Doç. Dr. Balıbey: “Sınava bilgi olarak iyi hazırlanmak ve zamanı yönetmeyi öğrenmek gerekiyor”

Doç. Dr. Balıbey: “Sınava bilgi olarak yeterli hazırlanmak ve vakti yönetmeyi öğrenmek gerekiyor” ELAZIĞ –...

Doç. Dr. Balıbey: “Sınava bilgi olarak iyi hazırlanmak ve zamanı yönetmeyi öğrenmek gerekiyor”

Doç. Dr. Balıbey: “Sınava bilgi olarak yeterli hazırlanmak ve vakti yönetmeyi öğrenmek gerekiyor”

ELAZIĞ – Üniversite imtihanına girecek olan gençlerin bir ölçü heyecan ve gerilim yapmalarının olağan olduğunu aktaran Elazığ Mediline Hastanesi psikiyatri uzmanı Doç. Dr. Hakan Balıbey, “Öncelikle imtihana bilgi olarak uygun hazırlanmak gerekiyor. ÖSYM imtihanları için son demler. Düzgün hazırlanmak kişiyi rahatlatır. Bol deneme çözüp vakti ayarlamayı öğrenmeleri gerekiyor” dedi.

Sınava girecek öğrencilere yönelik kıymetli ihtar ve tekliflerde bulunan Elazığ Mediline Hastanesi psikiyatri uzmanı Doç. Dr. Hakan Balıbey imtihan öncesi, sonrası ve imtihan esnasında yapılması gerekenleri anlattı. İmtihan geriliminin, öğrencinin muvaffakiyetini olumsuz istikamette etkileyen çok tasa, dehşet ve tasa hali olduğunu söz eden Doç. Dr. Balıbey, “Yoğun fizikî belirtilerde eşlik edebilir. Titreme, terleme, çarpıntı, baş ağrısı ve mide bulunması üzere belirtiler eşlik edebileceği üzere sonluluk, alınganlık, tahammülsüzlük üzere belirtiler de ortaya çıkabilir. İmtihan gerilimi çeşitli nedenleri olabilmekte, bunların en kıymetli nedeni yanlış inançlar dediğimiz beklentilerin çok yüksek olması ya da kişinin bütün soruları çözmem gerekiyor üzere algıya sahip olması durumudur. Kişinin kendi arkadaşlarıyla kıyaslaması ya da etraftan aile, öğretmen ve yakınlarının çok beklentiye girmesi olumsuz etkileyebilmektedir” diye konuştu.

“Akşam hoş bir sinema izlenebilir”

Sınav öncesi, imtihan esnası ve sonrasından gerilimle ilgili yapılabilecek aktifliklerin olduğunu aktaran Doç. Dr. Balıbey, “Öncelikle imtihana bilgi olarak düzgün hazırlanmak gerekiyor. ÖSYM imtihanları için son demler, güzel hazırlanmak kişiyi rahatlatır. Bol deneme çözüp vakit ayarlamasını öğrenmeleri gerekiyor. Bunun dışında gevşeme idmanları yapılabilir. En azından 5’e kadar nefesimizi tutup yavaş yavaş bırakarak ve tekraren tekrarlayarak rahatlama yolunda önlemler alınabilir. Bu imtihan esnasında da yapılabilir. İmtihandan bir gün evvel kesinlikle çalışmayı bırakmalıyız. Rahatlatıcı seyahatler tertiplenebilir. Akşam hoş bir sinema izlenebilir. Bunun dışında uykumuza dikkat etmeliyiz. Rutinlerimizi bozmamalıyız. Her vakit yattığımız saate yatmalıyız. Bazen anne ve babalar erken yatması tarafında çocuğu zorlarlar, uykusunu alması için lakin bu da gerilim yapabilir” biçiminde konuştu.

“Sınavdan evvel rahat kıyafetler giyilmesi önemlidir”

Yeme ve içmeye de dikkat edilmesi gerektiği vurgulayan Doç. Dr. Balıbey, “Ağır yemeklerden uzak durmalıyız. Gece çay, kahve almazsak uygun olur. İmtihandan evvel kahvaltı yapılması ve rahat kıyafetler giyilmesi değerlidir. Bir ölçü heyecan ve gerilim yapmak olağandır. Herkes için olağandır, hatta bir ölçü tasa başarıyı artırır, motive eder. Dert bir eşiğin üstüne çıkarsa soruna neden olur. Herkes heyecan yapabilir, burada bir sorun yok lakin makul bir seviyeyi geçmişse önlemlere dikkat edilmelidir. Tekrar bu önlemlerle bir tahlil olmuyorsa bir uzmandan yardım alınabilir. Aile şu iletisi vermeli, hem imtihan öncesi hem imtihan sonrası sen başarılı ol yahut olma hoş yahut yakışıksız ol ne olursan ol biz seni seviyoruz. Her durumda yanındayız. Biz senin çabanı gördük, emek sarf ettin iletisini verirsek çocuk rahatlayacaktır. Tam aksisi sen zati yapamazsın biçimi iletiler da verilmemelidir. İmtihandan sonra çocuklarla konuşabiliriz. Onları rahatlatmalıyız, onlara her durumda yanındayız ve seni seviyoruz bildirisini söylemesek bile hissettirmeliyiz” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Sedat Erbak – Sıhhat