Dyson Zone™ Ocak Ayında Belirlenen Ülkelerde Satışa Sunuluyor

Ses bilimi: Dyson’ın hava temizleme özelliğine sahip yüksek kaliteli, faal gürültü engelleyici kulaklıkları Ocak ayından...

Dyson Zone™ Ocak Ayında Belirlenen Ülkelerde Satışa Sunuluyor

Ses bilimi: Dyson’ın hava temizleme özelliğine sahip yüksek kaliteli, faal gürültü engelleyici kulaklıkları Ocak ayından itibaren belirli ülkelerde kullanıcılarla buluşuyor.

•Dünyayı iki sefer turlayın: Dyson Zone™ gürültü engelleyici kulaklık, kullanıcılara 50 saate kadar ultra düşük distorsiyonlu ses, gelişmiş gürültü engelleme ve tam spektrumlu ses üretimi sağlıyor.

•Gelişmiş gürültü engelleme: Kulaklıkta 11 mikrofon bulunurken, Faal Gürültü Engelleme (ANC) sistemi kentin sesini 38 desibele kadar azaltmak için sekiz adet mikrofon kullanıyor ve bu mikrofonlar etraftaki sesleri saniyede 384.000 defa tahlil ediyor.

•Aslına sadık, tam spektrumlu ses: Dyson Zone™, 6Hz-21kHz ortasındaki frekansları yine üretmek için duyulabilir olanın ötesine geçerek her notanın yahut sözün duyulmasını sağlıyor.

•Ultra düşük ses bozulması: Hoparlör şoförü ve elektroniği, mekanik sistem, gereçler ve akustik, ses bozulmasını en aza indirmek için itinayla tasarlandı. Şoför çıkışı, saniyede 48.000 sefer akıllı sinyal sürece ile daha da eşitleniyor ve bu da tüm frekans aralığında harmonik bozulmayı duyulamaz düzeylere (0,08 @ 94dB @1kHz) indirmek için gürültü engellemeyle birleşiyor.

•Daha fazla detay duymak için bilimsel olarak ayarlandı: Eşsiz bir EQ (Ekolayzer) ayarı, duyulabilir frekans aralığının tamamında net ve saf ses için frekans eğrisini optimize ediyor.

•Hareket halindeyken kirlilikle uğraş etmek için yüksek verimli filtreleme: Çıkarılabilir bir vizör, kullanıcının burnuna ve ağzına temizlenmiş hava yönlendiriyor. Elektrostatik filtreler 0,1 mikron2 kadar küçük partiküllerin yüzde 99’unu yakalarken, K-Carbon, potasyumla zenginleştirilmiş karbon filtreler kent kirliliğinde en yaygın olan asidik gazları gaye alıyor.

•Sürükleyici dinleme, konfor için tasarlandı: Farklı baş boyutları ve geometrileri üzerinde yapılan testler sayesinde kulaklıklar herkes için birebir sürükleyici sesi elde ediyor.

•Telefon: Çift mikrofon hüzmeleme ve gürültü engelleme teknolojisi, net sesli aramalar, ses kaydı ve ses denetimi sağlıyor.

08.12.2022 İSTANBUL, Türkiye – Dyson bugün, Ocak ayından itibaren Çin’de ve Mart ayından itibaren ABD, Birleşik Krallık, Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Singapur’da satışa sunulacak olan Dyson Zone™ kulaklıkların tüm özelliklerini duyuruyor. Bu yılın başlarında duyurulan Dyson Zone™ kulaklıklar, gereksiniminiz olduğunda net, etkileyici bir dinleme tecrübesi ve hareket halindeyken hava temizleme özelliği sağlıyor. Beş yıllık araştırma ve geliştirme sürecinin akabinde, kulaklıklar 50 saate kadar ultra düşük ses bozulması1, gelişmiş gürültü engelleme ve aslına sadık, tam spektrumlu ses üretimi sunuyor. Dyson Zone™ ayrıyeten 0,1 mikron2 kadar küçük partiküllerin yüzde 99’unu yakalarken, K-Carbon, potasyumla zenginleştirilmiş karbon filtreler NO2 (Azot Dioksit) ve SO2 (Kükürt Dioksit) dahil olmak üzere kent kirliliğinde en yaygın olan asidik gazları gaye alıyor.

