Dişbudak Ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? Dişbudak Ağacı özellikleri, bakımı ve faydaları hakkında bilgi

Çevremizi güzelleştiren yeşillikler çeşitli ağaç ve bitkilerden oluşur. Bu ağaçlar ortasında yer alan dişbudak ağacı,...

Dişbudak Ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? Dişbudak Ağacı özellikleri, bakımı ve faydaları hakkında bilgi

Çevremizi güzelleştiren yeşillikler çeşitli ağaç ve bitkilerden oluşur. Bu ağaçlar ortasında yer alan dişbudak ağacı, yaprakları, gövdesi ve kolları ile bütüncül bir yarar sağlar. Dişbudak ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? Pekala, Dişbudak ağacı nedir? Özellikleri ve yararları nelerdir? Dişbudak Ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? Dişbudak Ağacı özellikleri, bakımı ve yararları hakkında bilgiler. İşte ayrıntılar haberimizde…

DİŞBUDAK AĞACI NEREDE YETİŞİR?

Dişbudak ağacı, Kuzey Yarım Küre’nin en yaygın ve en sık yapraklı ağaçlarından birisidir. Süs ağaçları ortasında yer alan dişbudak ağacı, çok yeterli bir gölgelik alan oluşturur. Bu nedenle etraf düzenlenmesinde sıkça kullanılır.

DİŞBUDAK AĞACI NEDİR?

Dişbudak ağacı, zeytingiller familyasından gelen Fraxinus cinsini oluşturan bir cinstir. Bu ağacın azamî uzunluğu ise, 10–30 m ortasında değişebilen düzgün ve dolgun gövdeli, yuvarlak doruklu bir ağaç cinsidir. Dişbudak ağacı, soğuk havaya karşı sağlam bir ağaç tipidir. Bu özelliği sayesinde pek çok ülkede ve farklı kentlerde yetiştirilebilir.

Ağacın gövdesi, odunsu bir yapıya sahiptir. Dış katmanında yer alan odun ise, beyaz renge çok yakındır ve çok açık bir tondadır. Bu ağaç böcek ve haşerelere karşı da hayli sağlam bir ağaçtır. Dış tabanı kolay kolay aşınmaz. Bu ağaç, masif ve mobilya tiplerinin imali için verimli bir biçimde kullanılır.

DİŞBUDAK AĞACI LATİNCE İSMİ

Zeytingiller familyasından olan dişbudak ağacının Latince ismi, Fraxinus excelsior’dır.

DİŞBUDAK AĞACI ÖZELLİKLERİ

Dişbudak ağacının yaprakları, sonbahar ayı geldiği vakit kırmızı ve sarı rengi alır. Soğuk havalara karşı epeyce sağlam olan bu ağacın gövdesi çok sert ve beyaz renklidir.

Dişbudak ağacı, verimli topraklarda 10 metre ile 30 metre ortasında büyüyebilir.

Spor araçlarına dayanak olmak gayesi ile kullanılır.

Bazı inanışlara nazaran dişbudak ağacı, kutsal kabul ediliyor. İskandinav inancına nazaran eski vakitlerde dişbudak ağacı, İlah Odin’in asasının yapıldığı bir malzemeymiş ve bu nedenle bu ağaç, manevi açıdan kıymetli bir yer fiyat.

Kelt mitolojisine ilişkin kaynaklara nazaran ise, dişbudak ağacının insanlara şifa verdiği söyleniyor.

Yunan mitolojisine nazaran ise Zeus, dişbudak ağacını kullanarak 3. jenerasyon insanları bu ağaçtan yaratmıştır.

DİŞBUDAK AĞACI NE VAKİT DİKİLİR?

Dişbudak ağacı, bol suyun ve yağışın olduğu bölgelerde yetiştirilmelidir. Dişbudak ağacı, istenilen her periyot ekilebilir. Ancak yağışlar gelmeden ilkbahar aylarında ekilmesi ülküdür.

DİŞBUDAK AĞACI NEREDE YETİŞİR?

Dişbudak ağacı, yağışın ve nemin çok olduğu bölgelerde yetiştirilir. Bilhassa de ülkemizde Akdeniz ve Marmara’nın bol sulak alanlarında dişbudak ağacına sıkça rastlayabilirsiniz. Bunun yanında Karadeniz, Trakya, İç Anadolu’nun iç kısımlarında de sıkça yetiştirilir.

DİŞBUDAK AĞACI NASIL YETİŞTİRİLİR VE BUDANIR?

Dişbudak ağacı, sulak alanlarda yetiştirilir. Dişbudak ağacına güzel bakılırsa 250-300 yıl kadar yaşayabilir. Dişbudak ağacınızı vakit zaman denetim ederek gerekli bakımlarını yapmanız ve yalnızca kurumuş olan kısımlarını budamanız gerekir. Yapraklarının ise, ilkbahar ve yaz aylarında toplanması önerilir.

DİŞBUDAK AĞACI YAPRAK DÖKER Mİ?

Dişbudak ağacı, mevsim geçişlerinde yaprak döker. Kısımları ise böceklerden kolay kolay etkilenmez.

DİŞBUDAK AĞACI BAKIMI NASIL YAPILIR?

Dişbudak ağacının bakımı sistemli olarak yapılmalıdır. Esasen çok bakım istemeyen bu ağaç, pek çok zorluğa, soğuğa ve haşere ve böceklere karşı sağlamdır.

DİŞBUDAK AĞACI YARARLARI NELERDİR?

Ağız içi enfeksiyonları önleyerek diş çürümesini önlemeye yardımcı olur.

Dişbudak ağacının yaprakları, bağırsak problemlerinin çözülmesinde ve kabızlık meselesinin giderilmesine yardımcı olur.

Dişbudak ağacının yaprakları, eklem ağrılarını dindirmeye yardımcı olur. Bunun için yaprakları kurutup çay olarak tüketebilirsiniz.

Ödem atıcı bir özelliğe sahip olan dişbudak, bedendeki fazla suyun dışarı atılmasına yardımcı olur.

Vitamin ve mineral deposu olan dişbudak meyvesi, enfeksiyon hastalıklarından korunmaya yardımcı olur.

Anne sütünü arttırıcı özelliği olduğu için yeni doğum yapan bayanların yapraklarından çay yapıp içmesi önerilir.

Dişbudak ağacının yaprakları, bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur.

Diş budak çayı, teneffüs yollarını rahatlatmaya yardımcı olur.

Ateşli hastalıkların tedavisinde epey tesirlidir.

Sıcak su ile demlediğinizde ağrı kesici özelliği vardır.

İdrar söktürücü özelliği vardır.

DİŞBUDAK AĞACI HASTALIKLARI NELER?

Orman haşereleri uzun vadede dişbudağına hasar verebilir. Ama kısımları ve gövdesi böcek ve haşerelerden kolay kolay etkilenmez.

DİŞBUDAK AĞACI NE İŞE FAYDA VE NERELERDE KULLANILIR?

Dişbudağı ağacı pek çok alanda kullanılıyor. Marangozların mobilya imalinde en çok tercih ettiği ağaç cinsleri ortasında yer alıyor. Tıpkı vakitte bedene yararları sayesinde alternatif tıp tedavisinde de sıkça kullanılıyor.