Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle: Kuruluşundan bugüne TOBB çatısı altında emek vermiş lakin ortamızda olmayan ebediyete...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Kuruluşundan bugüne TOBB çatısı altında emek vermiş lakin ortamızda olmayan ebediyete intihal etmiş kardeşlerimizi rahmetle yad ediyorum. TOBB’da delege olarak 10-20-30 yıl ve üzerinde müddetini tamamlayan kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Sizlerin şahsında büyük ve güçlü Türkiye mefkuresine sahip çıkan TOBB üyelerine ülkem ve milletim ismine teşekkür ediyorum.

Türkiye’ye hizmet çabamızda bugüne kadar daima sizlerle yol yürüdük. Sırt sırta vererek beraberce yaşadık. İktisadımızı çökertmeyi amaçlayan taarruzları birlikte püskürttük. Türkiye’yi tarihinin en büyük yatırım atılımlarıyla bir arada tanıştırdık. Ulusal gelirimizi 236 milyar dolardan 1 trilyon hududuna bir arada getirdik. Kişi başı geliri 3600 dolardan alıp 10650 dolara bir arada yükselttik. İstihdamı 32 milyona birlikte ulaştırdık. İhracatımızı 36 milyar dolardan 255 milyar dolara turist sayısını 51,5 milyonun üstüne bir arada çıkardık. 60 yıllık hayal olan TOGG projesini sizlerin de sahiplenmesiyle birlikte gerçeğe dönüştürdük.

Son 21 yıla damga vuran bu eşsiz muvaffakiyetleri kamu özel dal dayanışması içinde beraberce yazdık. İnşallah bundan sonra tıpkı çizgide yolumuza devam edeceğiz. Farklı hesaplarla hareket edenleri asla ortamıza sokmayacağız. Ülkemizin karşılaştığı sıkıntılara ortak akılla tahlil arayacağız. Türkiye Yüzyılı’nı daima birlikte inşa edeceğiz. TOBB üyeleri bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da amaçlarımıza ulaşması noktasında üzerlerine düşen misyonu yerine getireceklere inanıyorum. Sizlere güveniyorum.

Tarihimizin en kıymetli seçim süreçlerinden birini hamdolsun muvaffakiyetle tamamladık. 14 Mayıs’ta seçimlerin Meclis boyutu neticelenmişti. 28 Mayıs’ta cumhurbaşkanlığı etabı sonuçlandı. Her iki seçimi de demokrasimize yakışır olgunlukla gerçekleştirdik. Rekor iştirakle vatandaşlık misyonumuzu ifa ettik. Adeta yüzde 90’lara dayanan bir iştirak. Seçim sonuçlarının iyi olmasını diliyorum. Yurt dışında yaşayan kardeşlerimi hepimizi gururlandıran yüksek katlımdan ötürü ayrıyeten tebrik ediyorum.

28 Mayıs gecesini ülkemizle birlikte Afrika’dan Asya’ya Türk cumhuriyetlerine kadar her yerde bayram gecesine çeviren tüm dost ve kardeşlerimize teşekkür ediyorum.

Sokaklardaki o eşi gibisi görülmemiş coşkunun ardında yatan sebepleri çok yeterli tahlil edeceğiz. Gerek mana ve sonuçları prestijiyle ülke olarak mukadderat seçimi yaşadığımızın farkındayız. Anadolu irfanı bir kere daha siyaset mühendisliklerine galip gelmiştir. Terör örgütleri eliyle siyaseti yönlendirme gayretleri maksatlarına ulaşamamıştır. Seçimin kazananı Türk demokrasisi ve milleti olmuştur. Kendini bu topraklara ilişkin hisseden her bir vatandaşım bu seçimin tartışmasız kazananıdır. Kampanya sürecinde kışkırtmalara karşın sadığa gölge düşürmeyen seçimin kazananıdır. Sadece farklı tercihlerde bulunduğu için iğrenç hakaretlere uğrayan depremzedelerimiz bu seçimin en büyük kazananıdır. Terör örgütü mensuplarının tehditlerine boyun eğmeyerek sandıklara koşan gurbetçilerimiz bu seçimin kazananıdır. Türkiye denilince gözleri parlayan gözlerinden damlalar akan ülkemiz için dua eden bizimle sevinip bizimle üzülen tüm mazlum ve mağdurlar bu seçimin kazananıdır.

Türkiye Yüzyılı teklifimiz seçimlerde milletimiz tarafından büyük teveccühle kabul görmüştür. Milletimiz 323 milletvekiliyle Cumhur İttifakı ve cumhurbaşkanlığına yüzde 52,18 oranında oyla şahsımıza vererek istikrar sürsün Türkiye büyüsün demiştir. Millet kumar masasına tekmeyi vurarak devirmiştir. Hesap uzmanıyım diye övünenler dimyata pirince giderken konutlarındaki 40 milletvekilinden de olmuştur. İktidar hırsıyla yapılan yanlış hesaplar bu sefer Bağdat’tan değil sandıktan dönmüştür. Ben hesap uzmanı değilim, ekonomistim. Burada bu hesabı sizlerle de paylaşayım. CHP vekil sayısı 2018’de 146’ydı. 2023’te vekil sayısı 169’a çıktı. Ama buradan kiralık vekiller verdiler onlar da 40 tane. 40 vekil gidince 129’a vekil sayıları düştü. Hesap uzmanı bu işi bu türlü yapar mı? 40’ı gitti, 129 vekil kaldı. 17 vekil burada düşmüş oldu. Bundan sonrasını herhalde oraya gönül vermiş olan CHP’li arkadaşlar düşünecektir. Eski Türkiye ittifakı sandıkta milletten ikinci defa kırmızı kartı yemiştir.

Eski sisteme dönüş teklifleri bir sefer daha elinin karşıtıyla itmesi son derece manidardır. 6 tane Cumhurbaşkanı yardımcılığı, yanlış bir ortaya gelişler ne demokrasiye sığar ne bu milletin ruh köküne yakışır.