Dara Zindanlarına hayran kalan ziyaretçiler, içindeki pisliğe tepki gösterdi

Dara Zindanlarına hayran kalan ziyaretçiler, içindeki pisliğe reaksiyon gösterdi MARDİN – Mardin‘de ziyaretçilerini kendine hayran...

Dara Zindanlarına hayran kalan ziyaretçiler, içindeki pisliğe tepki gösterdi

Dara Zindanlarına hayran kalan ziyaretçiler, içindeki pisliğe reaksiyon gösterdi

MARDİN – Mardin‘de ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Dara Antik Kenti ve halk ortasında “zindan” olarak bilinen sarnıçlar, ziyaretçiler tarafından beğenilirken, kirli olmasına reaksiyon gösterildi.

Mardin‘e 30 kilometre uzaklıkta bulunan Dara Mahallesi’nde yer alan ve tarihte Üst Mezopotamya’nın en kıymetli yerleşim yerlerinden olan Dara Antik Kenti’nde 1500 yıllık toplu mezarın yanı sıra çeşitli yapılar bulunuyor.

6. yüzyılda Bizans İmparatorluğu’nun Doğu’daki son kalesi olarak kabul edilen Dara ve etrafı, o periyot savaşların en ağır olduğu bölge olduğundan 18 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde surlarla çevrilerek bir savunma sistemi oluşturuldu. O devirde yaklaşık 40 bin nüfusun barındığı kentin su gereksinimi da yapılan sarnıçlar aracılığıyla giderildi. Bizans İmparatorluğu devrine ilişkin yapıların bulunduğu alanda yapılan hafriyat çalışmalarında bu sarnıçlar da ortaya çıkarıldı.

Halk ortasında “zindan” olarak isimlendirilen binlerce metreküp su alma kapasitesine sahip su sarnıcının, derinlik bakımından İstanbul’da bulunan ve 6. yüzyıl Bizans devri yapıtı olan Yerebatan Sarnıcı’ndan 6 metre daha derin olduğu uzmanlar tarafından belirlendi. Kentte ziyarete gelen vatandaşlar, yapılara hayran kalırken, yapıların pak kullanılmaması ve kirli olmasına da reaksiyon gösterilerek yetkilere ve lokal halka davette bulunuldu.

“Başka ülkelerde 50-100 yıllık kalıntılarına gözleri üzere bakıyorlar”

Ankara’dan gelen ziyaretçilerden Erkan Yıldırım, arkadaşlarıyla Mardin ve akabinde Dara Antik Kenti zindanına geldiklerini söyledi.

Çok hoş yerler olduğunu pahalandıran Yıldırım, “Mimarisi olağanüstü. Ancak nedense insanlarımız bakmıyor. Yerlerde kağıt modülleri, pislikler, yazık. O kadar hoş yerlerimiz var hiçbir halde pahasını bilmiyoruz. Adamların (Avrupa) 50-100 yıllık kalıntıları var gözü üzere bakıyorlar. Bizde her yerde tarih akıyor fakat hiçbir halde bakmıyoruz. Biri orada ateş yakmış, biri yere izmarit atmış. Yazık!” tabirlerinde bulundu.

“21 yüzyılda bu mimariyi yakalamak çok zor”

Niğde’den gelen ziyaretçilerden Adviye Yüksel ise eşinin Mardin’de vazifeli olduğunu, hem onu görmek için, hem de kentti gezmek için geldiğini tabir etti. Her şeyin çok hoş olduğunu lisana getiren Yüksel, “Harika yerler. Çok hoşuma gitti. Ancak az evvelki beyefendinin dediklerine katılıyorum. Keşke tarihimize daha âlâ sahip çıkabilsek. Her şeyi daha hoş değerlendirebilsek, her yeri daha pak tutabilsek. Beşerler nasıl bu türlü bir şey yapmışlar. Elleriyle nasıl işlemişler? 21 yüzyılda bu mimariyi yakalamak çok sıkıntı. En ufak bir sallantıda yeni binalar yıkılırken bunlar yüzyıllardır ayakta kalması büyük bir talih bence, tarihimiz ve ülkemiz için” diye konuştu.

Yetkilerin buralara sahip çıkmasını istediğini aktaran Yüksel, kelamlarını şöyle tamamladı.

“Geçmişimize sahip çıkalım, çocuklarımıza hoş bir vatan bırakalım”

“Bunların değerlendirilmesini isterim. Etraf halkının da burayı daha pak, daha hoş tutmasını isterim. Her şey para demek değil, tarihi ve geçmiş daha kıymetli. Geçmişimize sahip çıkabileceğiz ki, geleceğimize yatırım yapalım, çocuklarımıza hoş bir vatan bırakalım.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Rıdvan Kılıç – Kültür Sanat