Cumhurbaşkanı Erdoğan, artan akaryakıt fiyatları hakkında konuştu: Rahatsız edici düzeyde

Son periyotlarda artan akaryakıt fiyatları hakkında bir değerlendirmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Parti kümesinde konuşan Erdoğan,...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, artan akaryakıt fiyatları hakkında konuştu: Rahatsız edici düzeyde

Son periyotlarda artan akaryakıt fiyatları hakkında bir değerlendirmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Parti kümesinde konuşan Erdoğan, “Ham petrol fiyatlarındaki artıştan maalesef etkileniyoruz. Dünyanın yaşadığı bu düşüncenin geçmesini sabırla bekleyeceğiz” dedi.

“ÜRETİMİN ARTARAK SÜRMESİ ÖNCELİĞİMİZDİR”

Konuşmasına çiftçilerin artan maliyetleri ve yükselen akaryakıt fiyatlarına değinerek devam eden Erdoğan, “Çiftçilerimizin tohum, mazot, gübre üzere girdilerindeki artışının farkındayız. Bunun için alım fiyatlarını yüksek tutmaktan, prim ve destekleme sayılarını artırmaya kadar pek çok tedbir alıyoruz. Dünyanın önemli bir besin krizi ile yüz yüze olduğu şu periyotta, üretimin artarak sürmesi en başta gelen önceliğimizdir. Güçteki dışa bağımlılığımızı azaltmak içinde ağır gayret içindeyiz. Karadeniz’de keşfettiğimiz 540 milyar küplük doğal gazı bir an evvel ulusal sisteme bağlamak için gece gündüz çalışıyoruz.

“POMPA FİYATLARINDA ORTAYA ÇIKAN SAYILAR RAHATSIZ EDİCİ DÜZEYDEDİR”

Pazartesi günü Filyos’da Karadeniz gazı denize birinci boru indirme ve kaynak merasimini yaparak bu istikamette değerli bir adım daha attık. Yerli ve yenilenebilir güç kaynak potansiyelimizi en üst düzeyde değerlendirilebilecek her yolu, tekniği devreye alıyoruz. Petrol fiyatlarındaki çok yükselmeye bağlı olarak, pompa fiyatlarında ortaya çıkan sayılar hakikaten rahatsız edici seviyededir. Keşke ülkemizin her yerinden petrol fışkırıyor olsa da bu durumun önüne geçebilsek. Fakat petrol tüketiminin çok büyük kısmını ithalat ile karşılayan bir ülke olarak hem ham petrol fiyatlarındaki yükselişten hem de kurdaki artıştan anında etkileniyoruz. Petrol fiyatlarının katlanarak artan bu düzeyinin yalnızca bizim değil, hiçbir ülke bakımından sürdürülebilir olmadığı açıktır. Bu fiyatların makul fiyatlara düşmesiyle birlikte pompa fiyatlarının da gerileyeceğini ümit ediyoruz” sözlerini kullandı.