Dantel dantel kaynak işliyor

2 çocuk annesi Vildan Demir, çalıştığı okulda ve konutta tamirat yapmak için kolları sıvadı KO-MEK’te...

Dantel dantel kaynak işliyor

2 çocuk annesi Vildan Demir, çalıştığı okulda ve konutta tamirat yapmak için kolları sıvadı KO-MEK’te erkek kursiyerlerle bir arada kaynakçılık öğrendi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek Sanat Eğitim Kurslarının (KO-MEK) SEKA Ustam Mesleksel Eğitim Merkezinde açılan kaynakçılık kursuna katılan 2 çocuk annesi Vildan Demir, “Ev işlerinin yanı sıra tamirat işleri ile uğraşmayı çok seviyorum. Kaynak yapmayı öğrenerek hem çalıştığım okulda hem de konutta tamirat gerektiren eksikleri kendim yapmak istiyorum” dedi.

BABASINDAN GÖRDÜ, KO-MEK’TE ÖĞRENDİ

İzmit’te ikamet eden 2 çocuk annesi Vildan Demir, küçük yaşta babasından gördüğü kaynakçılığa merak sararak öğrenmek için kurs arayışına girdi. KO-MEK kurslarının fiyatsız ve donanımlı olduğunu öğrenen Demir, çabucak kayıt yaptırarak kursun açılmasını dört gözle bekledi. SEKA Ustam Mesleksel Eğitim Merkezinde açılan Örtülü Elektrot Ve Ark Kaynağı kursunda eğitimlere başlayan Vildan Demir hemcinslerinin tersine çoklukla erkek kursiyerlerin tercih ettiği kaynakçılık eğitimi almaya başladı.

KAYNAKÇILIĞA DAİR HERŞEYİ ÖĞRENDİ

Oldukça eğlenceli ve keyifli bir ortamda gerçekleşen kursta kaynakçılığa dair her türlü inceliği öğrenmeye başlayan Vildan Demir, erkek kursiyerlerle birlikte kendisine verilen metal işlerini muvaffakiyetle tamamlayarak öğrenme isteğini bir sefer daha göstermiş oldu. Metalleri kesip birleştirirken birçok zorlukla karşılaşan Demir, kaynak yaparken çalışacağı ortamda gereken alet ve materyalleri belirleyip düzenleme yaparak, metaller üzerindeki biçim bozukluklarını gidermek ve metaller üzerinde eğme bükme yapabilmeyi öğrendi. Ayrıyeten demir ve gibisi metalleri istenen ölçülerde kesip birleştirmeyi öğrenerek, havşa açmak ve bunun yanında delme süreçleri için matkap kullanmak, perçinleme süreçlerini yapabilmek, oksi gaz ile köşe, yatay profil ve küt ek kaynağı yapabilmeyi öğrenerek uygulama yaptı.

VİLDAN DEMİR “OKULDA TAMİR YAPABİLECEĞİM ARTIK”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim kurslarında fiyatsız eğitim almanın kendileri için büyük avantaj olduğunu tabir eden Vildan Demir, “Atatürk Ortaokulunda hizmetli olarak misyon yapıyorum. Kaynak işini daha evvel babamdan görmüştüm çok meraklı olmama karşın babam bana çok fazla öğretmedi. Daha sonra çalıştığım okulda çeşitli tamirat muhtaçlıkları olmaya başladı ben hem okulda hem de konutta bu cins kırık çıkıkları tamir etmek için bu işi en âlâ öğrenebileceğim yeri araştırmaya başladım. KO-MEK benim için çok düzgün bir fırsat oldu burada arkadaş ortamı ve eğitim kuralları çok düzgün bize bu fırsatı sunan başta Kocaeli Büyükşehir Belediye Liderimiz Sayın Tahir Büyükakın olmak üzere tüm KO-MEK’e teşekkür ediyorum” diye söz etti.

1019 KİŞİ KAYNAK EĞİTİMİ ALDI

368 farklı branşta eğitimlerine devam eden KO-MEK şimdiye kadar toplamda 786 bin 471 bireye fiyatsız eğitim vererek bu alanda değerli bir muvaffakiyet sağlamış oldu. Kaynakçılık branşında isteyen tüm vatandaşlara eğitim veren KO-MEK Örtülü Elektrot Ve Ark Kaynağı alanında 1019 bireye eğitim vererek sertifika almalarını sağladı. Online olarak www.komek.org.com adresinden çarçabuk yapılan müracaatlar devam ediyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı