Egeli akademisyen Prof. Dr. Orhan’dan, Amerikalı toksikologlara bilgilendirme

Ege Üniversitesi akademisyenleri ulusal ve milletlerarası etkinliklerde kıymetli misyonlar üstlenmeye devam ediyor. Eczacılık eğitimi ve...

Egeli akademisyen Prof. Dr. Orhan’dan, Amerikalı toksikologlara bilgilendirme

Ege Üniversitesi akademisyenleri ulusal ve milletlerarası etkinliklerde kıymetli misyonlar üstlenmeye devam ediyor. Eczacılık eğitimi ve araştırmaları alanında Türkiye’nin en esaslı akademik kurumlarından birisi olan Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyeleri milletlerarası toplantılara katılarak bilgi ve birikimlerini paylaşmayı sürdürüyor. Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Hilmi Orhan, Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen “43rd American College of Toxicology” yıllık toplantısına katılarak toksikologlara bir konuşma yaptı.

Türk Toksikoloji Derneği ve EUROTOX (Avrupa Ulusal Toksikoloji Dernekleri Federasyonu) üyelikleriyle birlikte milletlerarası bir sertifikasyon olan European Registered Toxicologist (ERT) unvanlı Türk toksikoloji uzmanları ortasında yer alan Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Kolu öğretim üyesi Prof. Dr. Hilmi Orhan, Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen “43. American College of Toxicology Annual Meeting”e davet edildi. Toplantıda Prof. Dr. Orhan “Avrupa Toksikolog Sertifikasyonu–ERT” bahisli bir konuşma yaptı.

Toplantı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Orhan, “ERT sistemi, Avrupa Ferdi Toksikologlar ve Toksikoloji Dernekleri Federasyonu olan EUROTOX tarafından 1994 yılında başlatılmış olan ve toksikoloji uzmanlarının sertifikasyonu ve daima eğitimini düzenleyen bir akreditasyon sistemidir. ERT unvanını almaya hak kazanan toksikoloji uzmanları tüm dünyada gerek özel kesimde toksikoloji danışmanlığı yapılmasında gerekse devlet kurumlarının bilimsel konseylerinde yer alınmasında öncelik kazanmakta ve tercih edilmektedirler. Sistem performans temelli olacak bir formda gerekli alanlardaki faaliyetleri kâfi bulunan toksikoloji uzmanlarına verilen bir unvandır ve her 5 yılda bir alandaki performansın kâfi seviyede sürdürülmesi şartıyla yenilenebilmektedir. Misal akreditasyon sistemleri Amerika Birleşik Devletleri’nde de olmasına rağmen ERT sertifikasyonunun başta Avrupa olmak üzere dünyada giderek daha çok tercih edilmesi nedeniyle Amerikalı toksikologlar, sistem hakkında bilgi sahibi olmak ve müracaat şartlarını öğrenmek istemektedirler. Kelam konusu sempozyum bu nedenle çok ilgi görmüş ve bu isteği karşılamıştır” diye konuştu.

Ayrıca Prof. Dr. Orhan, EUROTOX tarafından onaylanan ve 2019 yılında Ege Üniversitesinde düzenledikleri ERT kursunun devamı niteliğindeki “Nucleic Acids and Related Molecules in Toxicological Pathways” kursunun da 2024 yılı mayıs ayında tekrar Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde düzenleneceğini tabir etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı