşembe günü, dünyanın dikkatini ve ilgisini körlüğün de dahil olduğu tüm görme bozukluklarına odaklamayı amaçlayan bir farkındalık günü olarak anılıyor.

Üsküdar Üniversitesi Optisyenlik Program Lideri Öğr. Gör. Ömer Faruk Okuyucu, 13 Ekim Dünya Görme Günü hasebiyle yaptığı açıklamada gözlük seçimi ve göz sıhhatinin korunmasına ait tavsiyelerde bulundu.

Gözle ilgili birçok sorun yaşanabiliyor

Gözle ilgili sıhhat sorunlarına değinen Ömer Faruk Okuyucu, “Görme sıkıntıları, beğenilen kızarıklıklar, yanma, kuruluk, odaklanma sorunları, ışığa karşı tepkisel hassasiyetler üzere ana başlıklar sayılabilir. Bunların bir kısmı genetik yatkınlıklar sonucu olurken bir kısmının da göz üzere hayat kalitemizi direkt etkileyen organımız ile ilgili gerekli itinanın gösterilmemesinden kaynaklandığı söylenebilir.” dedi.

Ekran kullanımında ışığın ölçüsü önemli

Göz sıhhatini müdafaada öncelikle mesken ve ofis ortamlarında optik gereklerin yerine getirilmesi gerektiğini söz eden Ömer Faruk Okuyucu, şunları söyledi:

“Optik gerekleri açacak olursak aydınlatma, havalandırma, ortamdaki nem sayılabilir. Kontrast dediğimiz ortam ve meşguliyet ile bu ögeler ortasında bağ vardır. Örneğin bilgisayar yahut cep telefonu kullanırken ekran ışığının fazla olup ortamın karanlık olması ışığın gözümüzü etkilemesine sebep olur. Odak kayması, çok kasılma ve kuruma üzere tesirleri olacaktır. Sonucu da yanma, kızarma, korneada tahrişe sebep olur. Kasılma sonrasında ise başka kaslarda da göründüğü üzere spazm tepkileri görünür ve buna bağlı olarak bulanıklık, odaklanma sorunları (göz kaslarının kasılamaması sonucu) ve sinirsel baş ağrıları olarak ortaya çıkar.”

Göz rahatsızlıkları ihmal edilmemeli

Gözdeki rahatsızlıkların ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Ömer Faruk Okuyucu, “Öncelikle gözümüzün miyopi, hipermetropi, astigmatizma üzere kalıtsal bir rahatsızlığı varsa bunlarla ilgili birinci muayene ve rutin denetimleri yaptırmamız elzemdir. Doğal hekiminizin bu mevzudaki tedavi ve rutin tavsiyelerine uymanız göz sıhhati için birincil gerekliliktir.” dedi.

Cihazlar belirli bir aralıkta kullanılmalı

“Günümüzün artık vazgeçilmezi olan bilgisayar, tablet ve cep telefonu ekranı ile ülkü uzaklığımızı korumalıyız” diyen Ömer Faruk Okuyucu, “Özel durumlar dışında bu aygıtlara ortalama 55-60 cm uzaklıktan bakmamız gereklidir. Alışılmış daha uzak tutmak da yanlışsız değildir. Göz pozisyonunun da uzunluğuna yük verip açıyı bozmaması için ekranın üst ufuk çizgisine hizalanması gerekir. Bu kullanım hali gözün yorulmasına da mani olacaktır.” tavsiyesinde bulundu.

Gözyaşı ölçüsü kâfi mi?

Göz tabibine başvurarak gözyaşı ölçüsünün kâfi olup olmadığının öğrenilmesi ve tabibin tavsiyelerine kesinlikle uyulması gerektiğini kaydeden Ömer Faruk Okuyucu, hakikat gözlük seçiminin de ehemmiyetini vurguladı.

Gözlük camı seçimi önemli

Ömer Faruk Okuyucu, gözlük seçimiyle ilgili olarak da “Gerek çerçevenin kulak, burun yapısına tesiri gerekse de camın sizin gerçek gereksinimlerinizi karşılaması açısından ehemmiyet arz etmektedir. Ayrıyeten camların montajı konusunda cam odağı ile göz odağı ortasında korelasyonun gözetilerek yapılması çok kıymetlidir. Camların yansıma ve kırılma şartlarına uygun seçilmesi gerekmektedir.” tavsiyesinde bulundu.

Uzun müddetli ekran kullanımında gözlük tercih edilmeli

Kontakt lens kullanımında da dikkat edilmesi gerekenlere değinen Ömer Faruk Okuyucu, “Lensler yanlışsız bir biçimde kullanılmalıdır. Hakikat kullanılmayan ve mühleti geçmiş kontakt lenslerin kullanılması göz sıhhati için riskler oluşturabilir. Bilhassa uzun vadeli ekran kullanımında kuruluk ve batma üzere problemler yaşamamak için lens değil gözlük tercih edilmelidir.” dedi.

Uzun periyodik ekran kullanımında yarım saatte bir birkaç dakikalık molalar verilmesini tavsiye eden Ömer Faruk Okuyucu, “Gözyaşı salgılamak ve korneamızı daha sağlıklı tutmak ismine göz kırpma hareketini şuurlu ve sıkça yapın.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı