Foça’da Zeytin Hasadı Şenlikle Başladı

İzmir’in Foça İlçesi’nde 2022 yılı zeytin hasadı düzenlenen küçük şenlikle başladı. 7’den 70’e her yaştan...

Foça’da Zeytin Hasadı Şenlikle Başladı

İzmir’in Foça İlçesi’nde 2022 yılı zeytin hasadı düzenlenen küçük şenlikle başladı. 7’den 70’e her yaştan Foçalının katıldığı hasatla ölmez ağacının meyveleri kısmından sıyrılmaya, sıkım fabrikalarında oluklardan altın rengi zeytinyağları akmaya başladı.

Foça İlçesi’ne bağlı kırsal Yenibağarası Mahallesi’nde yarım asrı aşkın br müddettir zeytincilikle uğraşan Mümin Yavuz isimli vatandaşın bahçesinde düzenlenen küçük şenliğe Foça Kaymakamı Mehmet Türköz, İlçe Emniyet Müdürü Ergül Çetin, İlçe Jandarma Kumandanı Binbaşı Hakan Arıkan, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Harun Tercanlıoğlu, Foça Ziraat Odası Lideri Saim Demirbaş, Yenibağarası Mahalle Muhtarı Cihat Gerihan, kimi daire ve şube müdürleri, Yenibağarası Nadire Ulu İlkokulu öğretmen ve öğrencileri ile kırsal mahallede uzun yıllardır zeytincilikle uğraşan vatandaşlar katıldı. Zeytin hasadına katılan çocuklar bir yandan zeytin toplamanın inceliklerini başka yandan zeytin ve zeytinyağının sıhhate yararlarını öğrenirken, müzikler ve oyunlarla hasadı küçük bir şenliğe çevirdiler. Kendilerine yapılan ikramlarla daha da keyifli oldular. Yenibağarası Mahallesinin bayanları da bolluk rahmet dilekleriyle hasada katıldılar.

ALLAH YEMEYE KISMET ETSİN

Hasat şenliğine katılan öğrencilerden Rabia Geyik ve Naz Beray Aktuğ, hem zeytin topladıklarını hemde çok eğlendiklerini belirtirken Düzey Gencer isimli vatandaş İzmir’in Torbalı ilçesinden Foça’ya gelin geldiğini ve 50 yılı aşkın bir müddettir zeytincilikle uğraştığını söyledi. Düzey Gencer; “ Zeytinle uğraşıyoruz. Doğal (Torbalı) oradada vardı zeytinimiz. Randıman hoş, lakin susuz kalan zeytinler daha ufak cılız oldu. Sulayanların daha hoş. Allah yemeye kısmet etsin inşallah. Bugün çocuklarla bir arada olduk. Çocuklar zeytinleri tanıdı. Zeytinyağının nasıl çıkışını öğrendiler. İyisiyle inşallah bolluk rahmet olsun. Herkese yemeye kısmet olsun. Hem çocuklarla birlikte şenlik oldu, hem eğlendik. Çok hoş bir şey oldu. “dedi.

Katılımcılar daima birlikte zeytin ağaçlarında olgunlaşan zeytinleri el tarakları ile yerdeki stantlar üzerine düşürdü. Yemeklik ve yağlık olarak ayrılan taneler farklı toplandı. Toplanan zeytinler traktör kasalarına aktarılarak sıkım fabrikalarına götürüldü.

İYİKİ ÇİFTÇİLERİMİZ VAR

Kaymakam Mehmet Türköz ve beraberindekiler zeytin toplamadan sonra bir sıkım fabrikasında incelemelerde bulundu. Yaprağından ayrılan, yıkanan, soğuk sıkım makinalarında ezilen, son filtre sürecinin akabinde oluklardan altın rengi ile akan, laboratuarda kaç dizem asit olduğu ölçülerek belirlenen yağın safahatını beraberindekilerle birlikte yerinde izledi.

Bütün çiftçilere güzel bereketli hasatlar dileğinde bulunarak hasadı başlattıklarını belirten Kaymakam Mehmet Türköz; “İlçemize bağlı Yenibağarası Mahallesinde Mümin bey’in tarlasına geldik. İlçemizde zeytin hasadına bugün itibariyle başladık. Öncelikle bütün çiftçilerimize iyi bereketli hasatlar diliyoruz. Malum zeytin ülkemizde kıymetli bir endüstriyel eser. Dünyada ikinci sıradayız. İspanya birinci sırada. Sonra biz geliyoruz, zeytin ağacı varlığı bakımından. İspanya bu yıl kuraklık geçirdi. Biz zeytin hasadımızın düzgün olduğunu düşünüyoruz. Olağan çiftçilerimizden alacağız daha olumlu haberleri. Vilayetimizde zeytin konusunda kıymetli bir tartıya sahip. En büyük zeytin ağaçları sayı olarak Aydın’da, sonra İzmir, Manisa, Balıkesir diye gidiyor. İlçemizde de baktığımızda turizm kenti olmamıza karşın, büsbütün tarıma dayalı sanayimiz yüksek. Bunların başında da zeytin geliyor. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz gerekli dayanağı veriyor. Çifçilerimizde gerekli hassaslığa sahipler. Tekrar bereketli bir dönem diliyorum. İyiki çiftçilerimiz var. Daha çok üretip daha çok kazanmalarını temenni ediyoruz. Bu yıl bizdede bir kuraklık var ancak İspanya kadar değil. İnşallah zeytin kıymetli bir gelir olarak devam edecek. Bütün çiftçilerimize emeklerine sıhhat diyor, kolaylıklar diliyorum. “dedi.

TARIM EMEK İSTER

Kaymakam Mehmet Türköz; ilçedeki fabrikalarda soğuk sıkımdan ötürü çıkan yağların çok kaliteli eserler olduğuna dikkat çekerek, çiftçilere; “Dizemi çok düşük. Yağlar tüketicilerle buluşmaya hazır hale geldi. Tarım emek ister. Bunu sonuna kadar yerine getiriyorlar. Bizİ hem zeytin hem zeytinyağı ile buluşturuyorlar. Çiftçilerimize canı gönülden teşekkür ediyorum” kelamlarıyla veda etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı