Fahiş fiyat artışlarına karşı şikayet bildirim sistemi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, geçen hafta, Türkiye İktisat Modeli Yeni Adımlar...

Fahiş fiyat artışlarına karşı şikayet bildirim sistemi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, geçen hafta, Türkiye İktisat Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Önlemleri Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, arz talep istikrarıyla uyuşmayan fiyat hareketleriyle ilgili her türlü enstrümanın devreye alınacağını belirtmişti.

FAHİŞ FİYATA KARŞI ÖZEL TİM

Fiyatların daha sıkı bir formda denetleneceğini belirten Nebati, fahiş fiyat uygulayanlara karşı özel bir timin oluşturulacağının altını çizmişti.

ŞİKAYET BİLDİRİM SİSTEMİ OLUŞTURULDU

Bu kapsamda haksız fiyat artışlarına karşı harekete geçen bakanlık, mağduriyetlerin önüne geçmek maksadıyla vatandaşlar tarafından iletilecek şikayetlerin ve tekliflerin toplanacağı bir şikayet bildirim sistemi oluşturdu.

Uygulamaya nazaran, vatandaşlar, haksız fiyat artışlarına şahit olması durumunda bakanlığın internet sitesindeki şikayet bildirim kısmına şikayetlerini yazabilecek ve bu şikayetler ilgili ünitelerce kıymetlendirilmek üzere sürece alınacak.

İNTERNET ÜZERİNDEN SÜRECE ALINACAK

Bakanlığın internet sitesi üzerinde sürece alınan şikayetler, Enflasyonla Uğraş Timi olan, Vergi Kontrol Şurasındaki müfettişler ve Gelir Yönetiminde misyon yapan denetleyiciler tarafından takip edilecek.

Bu sayede, vatandaşları mağdur etmeye yönelik haksız fiyat artışları yaptığı tespit edilecek bireyler için yasal süreç başlatılacak.

Devreye alınacak bu uygulamayla haksız fiyat artışlarının önüne geçilmesi bekleniyor.