Diyanet Tüm İllerdeki Müftülüklere Talimat Gönderdi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, koronavirüs ile ilgili tüm illerdeki müftülüklere talimat gönderdi. Gönderdiği talimatta vatandaşların sürekli olarak kurullara uyulması ile ilgili uyarılmasını istedi.

Diyanet Tüm İllerdeki Müftülüklere Talimat Gönderdi
09 Temmuz 2020 - 19:33

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, tüm ülkenin etkisi altına aldığı koronavirüs bulaşma riskinin en aza indirilmesi için özenli davranılması ve kurallara uyulması ile ilgili vatandaşların sürekli olarak uyarılmasını istedi. Devlet tarafından uygulanan kurallara uyulması ve sosyal mesafenin önemini sık sık hatırlatılması ile ilgili bilgilendirme yapılmasını istedi.

Taziye ve düğün gibi kalabalık olan ortamlarda virüsün yayılma hızının çok fazla olabileceğini belirten Başkan Erbaş, din görevlilerinin bu törenlerde bulunması durumunda vatandaşların kurallara uyulması ile ilgili sık sık uyarmasını istedi. 

Başkan Erbaş tarafından verilen talimatta sosyal mesafeye dikkat edilecek, maske kullanımı, beden, kıfayef, çevre gibi bir çok virüsün etki ediceği noktalara dikkat edilecek. Düğün, taziye ve cenaze gibi törenlerde mümkün olduğunca açık alanda yapılması, kapalı ortamlardan kaçınılması, tokalaşma, kucaklaşma gibi yakınlaşmalardan temaslardan uzak durulmasını istedi. Kapalı ortamlarda olacak törenlerde mümkün olduğunca vakit kısa tutulması ve mesafeye önem verilmesini istedi.

Kapalı ortamların sürekli olarak havalandırılması, dezenfekte edilmesini istedi. Koronavirüs salgını kalkıncaya kadar taziyelerin telefonla, sosyal medya adresleri, dijital ortamlar imkanı ile yapılması ve ziyaretlerden uzak durulması konularında vatandaşların sürekli olarak bilgilendirilmesini istedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum