Eski Almanya Başbakanı Merkel, sığınmacıları kabul ettiği için UNESCO Barış Ödülü’ne layık görüldü

UNESCO’nun internet sitesinde yer alan yazılı açıklamada, Barış Mükafatı Heyet Lideri Denis Mukwege’nin, “2015 yılında...

Eski Almanya Başbakanı Merkel, sığınmacıları kabul ettiği için UNESCO Barış Ödülü’ne layık görüldü

UNESCO’nun internet sitesinde yer alan yazılı açıklamada, Barış Mükafatı Heyet Lideri Denis Mukwege’nin, “2015 yılında başta Suriye, Irak, Afganistan ve Eritre’den gelen 1,2 milyondan fazla mülteciyi kabul etme konusundaki yürekli kararı, heyet üyelerini derinden etkilemiştir” sözleri yer aldı. Mukwege, mültecileri ülkesine cömertçe kabul eden Merkel’in “tarihe bir ders bıraktığını” vurguladı.

“BARIŞI SAĞLAMAK, ACI ÇEKENLERE KAPILARI AÇMAKTIR”

UNESCO Genel Yöneticisi Audrey Azoulay ise Merkel’in mülteci krizi karşısındaki çabalarını takdirle karşıladığının altını çizerek, “Acı çekmek kozmiktir. Bu yüzden acıları dindirmeye yönelik tahliller de kozmik olmalı. Barışı sağlamak, acı çekenlere kapıları açmaktır.” dedi.

Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel

DİĞER AVRUPA ÜLKELERİ MÜLTECİLERİ KABUL ETMEMİŞTİ

Ödülün eski başbakana ne vakit takdim edileceğine ise açıklamada değinilmedi. 2005’ten 2021’e kadar Almanya’yı yöneten Angela Merkel, mülteci krizinin yaşandığı 2015’te öteki Avrupa hükümetlerinin bilakis mültecileri ülkeye kabul etmesiyle öne çıkmıştı.

Kaynak: AA / Ömer Faruk Yıldız – Dünya