Galatasaray Şampiyon Oldu: GAL Fiyatı Çakıldı!

Türkiye futbol liginde dönemin bitmesine 2 hafta kaldı. Bununla birlikte, Galatasaray , bugünkü maçı alarak...

Galatasaray Şampiyon Oldu: GAL Fiyatı Çakıldı!

Türkiye futbol liginde dönemin bitmesine 2 hafta kaldı. Bununla birlikte, Galatasaray , bugünkü maçı alarak şampiyonluğunu ilan etti. Öte yandan Galatasaray FAN Token (GAL) fiyatı sert düşüş gördü.

Galatasaray şampiyon oldu, GAL fiyatı ise çöktü!

Türkiye futbol liginde 2022-2023 döneminin bitmesine 2 hafta kaldı. Lakin, Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, şampiyon erkenden aşikâr oldu. Ligin 36’ncı haftasında Galatasaray rakibini 4-1 mağlup ederek lig bitmeden şampiyonluğunu ilan etti.

https://twitter.com/GalatasaraySK/status/1663621688041394176

Bu işin futbolu ilgilendiren kısmı. Fakat, bu sevinç kripto dünyasında yerini bozguna bıraktı. Zira, Galatasaray futbol kulübünün FAN tokeni olan Galatasaray FAN Token (GAL) fiyatı, şampiyonluğun alanıyla birlikte sert bir düşüş gördü. Gün içinde 3,90 dolar civarında dolaşan GAL fiyatı, gerilmeye başladı. Token, 3,70 doların altına düştükten sonra, sert bir kırılma ile 3 doların altına sarktı. Daha sonra biraz toparlansa da GAL, günlük bazda %20’nin üzerinde paha kaybetti. Mevcut durumda altcoin, 3,06 dolar düzeyinde süreç görüyor.

galatasaray sampiyon oldu gal fiyati cakildi 0 AjjXF13eGAL günlük fiyat grafiği / Kaynak: CoinMarketCap

Tokenin 1 aylık perspektiften fotoğrafına baktığımızda, Mayıs ayı başlarında 5 dolara kadar yükseldiğini görüyoruz. Bununla birlikte GAL, tam da müjdeli bir haberin geldiği gün sert bir düşüşe şahit oldu. Uzmanlar, bu durumu, finansal piyasalarda olduğu üzere, kripto piyasalarında da beklentinin alınıp, gerçekleşen durumun satılması olayına bağlıyor.

galatasaray sampiyon oldu gal fiyati cakildi 1 g7419YSjGAL aylık fiyat grafiği / Kaynak: CoinMarketCap

Taraftar tokenlerinin yararlı varlıklar olarak rolü nedir?

Blockchain’de ya hizmet tokenları ya da güvenlik tokenları vardır. Taraftar tokenları çoklukla taraftarlar için bir dizi avantaj sunmak üzere programlanmış yardımcı tokenlardır. Taraftar tokenları, bir grubun taraftarlarına ödül olarak verebileceği ya da puan yükleyebileceği bir taşınabilir uygulamadaki puanlar üzeredir. Sağlam bir art uç teknolojisi projeyi yerinde fiyat.

Taraftar tokenları, yararlı varlıklar olarak taraftar ekosisteminden para kazanılmasında kıymetli bir rol oynar. Gruplar taraftar tokenlarını yeni bir gelir akışı sağlamak için kullanabilir. Birinci defa satıldığında, bir gruba büyük bir sermaye artışı sağlayabilir. Örneğin, Barcelona’nın taraftar tokenı satıldığında 1,3 milyon dolar gelir elde etti.

Öte yandan Blochain istikameti, tokenlerin kritik olmayan oylama ve öbür iştirak faaliyetleri için kullanılmasını sağlar. Kritik olmayan oylama, token sahiplerinin proje üzerinde büyük bir tesiri olmayabilecek mevzularda oy kullandığı durumları tabir eder. Örneğin, taraftarların ekip arabasının rengine yahut bir gol attıktan sonra hangi müziğin çalınacağına karar vermesine müsaade verilebilir. Bu durum, token sahiplerinin projeye özel kritik kararlar alabilecek pozisyonda olduğu yönetişim tokenlarından farklıdır.