Gökçelik’ten GES yatırımı

BURSA (İGFA) – Sürdürülebilirlik vizyonu ve AB Yeşil Mutabakat aksiyon Planı kapsamsında çalışmalara başlayan Gökçelik,...

Gökçelik’ten GES yatırımı

BURSA (İGFA) – Sürdürülebilirlik vizyonu ve AB Yeşil Mutabakat aksiyon Planı kapsamsında çalışmalara başlayan Gökçelik, Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde (NOSAB) faaliyet göstermekte olan 4.fabrikası Gökçelik Depo Sistemleri (GDS) çatısına yaklaşık 3.500 metrekare bir alana GES açılışını gerçekleştirdi. Pak güç olarak kabul edilen, Yeşil Mutabakatın gereklilikleri ortasında yer alan ve bir yenilenebilir güç çeşidi olan güneş gücünden üretimde faydalanmak ve fosil yakıt kullanımını minimize etmek için yatırım yapan Gökçelik, sürdürülebilir bir iktisat için üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Küresel ısınma, güç verimliliği, iklim değişikliğinin önüne geçmek, karbonsuz ve sağlam bir iktisat için, yenilenebilir güç kaynaklarına yatırım yapan Gökçelik, GES ile 630.000 kWh/yıl elektrik üretmeyi planlıyor. Böylece elektrik tüketiminin %36’sını GES’ten sağlayacak. Ayrıyeten kurduğu GES ile 278 ton/yıl karbon salınımının önüne geçerek, 54 TEP/yıl tasarruf edip işletme ömrü boyunca da 25.000 adet ağaç muadiliyle karbon emisyonunu engellemiş olacak.

BUSİAD Lideri Buğra Küçükkayalar, KalDer Bursa Şube Lideri Emin Direkçi, TÜGİAD Bursa Şube Lideri Ahmet Parseker, RUMELİSİAD Lideri Şık Alp, Sunvital Güç Kurucu Ortağı Oğuz Toraman, NOSAB Müteşebbis Heyeti Üyeleri ve pek çok davetlinin hazır bulunduğu GES Santrali açılışında konuşan Gökçelik A.Ş. İdare Heyeti Lideri Yalçın Aras; 45 yıllık bir sanayi geçmişine sahip olan Gökçelik’in her vakit etraf dostu bir işletme olduğunu hatırlatarak, artık etraf dostu olmanın kâfi olmadığını ve Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Maksatları ve AB Yeşil Mutabakat Aksiyon Planı çerçevesinde çok daha geniş kapsamlı çalışmalar yürütülmesi gerektiğini söyledi. Aras, Dünya kaynaklarını süratle tüketen insanlığın acilen bu yoldan dönmesi ve karbon sıfır amaçlarını yakalamak için başta iş dünyası ve daha sonra da bireyler olarak üzerine düşen sorumlulukları ciddiyetle yerine getirmesi gerektiğini söyledi. GES yatırımının Gökçelik için bir adım olduğunu vurgulayan Aras sürdürülebilir bir ekosistem yaratmak için kararlılıkla faaliyetlerine devam edeceklerini belirtti.