Şehir kirliliği sorunu

Küresel nüfusun yarısından fazlası kentlerde yaşıyor. Bu oranın 2050 yılına kadar her 10 şahıstan 7’sine ulaşması bekleniyor3. Kentsel nüfus arttıkça, ulaşım, inşaat, trafik üzere altyapılar da artarken, bunların hepsi yaşadığımız çevreyi etkiliyerek havayı kirletiyor ve gürültü yaratıyor.

  • New York toplu taşıma kullanıcılarının tahminen yüzde 90’ı tavsiye edilen desibel sonunu aşan düzeylere maruz kalıyor4. AB’de gürültü kirliliği her 5 vatandaştan 1’ini etkiliyor5.
  • Hava kirliliği global bir sorun… Dünya nüfusunun yüzde 99’u Dünya Sıhhat Örgütü’nün (WHO) inançlı kirlilik düzeylerini aşan bölgelerde yaşıyor6.
  • Birçok coğrafyada, lokal insan kaynaklı kirlilik en büyük tehdit değildir. Avrupa, Batı Asya ve Afrika’da, Birleşmiş Milletler Etraf Programı’na nazaran hava kirliliğinin birincil kaynağı rüzgarla taşınan tozdur7.

Dyson Zone™ çözümü

Dyson Zone™ kulaklıklar, kent gürültüsü ve hava kirliliği zorluklarının üstesinden gelmek için tasarlandı. Gelişmiş lityum-iyon piller ve USB-C şarjı ile çalışan kulaklıklar, 50 saatlik sırf ses çalışma süresi1 yahut 4 saatlik kombine hava temizleme ve ses çalışma müddeti sunuyor. Ayrıyeten 3 saatte yüzde 100 şarj oluyor.

Dyson Zone™ hava temizleyici kulaklıklar, Dyson’ın hava akımı, filtreleme ve motor teknolojilerindeki 30 yıllık uzmanlığından, iç ve dış yer hava kalitesi konusundaki çalışmalarından doğdu. Her bir kulaklıktaki kompresörler havayı çift katmanlı filtrelerden geçiriyor ve kullanıcının burnuna ve ağzına temassız çıkarılabilir vizörden yönlendirilen iki arıtılmış hava akımı yönlendiriyor. Elektrostatik filtreler 0,1 mikron2 kadar küçük partikül kirliliğinin yüzde 99’unu yakalarken, K-Carbon, potasyumla zenginleştirilmiş karbon filtreler NO2 ve SO2 dahil olmak üzere kent kirliliğinde en yaygın olan asidik gazları gaye alıyor.

Ürün ayrıyeten bas, orta ve tiz seslerde netlik için ultra düşük ses bozulması ve geniş bir frekans aralığı ile yüksek kaliteli, sürükleyici ses sunmak üzere tasarlandı. Dyson Zone™ telefon görüşmeleri, ses kaydı ve ses denetimi için ek bir mikrofon içeriyor. Telefon mikrofonu, çift mikrofon hüzmeleme sağlamak için ileri beslemeli ANC mikrofonuyla birleşiyor. Hüzmeleme, her bir mikrofondan gelen sinyalleri, sistemin kullanıcının gerisinden ve yanlarından gelen gürültüyü duymamasını sağlayacak biçimde birleştirerek ses iletiminde daha fazla netlik sağlıyor.

Dyson Zone™ Özellikleri

Ses mühendisliğinde Dyson yaklaşımı

Dyson Zone kulaklıklar inanılmaz sürükleyici bir dinleme tecrübesi sunuyor. Birçok ses geliştiricisi altın bir dinleyiciye güvenirken; bu prosedür, eğitimli bir kişinin ‘iyi’ sesin nasıl olduğunu belirlediği ses sanayisinde yaygın bir uygulama haline geldi. Dyson mühendisleri daha bilimsel bir yaklaşım benimsemeyi tercih ederek ses araştırmalarına öncülük etti ve ortaya çıkan spesifikasyon maksatlarını kapsamlı kullanıcı denemeleriyle doğruladı.

