En çok akıllı telefon aldık, TV’leri büyüttük, fritözü keşfettik

Türkiye teknoloji perakendeciliğinin ve e-ticaretin öncüsü Teknosa, 2022 yılı Teknoloji Alışveriş Raporu’nu açıkladı. Teknoloji alışverişlerinde...

En çok akıllı telefon aldık, TV’leri büyüttük, fritözü keşfettik

Türkiye teknoloji perakendeciliğinin ve e-ticaretin öncüsü Teknosa, 2022 yılı Teknoloji Alışveriş Raporu’nu açıkladı. Teknoloji alışverişlerinde son yıllarda olduğu üzere 2022 yılında da akıllı telefonlar en çok satın alınan eser kümesi olurken, büyük ekranlı televizyonlar ile yüksek hafızalı tabletler istek gördü. Robot süpürgeler yükselişini sürdürürken, en yeni ve beğenilen eser olarak fritözler ön plana çıktı.

 

Sabancı Holding iştiraklerinden Teknosa, 2022 yılının teknoloji alışveriş tercihlerini açıkladı. Son yılların değişmez yıldız eseri akıllı telefonlar 2022 yılında da en çok satılan eser kümesi oldu. Akıllı telefonların yanı sıra büyük ekranlı TV’ler, pandemiyle birlikte muhtaçlık listesinde öne çıkan tablet ve notebook’lar, vakitten tasarruf sağlayan robot ve şarjlı süpürgeler tüketici tercihlerindeki yerini sağlamlaştırdı. 2022 yılının en yeni ve beğenilen eseri ise fonksiyonelliğiyle ön plana çıkan fritözler oldu.

Teknosa’nın Şubat 2022’de dev bir pazaryerine dönüştürdüğü teknosa.com’da da bilhassa sıhhat ve elektronik eserlerinin yanı sıra kamp gereçleri, müzik aletleri, spor aletleri, hırdavat ve bahçe materyalleri üzere eser kümeleri büyük ilgi gördü.

2022 yılının yıldızları   

  • 2022 yılının en çok tercih edilen eserleri akıllı telefon, LCD TV, akıllı saat, tablet, notebook, robot süpürge, şarjlı süpürge, elektrikli süpürge, fritöz, bluetooth kulaklık, telefon muhafaza hizmeti, armağan ve ödeme kartları ile cep telefonu aksesuarları oldu. 
  • Yüksek hafızalı telefonlara gösterilen ilgi 2022’de de devam etti. Akıllı telefonlarda 128 GB ve akabinde 64 GB hafıza tercihi öne çıktı. Bu sene de en çok siyah renk ilgi gördü. Siyah rengi mavi ve beyaz renkler izledi.
  • Cep telefonlarında olduğu üzere tablet ve notebooklarda da yüksek hafıza tercihi öne çıktı. Tablet ve notebookların yanı sıra mouse, notebook çantası, mousepad üzere tamamlayıcı eserler de ilgi gördü. 
  • Eğlencenin adresi televizyonlarda 50-55 inç ortası büyük ekranlar tercih edildi. Yüksek çözünürlüğe olan ilgi geçen yıla oranla daha da arttı. 
  • Telekom kategorisi içinde sağlıklı yaşama ve pratikliğe verilen değerin artmasına paralel bir biçimde akıllı saatler satışlarını daha da artırdı.
  • Küçük mesken aletleri kategorisinde pratikliği ve vakitten tasarruf ettiren özelliği nedeniyle şarjlı dikey süpürgeler ve robot süpürgeler ilgi görmeye devam etti. Aynı kategoride erkek bakım kiti, ütü, saç düzleştirme ve kurutma makineleri de yıldızı parlayan eserler oldu.
  • Beyaz eşyada güç tasarruflu eserler tercih edilirken, vakit ve yer tasarrufu için kurutma makinesine olan talep yükseldi.
  • Fritözler, çok satan eserler listesinde yükselişe geçti ve bir evvelki yıla nazaran satışlarını katladı. 
  • TeknoGaranti ve ekran müdafaa hizmeti üzere hasara karşı önleyici müdafaa için yapılan satın alımlar da geçen seneye oranla artış gösterdi.
  • Oyun dünyasının gelişimine paralel olarak oyun bilgisayarları ve tamamlayıcı eserlerinin satışlarında da yükseliş yaşandı. VR ve drone üzere cümbüş eserlerine olan ilgi de arttı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı