Dünyanın gözü kulağı Ukrayna’da! Rus kontrolündeki 4 bölgede referandum başladı

Rusya ve Ukrayna ortasında devam eden savaşta son yaşanan gelişme, dünya siyasetinde büyük yankı uyandırdı....

Dünyanın gözü kulağı Ukrayna’da! Rus kontrolündeki 4 bölgede referandum başladı

Rusya ve Ukrayna ortasında devam eden savaşta son yaşanan gelişme, dünya siyasetinde büyük yankı uyandırdı. Rusya ve Moskova dayanaklı güçlerin işgali altındaki Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson’da referandum kararı alınması, başta Ukrayna olmak üzere ABD ve Avrupa’nın yansısını çekti. Türkiye de referandumla ilgili kaygılarını lisana getirdi.

SANDIKLAR BUGÜN KONULDU

Dünyanın gözünün çevrildiği bölgede sandıklar bugün resmen konuldu. Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson’da yaşayanlar Rusya’ya katılıp katılmayacaklarını oylamak için sabah saatlerinden itibaren sandık başına gitmeye başladı.

OY VERME SÜRECİ SALI GÜNÜNE KADAR SÜRECEK

Referandumun salı gününe kadar devam edeceği ve vatandaşların bu tarihlere kadar kendilerine yakın bölgelerde oy kullanabilecekleri söz edildi. Referandum yapılan bölgeler Ukrayna topraklarının yüzde 15’ini oluşturuyor.

UZUN MÜDDETTİR GÜNDEMDEYDİ

Donbas bölgesini oluşturan Donetsk ve Luhansk’ta referandum yapılması uzun müddettir gündemdeydi. İşgal altındaki dört bölgenin Rusya dayanaklı idareleri salı günü referanduma gidileceğini ilan etti.

PUTİN TAKVİYE VERDİ

Bir gün sonra Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’den referanduma dayanak geldi. 24 Şubat’ta Ukrayna’ya giren Rusya, son günlerde, Ukrayna ordusunun karşı akınıyla işgal ettiği Harkov kenti ve etrafından çekilmek zorunda kalmıştı.