Ekonomi ilk çeyrekte yüzde 4 büyüdü

Hanehalkı harcamalarının yüzde 16.2 arttığı birinci çeyrekte, inşaat kesiminde yüzde 5.1’lik büyüme dikkat çekti. Türkiye...

Ekonomi ilk çeyrekte yüzde 4 büyüdü

Hanehalkı harcamalarının yüzde 16.2 arttığı birinci çeyrekte, inşaat kesiminde yüzde 5.1’lik büyüme dikkat çekti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine nazaran, Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’yı (GSYH) oluşturan faaliyetler incelendiğinde birinci çeyrekte hizmetler kesimi yüzde 12.4 oranında arttı. Mesleksel, idari ve takviye hizmet faaliyetleri yüzde 12, finans ve sigorta yüzde 11.2, bilgi ve irtibat faaliyetleri yüzde 8.1, öteki hizmet faaliyetleri yüzde 7.8, inşaat yüzde 5.1, kamu idaresi, eğitim, insan sıhhati ve toplumsal hizmet faaliyetleri yüzde 3.6 ve gayrimenkul faaliyetleri de yüzde 1.4 artış gösterdi. Mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 0.3 arttı.

TARIM KESİMİ DARALDI

Yılın birinci çeyreğinde tarım ve sanayi bölümleri daraldı. TÜİK bilgilerine nazaran tarım dalındaki gerileme yüzde 3.8, sanayi dalındaki daralma ise yüzde 0.7 oldu. Bu yılın birinci çeyreğinde hanehalklarının kesin tüketim harcamaları bir evvelki yılın birebir çeyreğine nazaran zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 16.2 arttı. Devletin son tüketim harcamaları yüzde 5.3, gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise yüzde 4.9 arttı. Mal ve hizmet ithalatı, 2023 yılının birinci çeyreğinde bir evvelki yılın tıpkı çeyreğine nazaran zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 14.4 artarken, ihracatı yüzde 0.3 azaldı.

EN YÜKSEK BÜYÜYEN 2. ÜLKE

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’nin verisi açıklanan AB ve OECD ülkeleri ortasında yılın birinci çeyreğinde yıllık bazda en yüksek büyüyen ikinci ülke olduğunu kaydetti. Sıkı global finansal şartların devam ettiği ve global ticaretin zayıf seyrettiği bir periyottan geçildiğini lisana getiren Nebati, “Zorlu dış konjonktürün yanı sıra sarsıntısı de yaşadığımız bu devirde yatırım, üretim ve istihdamdan asla taviz vermedik. Mali disiplinle elde ettiğimiz mali alan sayesinde, sarsıntının ekonomimiz üzerinde açtığı yaraları telafi ediyoruz. Ayrıyeten, potansiyel üretimin artması ve büyümenin devamı için kıymet arz eden makine ve teçhizat yatırımları geçen yılın birebir çeyreğine nazaran yüzde 8.0 büyümüş ve kesintisiz artışını 14’üncü çeyreğe taşımıştır” dedi.