Gaziantep’te Oğuzeli Fidanlığı’na yakın mercek

GAZİANTEP (İGFA) – Yeşil kent amacıyla çalışmalarını geliştirerek sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Kent Estetiği ve Yeşil...

Gaziantep’te Oğuzeli Fidanlığı’na yakın mercek

GAZİANTEP (İGFA) – Yeşil kent amacıyla çalışmalarını geliştirerek sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Kent Estetiği ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı’nca kurulan 44 bin metrekare alana yayılan fidanlıkta çiçek, çalı ve ağaçlardan oluşan 300’e yakın bitki ile alanda en çok kullanılan ağaçlar olan çınar ve akasya olmak üzere toplamda 27 ağaç çeşidi üretiliyor.

Fidanlığın 10 bin metrekaresi alanda dağıtım ve operasyon alanı olarak kullanılırken geri kalan kısmı ise bitki üretimi ve bakım alanı olarak değerlendirildi. Alanda ayrıyeten geri dönüşüm modeliyle, AFAD’ın eski kampından alınan kullanılmayan konteynerler, atölyelerde kent estetiği grupları tarafından ofise dönüştürülerek alanda kullanıldı.

ŞAHİN: BİZİM TOPRAĞIMIZDA BÜYÜK BİR RAHMET VAR

Başkan Fatma Şahin, teknik grubuyla yaptığı incelemenin akabinde yaptığı açıklamada, Gaziantep’in toprağında büyük bir rahmet olduğunu ve dışarıdan satın alarak değil kentin kendinin üretmesi gerektiği için toprak tahlili yaptıklarını söyledi.

Gaziantep’te “rahmet kenti, merhamet kenti ve yeşil şehir” gayesine ulaşmak için büyük bir uğraş gösterdiklerini söz eden Şahin, “Toprak tahliline nazaran burada ne yetişmesi gerekiyor. Burası mesela benim çocukluğumda mercimeğin, nohutun merkeziydi. Artık ise dışarıdan ithal ediliyor. Halbuki bu toprak ve güneşin de getirdiği güçle mercimeğin, nohutun lezzeti hiçbir yerde yok.” dedi.

Şahin, Gazi kentte kişi başına düşen yeşil alan ölçüsünün nasıl çoğaltılacağı konusunda çalışmalar yürüttüklerini lisana getirdi.