Ebeveynlere Aile İçi İrtibat Semineri

Yuvamız Beylikdüzü Hüseyin Tütüncü Gündüz Çocuk Bakımevi ile Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Gündüz Çocuk...

Ebeveynlere Aile İçi İrtibat Semineri

Yuvamız Beylikdüzü Hüseyin Tütüncü Gündüz Çocuk Bakımevi ile Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Gündüz Çocuk Bakımevi öğrencilerinin ebeveynleri “Aile içi iletişim” bahisli seminerde bir ortaya geldi. Seminerde gündüz çocuk bakımevlerinden sorumlu uzman klinik psikologlar, çocuklarla sağlıklı ve tesirli bir irtibatın nasıl kurulacağına dair paylaşımlarda bulundu.

Çocukların yanı sıra ebeveynlere yönelik de farkındalık yaratacak etkinlikler düzenleyen Beylikdüzü Belediyesi, Yuvamız Beylikdüzü Hüseyin Tütüncü Gündüz Çocuk Bakımevi ile Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Gündüz Çocuk Bakımevi öğrencilerinin ebeveynlerini “Aile içi iletişim” seminerinde bir ortaya getirdi. Beylikdüzü Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen seminerde gündüz çocuk bakımevlerinden sorumlu uzman klinik psikologlar Tuğçe Seçkin Esmeray ve Dilek Aybike Güder aile içi bağlantısı; empati, ebeveyn tavırları, faal dinleme ve ben lisanı başlıkları altında ele aldı. Farkındalığı artıracak paylaşımların yapıldığı programda ebeveynler de çocuklarıyla olan tecrübelerini paylaştı.

Doğru bilinen yanlışlara değinildi

Ebeveynlerin çocukların üzerinde ömür uzunluğu bir tesire sahip olduğunu belirten Dilek Aybike Güder, “Çocukların sağlıklı birer birey olabilmeleri için açık bir irtibat çok değerli. Onların dış dünyaya nasıl baktıklarını görmek için empati kurmak da büyük değer taşıyor. Bazen onların biz yetişkinler üzere düşünmesini bekliyoruz. Onların gözünden görüp, onların kulaklarından duyabilmek tesirli irtibat çok değerli.” formunda konuştu. Ebeveynlerin ödül ve ceza formülüne çok sık başvurduklarını da söz eden Güder, “Son yıllarda yapılan birçok araştırma ödül ve cezadan daha çok geribildirim formülünün tesirli olduğunu gösteriyor. Ceza kavramı kısa vadede tesirli üzere görünse de uzun vadede çocuklarda travmatik tesirler yaratıyor. Ödül kavramına baktığımızda ise daima olduğunda çocuk bağımlı hale geliyor ve davranışını yanlışsız olduğu için değil, karlı olduğu için yapmaya başlıyor. Bu sebeple geribildirim metodu her vakit en tesirli prosedür.” dedi.

“Sizin için özel ve pahalı olduğunu bilmek bir çocuk için en inançlı mesaj”

Aktif dinlemenin ve ben lisanının ehemmiyetine dikkat çeken Tuğçe Seçkin Esmeray ise “Aktif dinleme karşımızdaki kişinin anlattıklarını kendi cümlelerimizle anlatarak geribildirim vermektir. Çocuğumuz bize bir şey anlattığında yalın ve kolay cümlelerimizle onu anladığımızı söz etmek için bu metodu kullanıyoruz. Faal dinleme hem bizim dikkatimizi canlı meblağ hem de çocuğun anne ve babası tarafından dinlendiğini ona hissettirir. Ben lisanı de çocuklarımızla olan bağlantıda büyük ehemmiyete sahip. Ben lisanı sağlıklı ve olmasını tercih ettiğimiz bağlantı biçimi. Sen lisanı ise yanlış olan ve yargı içeren bir söz formu. Ben lisanıyla durumu söz ettiğimizde karşı taraf incinmeden fikir ve hislerimizi öğrenmiş oluyor. Ebeveynler de ben lisanıyla kendini söz ederse çocuklarına kendilerini pahalı hissettirebilir. Sizin için özel ve kıymetli olduğunu bilmek bir çocuk için en inançlı ileti. Her ne olursa olsun sizin dayanağınızın ardında olması çok değerli.” biçiminde konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı