Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, “Her renkten, her kökenden, her inançtan,...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, “Her renkten, her kökenden, her inançtan, her meşrepten insanın dünyanın dört bir yanından gelip İstanbul‘da yaşamayı, üretmeyi, okumayı tercih etmesi bize yük değil tam aksine yarardır.” dedi.

İdlib’de ve başka inançlı bölgelerde üretimine başlanan 100 bin briket konuttan tamamlanan 57 bininin açılış merasimine bildiriyle katıldığını anımsatan Erdoğan, özel eğitim okullarına gereç dağıtımı merasiminde engelliler ve atletlerle buluştuğunu söyledi.

Deniz üzerine inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı’nın açılış merasimine de katıldığını anlatan Erdoğan, birçok vilayette sayısız toplu açılış merasimine, Ankara ve İstanbul‘da ise sayısız programa katıldığını hatırlattı.

İstanbul

“Mevlana hazretleri ‘Güzel günler sana gelmez, sen ona yürü’ diyor. Biz bu çalışmalarımızla ülkemizi aydınlık bir geleceğe hakikat taşıyoruz. Fethin bitmeyen bir çaba olduğunun şuuruyla durmadan, dinlenmeden yolumuza devam ediyoruz. İstanbul

“Ayasofya, medeniyetimizdeki seçkin yerini tekrar almıştır”

Ayasofya’yı 84 yıl sonra asli hürriyetine tekrar kavuşturarak, fethin bağrında açılan yarayı kapattıklarını vurgulayan Erdoğan, “Boynu bükük, gözü yaşlı, yüreği yaslı, mahzun Ayasofya ezanıyla, salatıyla, salavatıyla İstanbul‘un kalbinde yükselen bir sancak olarak medeniyetimizdeki seçkin yerini tekrar almıştır.” sözünü kullandı.

Fetihten itibaren uzun bir müddettir harap vaziyette olan İstanbul‘un, kısa vakitte büyüleyici bir hoşluğa büründürülmesinin Avrupalıların da ufkunu genişlettiğini söyleyen Erdoğan, “Rönesans’ın izini takip ettiğinizde kendinizi bu topraklarda bulursunuz. Ortadan geçen onca asra karşın İstanbul hala yedi doruğu, boğazı, tarihten miras kalan ve yeni inşa edilen abide yapıtlarıyla şairlerin, bestekarların, ressamların ilham kaynağı olmayı sürdürüyor.” görüşünü paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çamlıca Doruğu’nda yapılan çalışmalara da değinerek, şöyle devam etti:

“O demir kulelerle vesaire bir kirlilik abidesiydi, büsbütün bir rezaletti. Çevrecilik ismine konuşanların hiçbirisi kalkıp da ‘Biz ne yapıyoruz, burada bir etraf katliamı var’ demediler. Biz geldik ve bütün oradaki demir yığınlarını kaldırdık, oraya şu andaki mükemmel bir tasarım olan Çamlıca Kulesi’ni diktik. Her renkten, her kökenden, her inançtan, her meşrepten insanın dünyanın dört bir yanından gelip İstanbul’da yaşamayı, üretmeyi, okumayı tercih etmesi bize yük değil tam aksine kardır. Biz bu türlü bakarken ana muhalefet nasıl bakıyor? ‘Bunlar kaçkın, bunları buraya alamayız’ diyor. ‘Biz geldiğimizde bunları geldikleri yere göndereceğiz’ diyor. İşte bizim aramızdaki fark bu. Bunlar uygar değil, bunlar gayrimedeni. Medeniyetimizin başşehri İstanbul’a ne yapsak, hangi hizmeti getirsek, hangi yapıtı kazandırsak borcumuzu ödeyemeyiz.”

(Sürecek)

AA / Hakan Dündar – Şimdiki