'Dünya AIDS Günü' farkındalık standı kuruldu

Dünya AIDS Günü kapsamında HIV ve AIDS farkındalığını arttırmak amacıyla düzenlenen etkinlikler Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma hastanesinde gerçekleşti.

'Dünya AIDS Günü' farkındalık standı kuruldu

Dünya AIDS Günü kapsamında Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma hastanesinde bilgilendirme standı açıldı. Kurulan standa hastane Enfeksiyon Doktorları tarafından 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde HIV/AIDS konusuna farkındalık bilgilendirmesi yapıldı

HIV/AIDS farkındalığını artırmak için 1988 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından, 1 Aralık Dünya AIDS Günü olarak kabul edilmiştir. Türkiye’de de 1 Aralık Dünya AIDS Günü, HIV/AIDS konusuna dikkat çekmeye ve duyarlılığın artırılmasına yönelik çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma hastanesinde bilgilendirme standı açıldı. Kurulan standa hastane Enfeksiyon Doktorları tarafından 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde HIV/AIDS konusuna farkındalık bilgilendirmesi yapıldı. Hastane Başhekimi Doç.Dr. Bedri Caner Kaya, yapılan farkındalık hakkında doktorlardan bilgi aldı.

HER YIL 5 BİN KİŞİYE ENFEKSİYON TANISI KONULUYOR

AİDS, 1981 yılından bu yana 78 milyon kişiye aşkın bulaştı. AIDS, İnsan Bağışıklık Eksikliği Virüsü (HIV)’nün bağışıklık sistemine yaptığı hasardan kaynaklanan bir durum olup, “Edinilmiş Bağışıklık Yetersizliği Sendromu” olarak ifade ediliyor. Dünyada her gün 5 bin kişi yeni enfeksiyon tanısı alıyor.

AIDS NEDİR?

AIDS bir virüs değil, HIV virüsünün neden olduğu bir dizi semptomdur (veya sendrom). Bağışıklık sistemi enfeksiyonla savaşmak için çok zayıf olduğunda bir kişinin AIDS'e sahip olduğu söylenir ve belli belirleyici semptomlar ve hastalıklar geliştirir. Bu, HIV enfeksiyonunun çok ilerlemiş olduğu ve tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanacağı son aşamadır.