Elon Musk, Twitter anlaşmasının ardından yaklaşık 8,5 milyar dolarlık Tesla hissesi sattı

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu’na (SEC) yapılan bildirimlere nazaran, Musk salıdan perşembeye kadar toplam...

Elon Musk, Twitter anlaşmasının ardından yaklaşık 8,5 milyar dolarlık Tesla hissesi sattı

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu’na (SEC) yapılan bildirimlere nazaran, Musk salıdan perşembeye kadar toplam 9,6 milyondan fazla pay satışını gerçekleştirdi.

ŞİRKETİN YÜZDE 17’SİNE SAHİPTİ

Pay fiyatları yaklaşık 820 ila 1.000 dolar iken kelam konusu satışların akabinde Musk’a şirketin yaklaşık yüzde 16’sına denk gelen 163 milyon pay kaldı. Finansal data ve yazılım şirketi FactSet’e nazaran, Tesla’nın en büyük hissedarı olan Musk, kelam konusu satışlardan evvel şirketin yaklaşık yüzde 17’sine sahipti. Musk, dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ise diğer Tesla payı satışının planlanmadığını belirtti.

TWİTTER’I SATIN ALMIŞTI

Elon Musk, toplumsal medya şirketi Twitter’ı yaklaşık 44 milyar dolara satın almak için hafta başında muahedeye varmıştı.

Twitter’dan 25 Nisan’da yapılan açıklamada, şirketin pay başına 54,2 dolara Musk’a satılmasına yönelik muahedenin sağlandığı bildirilmişti. Açıklamada, sürecin tamamlanmasının akabinde Twitter’ın özel bir şirket haline geleceği aktarılmıştı. Musk’ın Twitter’ı satın almak için teklif ettiği meblağı nasıl finanse edeceği tartışma konusu olurken ünlü milyarder, SEC’e yaptığı bir diğer bildirimde 46,5 milyar dolarlık finansmanı sağladığını kaydetmişti. Musk’ın 21 milyar doları öz kaynak olmak üzere 33,5 milyar dolarlık kaynak ayırmayı taahhüt ettiği belirtilen bildirimde, Morgan Stanley dahil bankaların ise 13 milyar dolarlık kredi sağlamayı kabul ettiği bildirilmişti.

DÜNYANIN EN ZENGİNİ

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne nazaran, Musk 252 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zenginleri ortasında birinci sırada yer alıyor. Servetinin birden fazla Tesla ve SpaceX üzere şirketlerine bağlı bulunan Musk’ın kendini “nakit fakiri” olarak tanımladığı belirtiliyor.

AA / Dilara Güçlü Okay – İktisat