Cumhurbaşkanı Erdoğan faizin tek haneye inmesinin akabinde yatırımcılara seslendi: Gelin kamu bankaları kredi verecek

Konya’da gerçekleştirilen AK Parti Genişletilmiş Vilayet Müşavere Meclisi Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktisada dair değerli...

Cumhurbaşkanı Erdoğan faizin tek haneye inmesinin akabinde yatırımcılara seslendi: Gelin kamu bankaları kredi verecek

Konya’da gerçekleştirilen AK Parti Genişletilmiş Vilayet Müşavere Meclisi Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktisada dair değerli açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası’nın faizi yüzde 9’a indirmesiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyonun da düşeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mevzu hakkında şunları söyledi:

“Faizde tek haneliye indik mi, indik. Bundan sonra da bu bu türlü de devam edecek. Merak etmeyin enflasyon da inecek bizim için evvel faizdi. Faizi tek haneye indirdik.

YATIRIMCILARA SESLENDİ

Şimdi buradan yatırımcılara sesleniyorum.Gelin size yatırım kredisi vermede kamu bankaları var. Hedefimiz yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyüme. Dünyada en süratli büyüyen ülkeler ortasına ülkemizi sokacağız.”

MERKEZ BANKASI’NDAN SERİ FAİZ İNDİRİMLERİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2021’in son 4 ayında 500 baz puanlık indirimle siyaset faizini yüzde 14’e çekmişti. 2022 yılında ise uzun bir mühlet faizi sabit tutan Merkez, birinci atılımını ise ağustos ayında yapmıştı. Ağustos ve eylülde 100’er baz puanlık, ekim ve kasımda ise 150 baz puanlık indirime gidilerek faiz yüzde 9 indi.