  • Ultra düşük ses bozulması için tasarlandı: Hoparlör şoförü ve elektroniği, mekanik sistem, gereçler ve akustik, ses bozulmasını en aza indirmek için itinayla tasarlandı. Şoför çıkışı, saniyede 48.000 defa akıllı sinyal sürece ile daha da eşitleniyor ve bu da tüm frekans aralığında harmonik bozulmayı duyulamaz düzeylere (0,08 @ 94 dB @1 kHz) indirmek için gürültü engellemeyle birleşiyor.
  • Gelişmiş gürültü engelleme: Eserde 11 mikrofon bulunurken, Dyson Zone ANC sistemi, etraftaki gürültüyü saniyede 384.000 defa izleyen sekiz mikrofon kullanıyor. Dyson Zone, 20 Hz ila 20 kHz ortasında 38 desibele kadar gürültü engelleme sunuyor.
  • Aslına sadık, tam spektrumlu ses: Dyson Zone, 6 Hz – 21 kHz ortasındaki frekansları tekrar üretmek için duyulabilir olanın ötesine geçerek her notanın yahut sözün duyulmasını sağlıyor. Hoparlörün frekans aralığının uç noktalarında ses üretiminin hakikat olması daha zordur, bu nedenle Dyson Zone insan işitme duyusunun ötesine geçerek spektrumun duyulabilir kısmında daha fazla netlik elde ediyor. Böylesine geniş bir frekans aralığı, elektroakustik mühendislik sistem mühendisliğine ve temel bileşenlere bağlıdır: 40 mm, 16 ohm, neodimyum hoparlör şoförleri ses sisteminin kalbinde yer alıyor.
  • Daha fazla detay duymak için bilimsel olarak ayarlandı: Bilimsel ölçümlerle yönlendirilen ve geniş kullanıcı denemeleriyle onaylanan Dyson mühendisleri, tüm ses spektrumunda en fazla netliği ve ayrıntıyı veren özelliği belirledi. Dyson, yüksek kaliteli bir ses tecrübesi sunmak için tüm duyulabilir frekans aralığında net, saf ses için frekans eğrisini optimize eden eşsiz bir Ekolayzer (EQ) ayarı oluşturdu.
  • Tam konfor içinde etkileyici dinleme: Hiçbir baş yapısı birebir değildir ve bu farklılık ses performansının yanı sıra baş bandının sıkıştırma kuvveti, çıkarılabilir vizörün geometrisi ve gereçleri, eserin ayarlanabilirliği ve çok daha fazlası dahil olmak üzere birçok konfor ögesini etkiliyor. Kulak yastıkları hem pasif zayıflatma hem de konfor için klasik kulak yastıklarından daha düzdür ve yastıklar optimum konfor için kulakla hizalanacak halde açılıdır.

Gerçek dünya şartlarında üst seviye filtreleme

Dünya genelinde ortalama 190 milyon kişi metroyla seyahat ediyor ve bu da yolcuları partikül (PM2.5 ve PM10) üzere kirleticilerin karışımına maruz bırakıyor ki bu da birtakım kentlerde sokak düzeyinden daha yüksek düzeylere ulaşabiliyor.

İşe gidip gelirken, yurt dışına seyahat ederken yahut yaşadığınız kenti dolaşırken kentteki hava kirliliğiyle gayret etmek sıkıntı bir durumdur. Dyson Zone™’daki filtreleme sistemi ve hava dağıtım sistemi, bu çeşit vazifelerin üstesinden gelmek için özel olarak tasarlandı. Hassas mühendislik eseri kompresörler, 9.750 rpm’ye kadar dönerek havayı çift katmanlı filtrelerden çekiyor. Negatif yüklü elektrostatik filtre ortamı, alerjenler üzere ultra ince partikülleri ve fren tozu, sanayide yanma ve inşaat üzere kaynaklardan gelen partikülleri 0,1 mikron2 kadar küçük partiküller için yüzde 99 verimlilikle yakalıyor. Bu partiküller en çok sıhhat kuruluşlarını ilgilendirirken sıhhat üzerindeki uzun vadeli tesirlerinin araştırılmasına yönelik yatırımlar devam ediyor. İkinci bir katman olan K-Carbon, bilhassa NO2, SO2 ve O3 üzere kent gazı kirleticilerinin yanı sıra inşaat dumanı, kanalizasyon yahut metro sistemlerindeki bayat hava üzere makûs kent kokularını da yakalayan potasyumla zenginleştirilmiş bir karbon katmanıdır. Filtreler, coğrafik pozisyona bağlı olarak 12 aya kadar dayanıyor.

Algılama, bağlanılabilirlik ve uygulama geliştirme

NO2 (Azot Dioksit) kentlerdeki en yaygın gaz kirleticilerden biridir. Yanmanın bir yan eseridir ve trafik ve inşaat üzere kaynakları vardır. SO2 (Sülfür Dioksit) üzere öteki asidik gazların yanı sıra, Dyson Zone™ içindeki potasyumla zenginleştirilmiş karbon filtreler, kent havasının zorluklarını karşılamak için bilhassa bu asidik gazları amaç alıyor. Yerleşik bir sensör, NO2 düzeyleri için havayı izliyor ve bunları gerçek vakitli çevresel gürültü düzeylerinin yanı sıra MyDyson™ uygulaması aracılığıyla canlı olarak takip ediyor. Dyson mesken içi hava temizleyicileri üzere, Dyson Zone™ da daha sağlıklı alışkanlıklar kazandırmak için kullanıcının etrafı hakkında aksiyona geçirilebiliyor, anlaşılabilir bilgileri parmak uçlarında sunuyor. Yerleşik bir ivmeölçer, kullanıcının aktivitesini izliyor ve vizör takılıyken otomatik moddayken arıtılmış hava akışını uygun biçimde ayarlıyor. Baş algılama özelliği, takılmadığında eseri bekleme moduna alıyor ve çıkarılabilir vizörü takmak konuşma modunu aktifleştiriyor, hava temizlemeyi durduruyor ve müziği duraklatarak pil ömrünü akla yatkın optimize ediyor.

MyDyson™ uygulaması ayrıyeten Dyson Zone™’u denetim etmek, hava akım suratını ve gürültü engelleme modunu ayarlamak ve Dyson Ekolayzer (EQ) (geliştirilmiş), Bass Boost (bas) ve Neutral (naturel ses) olan üç mod ortasından seçim yaparak ses eşitlemesini tercihe nazaran uyarlamak için de kullanılabiliyor. MyDyson™ uygulamasında, işitsel sıhhat kılavuzuna uygun olarak ses yüksekliği sonu seçilebiliyor.

Dyson Zone™ hava temizleyici kulaklıklar, bilhassa Güneydoğu Asya kampüslerimizdeki yazılıma odaklanılarak İngiltere, Singapur, Malezya ve Çin’deki takımlar tarafından tasarlandı. Uygulama geliştirme ve entegrasyonu, problemsiz bir temas sağlamak ve akıllı, manalı hava ve gürültü kirliliği izleme özellikleri sağlamak için kritik bir projeydi.

Tüm Dyson makinelerinde olduğu üzere, hava temizleme özelliğine sahip Dyson Zone™ gürültü önleyici kulaklıklar da sıcaklık denetimli odalar, düşme testi, materyal ve kumaş aşınma testi, düğme sağlamlığı ve çok daha ziyadesiyle en uç noktalarda test edildi. Dyson Malezya Geliştirme Merkezi’ndeki uzman test mühendislerimiz, İngiltere merkezli testlere ek olarak daha sıcak iklimlerde ve daha yüksek nem oranlarında da testler gerçekleştirdi. Kullanıcı denemeleri ABD, İngiltere, Çin ve Singapur’da gerçekleştirildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı