Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Aday Çıkması Durumunda Olağanüstü Seçimli Genel Kurula Gideceğini Açıkladı

Fenerbahçe Kulübü Lideri Ali Koç, aday çıkması durumunda fevkalâde seçimli genel heyete gideceğini açıkladı. Ali...

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Aday Çıkması Durumunda Olağanüstü Seçimli Genel Kurula Gideceğini Açıkladı

Fenerbahçe Kulübü Lideri Ali Koç, aday çıkması durumunda fevkalâde seçimli genel heyete gideceğini açıkladı.

Ali Koç, sarı-lacivertli kulübün internet sitesinde yer alan açıklamasında futbolda şampiyonluk hasretinin 9 döneme çıktığını hatırlattı.

Camianın bir kısmından inanılmaz genel şura beklentisi olduğunu aktaran Koç, şunları kaydetti:

“Kulübümüzün çatısı altında lider olarak misyonda bulunduğum 5. dönem itibariyle futbol kadromuz, Fenerbahçe için tek muvaffakiyet kriteri olan şampiyonluğa ne yazık ki ulaşamamıştır. Bu münasebet ve topluluğumuzun içerisinde bulunduğu negatif durum nedeniyle birtakım görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle, Fenerbahçe’yi hayatının odağına koyan, başarısıyla memnun olan ıstırabıyla kahrolan her bir taraftarımızın, üyelerimizin yaşadıklarını anlıyor, en derinden hissediyoruz. Tüm bu hislerin bir yansıması olarak topluluğumuzun bir kısmından gelen fevkalâde genel şura taleplerini de anlayış ve hürmetle karşılıyoruz. Daha evvel Fenerbahçe’mizi yönetmeye talip olacak pahalı lider ve idare heyeti adayları olması halinde harikulâde genel şuraya gitmeye hazır olduğumuzu belirtmiştim. Bu duruşumun ardında olduğumu vurgulamakla birlikte çağrıyı yaptığım günden itibaren bugüne dek resmi bir aday çıkmadığı da kamuoyunun malumudur.”

“Camiamız ne yazık ki birbirinden ayrışmış durumdadır”

Ali Koç, sarı-lacivertli topluluğun ayrıştığına dikkati çekti.

Riskler olmasına karşın seçime gideceğini vurgulayan Koç, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bugün itibariyle Fenerbahçe 9 dönemdir şampiyonluktan uzak kalmış, üst üste yaşanan aksilikler her şeyi tesirler duruma gelmiş ve topluluğumuz ne yazık ki birbirinden ayrışmış durumdadır. Tüm bu gerçekler çerçevesinde, yeni dönemin ekip planlaması sürecine girilmişken şimdi bir lider adayının olmaması, harika seçimli genel konseyin -tüzüğümüz gereği yapılabileceği tarih de dikkate alındığında- Fenerbahçe’yi bir dönem daha gayelerinden uzaklaştırma riski taşıdığı yadsınamaz bir gerçektir. Harika seçimli genel şuranın gerçekleşmesi halinde yeni idare konseyinin vazife müddetinin 1 yıl ile sonlu olması da istikrarlı bir çalışma yürütülmesinin önünde önemli bir manidir. Bu risklere karşın lider aday çıkması durumunda bugün de harikulâde genel heyete gitmeye hazır olduğumuzu bir sefer daha paylaşıyorum. Bu yol tercih edilmediği taktirde ise Haziran 2024’te yapılacak olağan seçimli genel heyetimizde aday olacak kongre üyelerimizin aday oldukları tarihten itibaren devralacakları vazifeye en düzgün ve sağlıklı bir biçimde hazırlanmaları ismine kulübümüzün her türlü imkan, bilgi ve ayrıntıları, türel çerçevede bedelli lider adaylarına açık olacaktır. Gereksinimleri olması halinde soracakları sorulara tarafımızdan cevap alabileceklerdir.”

Koç, futbol ekibiyle ilgili gelecek dönemin çalışmalarına başladıklarına değinerek, “2023-24 döneminin futbol kadrosu planlaması hayata geçirilmeye başlamış, eksikler tespit edilmiş, Fenerbahçe’nin amaçları çerçevesinde bütçesel planlamalar yapılmış, transfer görüşmeleri yürütülmektedir. Kısa vadede futbol ekibimizin önünde Türkiye Kupası gayesi bulunmaktadır. Sizlerden ricam evvel 11 Haziran günü Türkiye Kupası’nı kaldırmak ve bu sonuç sonrasında döneme Üstün Kupa’yı kazanarak başlamak ismine Fenerbahçe’mizin etrafında kenetlenmemizdir. Fenerbahçe’nin ana muhtaçlığı taraftarlarının gücünü ardında hissetmesidir.” sözlerini kullandı.

Kaynak: AA / Emrah Oktay – Spor