ÇÖP

ÇÖP

Günlük hayatımızda sürekli ürettiğimiz şeyler arasında çöpler geliyor. Eğer düzenli bir şekilde ayrıştırma işlemi gerçekleşmezse her şey verimliliğini yitiriyor. (Bununla ilgi detaylı bir yazı yazmak istiyorum ve bu metnin çok uzun olmasını istemediğim için konuyu erteliyorum.)


Peki Bu Çöplere Biz Ne Yapıyoruz?
Öncelikle benim çok rahatsız olduğum bir durumdan bahsetmek istiyorum. Yere atılan çöplerden; bu çöpler kendiliğinden maalesef çöp tenekesine gitmiyor. Atıldığı an da yok da olmuyor. Hem görüntü kirliliği oluyor hem de sizden sonra orayı kullanmak isteyenler kullanamıyor. Kamu malı olan sokak ve parkları kirleterek suç işlemiş o alanı kullanacak olanların hakkına giriyorsunuz. Bu durum en çok rekreasyon alanlarında oluşuyor. 19. Yüzyılda insanlar boş zamanın değer olduğunu ve boş zaman fazla olduğunda insanlar daha verimli olduğu gözlenmesi üzerine oluşturulmuş alanlardır rekreasyon alanları bunlar; spor aletleri olan alanlar ve oyun parkları , yeşillik alanlar izler kamu malı olup devlet ve belediyeler tarafından yapılır. 


Geçenlerde fark ettiğim bir durum oldu durumun bu kadar vahim olduğunu bilmiyordum. Açık alan diyerek gittiğim yeşilliklerde bir organizasyon yapılmış halk tarafından ama  sonrası içler  acısıydı. Adım attığınız yer çöp ve maalesef bu abartı değil. 
Bazı kesimler buna temizlik personellerin işi bu canım deyip çöp atmaya devam ediyorlar. Peki önemli bir soru sormak istiyorum burada doktor var diye bilerek ve isteyerek hasta oluyor muyuz? Cevabınız hayır di mi? O zaman yere çöp atmak bu konuda mantıklı değil. Ayrıca temizlik görevlisinin görevi çöpleri toplamaksa insanın görevlerinden biri de çevresini temiz tutmaktır.
Peki bir diğer soru evde halıya çöp atıyor muyuz? Atmıyoruz  yüksek ihtimalle atsak annemiz ya da eşimiz tarafından sert bir şekilde uyarı alırız.

Peki neden çöp atmaya devam ediyoruz?
Çoğu dine göre ki İslam dinine mensup olduğunuzu varsayıyorum. “Temizlik imandan gelir.” Diye bir söz var.  Peki bunu inan kesimin de Müslüman olduğu ve yere çöp attığı kabulüne geri dönersek. Bu nasıl Müslümanlık?
Dini kısmı bir kenara bırakalım ülkemizin diğer devletler gibi güçlü ve başarılı, refah seviyesi yüksek ülke olmasını istiyoruz. Ki bunu sonuna kadar hak ediyoruz ama yere çöp atarak değil saydığım özelliklere sahip hiç bir ülke de yerde çöp yok. Bence vatanını sevmek yer çöp almamaktan da geçiyor. O zaman biz nasıl vatan severiz?
Her şeyi bir kenara bırakalım. İyi bir insan olmak sizce yere çöp atmak mıdır? 
Nereden duyduğumu hatırlamadığım ve yeri geldiğinde kullandım bir söz var. “Doğadan çaldığınız şeyi elbet bir gün geri alır.”  Buna en iyi örneklerden bir tanesi Karadeniz Bölgesi’nde nehir kenarına ırmak yapılıp daha sonra yağmur yağdığında o nehirden çaldığınız alanı geri sularla birlikte aldı ve bir çok ev ve iş yeri tahrip oldu. Aynı şekilde toprağı kirletmeye devam ettikçe verim azalıyor ve bu da kıtlığı sebep oluyor, havayı kirletiyoruz ve şuan da dünya nüfusunun %98’i temiz hava almadan yaşıyor sadece %2’lik kısım temiz havaya sahipmiş. Suyu kirletiyoruz ve şu kıtlığı kapıda birçok ülkeden bununla ilgili önlem almaya başladı. Takip ettiğim haber sitesinde ABD’nin banyo süresini 4 dakika ile sınırladığı okudum.


Kısacası artık doğadan çalmaktan vazgeçin çünkü yerine koyması imkansıza doğru gidiyor. Doğu insanlar kadar bencil değil aynı zamanda insanlar kadarda kendini ezdirmiyor yapılan kötülüğe karşı gereken cevabı bizi kendisinden mahrum bırakarak vermeye başladı. Bilinçli olma vakti çok geçmeden gerekli hassasiyetleri gösterelim. Herkes temiz hava, su ve toprakta yaşama hakkına sahip.