Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ermenistan'a Sert Tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan çatışmalarla ilgili ‘’ Ermenistan aklını başına toplasın. Tüm imkanlarımızla Azerbaycan’ın yanındayız’’ ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ermenistan'a Sert Tepki
13 Temmuz 2020 - 13:51

Bir süredir Azerbaycan ile Ermenistan arasında sınır hattında çatışmalar yaşanıyor. Tarafların birbirine karşılık vermesi sonucunda Türkiye’den Azerbaycan’a destek çağrısı geldi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuyla ilgili; "Ermenistan aklını başına toplasın. Tüm imkanlarımızla Azerbaycan'ın yanındayız" ifadelerini kullandı.
 
Ayrıca Mevlüt Çavuşoğlu gündemle ilgili şunları da dile getirdi:
"Ermenistan haince bir saldırıda bulundu ve 4 tane kardeşimiz şehit oldu. Burada şunu görüyoruz Ermenistan özellikle yeni çatışma alanları oluşturmak istiyor. Siyasi çözüme bugüne kadar Ermenistan yanaşmadı. Bugüne kadar Ermenistan hiçbir çözüme yanaşmadı. Ermenistan'ın yaptığı kabul edilemez, aklını başına toplasın. Azerbaycan yalnız değildir. Biz tüm imkanlarımızla Azerbaycan'ın yanındayız. Bugün Azerbaycan Dışişleri Bakanı'nı arayacağım, değerlendirme yapacağız."

AYASOFYA CAMİİ İLE İLGİLİ

"Türkiye'nin egemenlik hakkına müdahale edici yapılan yorumları şiddetle reddediyoruz. Buradaki tartışmalar yersiz. UNESCO'nun dünya miras listesi evet doğru ama geçmişte öyle değil miydi? Burasının dokusun bozulmamasını isteyenlerin tercihlerine saygı duyuyoruz. Burası yıllar önce cami olarak hizmete açıldığında hiç bozuldu mu, bozulmadı. Ecdadımızın bize bıraktığı mirası korumak zorundayız. UNESCO'nun bazı açıklamalarını gördük, hayretle karşıladık. İç siyasette 'Atatürk'ün attığı imzayı değiştirdiler' konumuna götürmesinler. Önemli olan Atatürk'ün koyduğu hedeflere Türkiye'yi kim götürüyor budur" 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum