Ev sahiplerinden tahliye oyunu

Son dönemde ev sahibi-kiracı anlaşmazlıkları polis merkezine dönüştü. Bu durum akıllara şu soruyu getirdi; Ev...

Ev sahiplerinden tahliye oyunu

ev sahiplerinden tahliye oyunu 7o5m

Son dönemde ev sahibi-kiracı anlaşmazlıkları polis merkezine dönüştü. Bu durum akıllara şu soruyu getirdi; Ev sahipleri kasıtlı olarak kavga mı çıkarıyor?

Ev sahipleri daha yüksek kira istiyor, kiracılar ise satın alma güçlerini öne sürerek itiraz ediyor.
Kanun, kirasını düzenli ödeyen kiracıları koruyor. Ancak hakaret ve şiddet söz konusu ise olağanüstü fesih söz konusu olabilir.

Avukat Emel Özbek, “Kiracının, ev sahibine veya ev sahibinin aile bireylerine hakaret etmesi, tehdit etmesi veya yaralayacak davranışlarda bulunması ve bunların mahkeme kararıyla cezalandırılması ve bu cezanın kesinleşmesi halinde, tarafların davayı sürdürmesi dayanılmaz hale gelebilir” dedi. Bu nedenle kira sözleşmesinde olağanüstü fesih mümkündür.” Gidebilirsin.” dedi.

Öte yandan kiracısını tahliye etmek isteyen bazı ev sahipleri de kiraladıkları eve anahtarla ya da çilingirle girmeye çalışıyor. Avukat Emel Özbek de ev sahiplerini uyardı.

Özbek, “Öncelikle ev sahibi zaten benim evim diye kiracının evine çilingirle gidemez, kapıyı kendisi açamaz. Bu konutun dokunulmazlığını ihlal etme suçunu oluşturur. Çünkü artık kiracının kendi ikametgahı, kendi özel özel alanı.” dedi.

Özbek, kiracısını tahliye etmek isteyen ev sahiplerinin ise evi satmak zorunda kaldıklarını da anlattı.

Özbek, “İhtiyaçları olsa da olmasa da ‘ihtiyacım var’ diyerek tahliyeye gidiyorlar. Ya da hayali bir şekilde satışa çıkıyorlar. Aslında satmak istemeseler de satıp almaya çalışıyorlar. Daha kısa vadede tahliye edilebilmek için tahliye edildi.” dedi.

Kaynak: News Global