Diyanet İşleri Başkanlığı Yerli İşletim Sistemi Pardus'a Geçti

Diyanet İşleri Başkanlığı Yerli İşletim Sistemi Pardus'a Geçti
23 Haziran 2020 - 17:35

Yerli işletim sistemimiz olan Pardus, TÜBİTAK  tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Diyanet işleri başkanlığı ile TÜBİTAK arasında gerçekletirilen tören dijital olarak sağlandı. Törende ayrıca Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konu ile ilgili açıklamalarda bulundular.  

 Diyanet İşleri Başkanlığı için Pardus kararı

Etkinlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank şu ifadelere yer verdi. İmzalanan bu protokolle birlikte Pardus işletim sistemi artık Diyanet’in merkez ve taşra teşkilatından 10 bin civarından bilgisayarda kullanılacağını dile getirdi.

Ayrıca Mustafa Varank şu ifadelerde de bulundu:

“Diyanette şimdiye kadar 872 kullanıcı TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen yerli ve milli yazılım Pardus’a geçti. Yurt dışındaki bulut sunucularındaki veriler, kurumun kendi veri merkezine taşındı. Ayrıca, Diyanet sunucularına TÜBİTAK’ın kurulum rehberini yayınladığı açık kaynak Jitsi video konferans sistemi kuruldu.”

Ayrıca Varank konu ile ilgili Türkiye’yi yazılım alanında daha ileriye taşımak için Türkiye Açık Kaynak Platformu kurulduğunu da dile getirdi. Bununla birlikte Pardus’un yeni teknolojilerle entegre edileceğini belirten Varank akıllı cihazlarda da yerini alacağını söyledi. Ayrıca ARM-işlemci tabanlı mini bilgisayar içinde yeni sürüm çıkartılacağını belirtti.

Milli bir işletim sisteminin dışa bağımlılığı azaltacağını ve siber güvenlik için açık kaynağın önemli avantajları olacağını söyleyebiliriz.

Burada sağlanan projeler ile dışa bağımlılık azalacak ve Türkiye’deki yazılımcı sayısı ve niteliği artmış olacak. Bununla birlikte milli kaynaklarında yurt içinde kalması sağlanmış olacak.

Mustafa Varank, Pardus yerli işletim sisteminin yaklaşık 100 bine yakın kullanıcısı olduğunu söyledi. Hergün artan bu sayı ile birlikte, Sağlık, Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman, Milli Savunma bakanlarıyla Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı gibi kurumların da analiz ve dönüşüm süreçlerinde olduğunun altını çizdi.

Pardus işletim sistemi küçük yaşlardaki öğrencilere de tanıtılması ve kullanılması için Milli eğitim bakanlığı ile sınıflarda kullanılan akıllı tahtalar için özel bir sürüm çıkartılıp Pardus’un bu alanda da yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Yerli açık kaynak kodlu olan Pardus işletim sistemimizi destek göstermeli en azından yurt içinde yaygınlaştırılması için gayret göstermeliyiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum