Citroen’den yeni bireysel mobilite çözümü: oli

Fransız araba üreticisi Citroen, büsbütün elektrikli kent içi ulaşım aracı Ami’nin akabinde sahneye artık de...

Citroen’den yeni bireysel mobilite çözümü: oli

Fransız araba üreticisi Citroen, büsbütün elektrikli kent içi ulaşım aracı Ami’nin akabinde sahneye artık de oli’yi çıkarıyor.

Herkes için ulaşılabilir elektrikli mobilite mottosuyla hareket eden Citroen, Ami ile yakaladığı başarıyı oli ile devam ettirmeyi amaçlıyor.

Azaltılmış tartısı ve gelişmiş yapısıyla oli, geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilir gereçler kullanılarak tasarlanmış. Konsept model 400 km menzil için 1000 kg tartı maksadını yakalamayı amaçlıyor. 10 kWsa/100 km ortalama tüketim, 110 km/s azamî sürat ve yaklaşık 23 dakikada yüzde 20’den yüzde 80’e şarj, oli’yi elektrikli araç dünyasında öne çıkarıyor.

Citroen CEO’su Vincent Cobée yaptığı değerlendirmede, “Ami’ye selam olsun diye bu projeye ‘oli’ ismini verdik. Zira aracın neyi amaçladığını çok yeterli özetliyor. Citroen‘in alışılmışın dışında, sorumlu ve ödüllendirici hallerde tüm insanlara büsbütün elektrikli ulaşım sunabileceğinin bir diğer kanıtı” dedi. Vincent Cobée, oli için neden gerçek vakit olduğunu şu sözlerle açıkladı, “Toplumda üç çatışma birebir anda yaşanıyor. Birincisi, hareketliliğin kıymeti ve hareketliliğe bağımlılık. İkincisi ekonomik kısıtlamalar ve kaynak meçhullüğü. Üçüncüsü ise sorumlu ve yeterli bir geleceğe yönelik artan istek. Tüketiciler bolluk çağının sona erdiğini hissedebiliyorlar. Günbegün katılaşan düzenlemeler ve artan maliyetler hareket etme özgürlüğümüzü kısıtlıyor. Ayrıyeten, iklim değişikliğini tedbire gayretlerini hızlandırma gereksinimine ait artan farkındalık, bizleri daha etraf şuuruna sahip ve anlayışlı kılıyor” Cobée kelamlarını şöyle sürdürdü,”70’lerin ortalarında ortalama bir aile arabası yaklaşık 800 kg yüke, 3,7 m uzunluğa ve 1,6 m genişliğe sahipti. Günümüzdeki muadil arabalar en az 4,3 m uzunluğa ve 1,8 m genişliğe ve 1200 kg yüke sahip. Kimileri 2500 kg’a ulaşıyor. Bu artış kısmen de olsa yasal ve güvenlik ihtiyaçlarından kaynaklanıyor. Fakat trend devam ederse ve her gün bu araçların yüzde 95’ini park halinde tutmaya ve seyahatlerin %80’ini tek kişi gerçekleştirmeye devam edersek, gezegenimizi müdafaa gereksinimi ile gelecekteki sürdürülebilir, elektrikli ulaşım vaadi ortasındaki çatışmanın tahlili kolay olmayacak. Citroen, elektrikliye geçişin bir dayatma olmaması, etrafa hassas olmanın ulaşımı kısıtlamaması ve araçla ömrün bir cins cezaya dönüşmemesi gerektiğine inanıyor. Araçları daha hafif ve daha ucuz hale getirerek trendleri bilakis çevirmemiz ve kullanımı en üst seviyeye çıkarmak için yaratıcı yollar bulmamız gerekiyor. Aksi takdirde büsbütün elektrikli araçlar tek mümkün seçenek haline geldiğinde, aileler ulaşım özgürlüğüne ulaşamayabilir. oli, Citroen‘in bu çelişkiye sunmuş olduğu optimist bir çözüm”dedi.

Hedef: En düzgün hayat döngüsü değerlendirmesi

oli, sürdürülebilirliği öncelik olarak gören bir aile aracı olarak öne çıkıyor. Araç, hafif ve geri dönüştürülmüş gereçlerin optimum kullanımı, sürdürülebilir üretim süreçleri, uzun hizmet ömrü için dayanıklılık ve kullanım ömrü sonunda geri dönüşüme kadar sınıfının en yeterli Hayat Döngüsü Değerlendirmesini (LCA) ortaya koyuyor.

Parça ve bileşenlerin sayısı makul azaltıldığında, hafif ve en sorumlu gereçler kullanıldığında, karmaşıklık en aza indirilirken çok taraflılık ve fonksiyonellik artıyor. Böylelikle tasarım ve kullanışlılık açısından son derece cazip, tıpkı vakitte çok daha verimli, çok uygun fiyatlı ve daha az karmaşık bir araba ortaya çıkıyor.

Ayrıntıya gösterilen ihtimam her yerde göze çarpıyor. Örneğin koltuklar en kolay formda üretilmesiyle dikkat çekiyor. Klâsik bir koltuğa nazaran yüzde 80 daha az kesim kullanılması öne çıkıyor. Geri dönüştürülmüş materyallerden üretilmesi ve akıllı ağ formundaki sırtlık tasarımı, kabin içindeki doğal ışığı düzgünleştiriyor. Ayrıyeten, kullanıcının zevkine uygun olarak güncellenebilir yahut kişiselleştirilebilir olması da dikkat çeken özelliklerin başında geliyor.

Elektrikli ömür tarzı

oli, sıfır emisyonlu bir ulaşım biçimi olarak kapasitesinin ötesinde bir elektrikli hayat üslubunu mümkün kılabilirken, kullanışlı bir elektrikli araç olarak konutun güneş panellerinden genel elektrik gereksinimine kadar kullanıcının elektrik eko sistemine sıkıntısız bir formda ahenk sağlıyor. Örneğin gerektiğinde şebekeye geri yönlendirilebilecek fazla güç üretebiliyor. yahut bir elektrik kesintisi durumunda tüketicinin elektrik muhtaçlığını karşılayabiliyor.

Akıllı “Araçtan Şebekeye” (V2G) özelliği ile oli üzere bir araç, meskendeki güneş panellerinden elde edilen fazla enerjiyi depolayarak sahibine para kazandırma potansiyeli oluşturuyor. Bunu güç tedarikçilerine geri satmanın yanı sıra, şebekede yüksek talep yahut elektrik kesintisi olduğunda güç problemlerinin yönetilmesine de yardımcı oluyor.

Citroen oli ayrıyeten, “Araçtan şarj” (V2L) özelliği ile yaz aylarında plajda yahut bir hafta sonu kampında meskenden uzaktayken de hayatı kolaylaştırıyor. 40kWsa batarya ve 3,6 kW prizi çıkışı (230 v 16 amp konut prizine eşdeğer) göz önüne alındığında, oli teorik olarak 3000 w elektrikli bir aygıta yaklaşık 12 saat güç sağlayabiliyor. oli, ister meskenden uzaktaki seyahatlerde, isterse de konutta pratik ve kullanımı kolay bir fonksiyonellik sunuyor.

Fonksiyonellikle desteklenen tasarım estetiği

oli, dikkat cazip ve sıra dışı bir dizayna sahip. 4,20 m uzunluğunda, 1,65 m yüksekliğinde ve 1,90 m genişliğinde şık gövdesiyle kompakt bir SUV görünümü ortaya koyuyor. Klasiğe meydan okuyan oli, aile limuzini, kent gezgini, macera aracı, iş arkadaşı, hatta günlük aygıtlara güç verme, elektrik kesintisi durumunda güç sağlama yahut pencereleri temizlemek için bir platform sağlama dahil olmak üzere meskenin bir modülü.

Çok istikametli platform

Konsept modelde düz motor kaputu, tavan ve art yan paneller, aracın eşsiz siluetini oluşturmak dışında düşük tartı, yüksek direnç ve azamî dayanıklılık maksatlarını karşılamak üzere seçildi.

Fiberglas destek panelleri ortasında petek yapılı bir sandviç yapıya dönüştürülen geri dönüştürülmüş oluklu mukavvadan yapılan paneller BASF ile birlikte geliştirildi. Çoklukla park yerlerinde yahut yükleme rampalarında kullanılan sert ve dokulu Elastocoat kollayıcı katman ile kaplanan Elastoflex Poliüretan reçine ile kaplandı ve su bazlı BASF R-M Agilis® boya ile boyandı. Paneller çok rijit, hafif ve güçlü. Bir yetişkinin üzerinde durabileceği kadar güçlü ve muadil bir çelik tavan konstrüksiyonuna kıyasla yüzde 50 daha hafif.

Tavan bir merdiven olarak kullanmaktan bir platforma çadır monte etmeye kadar farklı kullanımlara hizmet edebiliyor. Kullanışlılık ek tartı yahut egzotik gereç maliyeti olmadan sağlanıyor. Yük taşıma çok taraflılığından de ödün verilmiyor. Tavan panelinin her iki tarafındaki tavan barları bisiklet taşıyıcısı ve port bagaj üzere aksesuarları sabitleme imkanı sunuyor. Kaputun altında, şarj kabloları dışında ferdî ve acil durum eşyaları için bölmeler dahil olmak üzere saklama alanları bulunuyor.

Yatay ve dikey buluşuyor

Citroen takımı, kaynak, materyal amaçlarından ötürü düz yüzeyler oluşturmak için cam ve aydınlatma ayrıntılarında dikey ve yatay tasarım öğelerinin kontrastını kullandı. Ön cam dik tasarımı sayesinde en az ölçüde cam kullanımı sağlanıyor. Bu tahlil yükü ve karmaşıklığı azaltıyor. Bunun dışında yolcuları güneşin tesirlerinden muhafazaya yardımcı oluyor. Dahası oli’nin mütevazı klima sisteminin güç ihtiyacını yüzde 17’ye kadar azaltmaya yardımcı olduğu kestirim ediliyor.

oli, kaputun ön kısmı ile düz üst panel ortasında deneysel bir “Aero Kanal” sistemine sahip. Bu sistem, havayı cama hakikat üflüyor ve tavan üzerindeki hava akışını yumuşatmak için bir perde tesiri yaratıyor. Ön cam çerçevesi parlak bir kızılötesi kaplama ile tamamlanıyor. Citroen bu yeni rengi yeni marka kimliği ile birlikte kullanacak.

Yatay ve dikey ortasındaki kontrast, yan panellerde ve camda da görülüyor. Ön kapılar, Ami örneğini devam ettiriyor. Farklı monte edilmiş olsalar da her iki tarafı tıpkı. Daha hafifler, fakat yeniden de sağlamlar. Ayrıyeten üretimi ve montajı çok daha kolay. Aile tipi bir hatchback arabaya kıyasla yüzde 20 tartı tasarrufu sağlıyorlar. Bileşen sayısının yarısı kâfi oluyor ve hoparlör, ses yalıtımı ve elektrik kablolarının çıkarılmasıyla kapı başına yaklaşık 1,7 kg tasarruf ediliyor.

Dış kapı panelinin montajı daha kolay ve iç yerdeki depolama alanını en üst seviyeye çıkarıyor. Şık kavisler aracın yan taraflarında üst hakikat akıyor ve yan camın üst kısmına, tavana hakikat ilerliyor. Güneşin tesirlerini azaltmaya yardımcı olmak için büyük, yatay camlar yavaşça yere yanlışsız eğiliyor. Ami’dekine emsal manuel, kullanımı kolay “yukarıya katlanır” pantograf açma kısımları iç yere pak hava sağlıyor.

Daha dar art kapılar aracın gerisinden menteşeli ve gerideki yolculara daha fazla ışık ve görüş sağlamak için dikey cam kullanıyor. Ön ve art kapılar ortasındaki biçim değişikliği, art koltuktaki yolcular için havalandırma sağlayan pasif bir hava girişi ekleme fırsatı da sundu. Geniş kapılar kabin erişimini kolaylaştırıyor.

Ön ve art aydınlatma modülleri de yeniden epeyce sade. Lakin son derece özgün iki yatay çizgi ve bir dikey kısım ortasındaki kontrastı uyguluyor. Bu uygulama, gelecekteki seri üretim araçlarda özgün Citroen aydınlatma imzası olarak daha da geliştirilecek.

Yenilikçi bagaj

oli, olağan bagaj yahut hatchback yerine, eser dizaynında farklı bir tahlil sunuyor. İster meskene demonte mobilya taşımak olsun, isterse de hafta sonu için kıyıya board yahut tavan çadırı tüm ihtiyaçları karşılayan fonksiyonelliği sunuyor. Bağımsız art koltuk başlıkları tavana hakikat katlanıyor ve art cam üst gerçek açılıyor. Böylelikle 994 mm genişliğindeki çıkarılabilir düz yük platformun uzunluğu 679 mm’den 1050 mm’ye genişliyor.

Çok taraflılık ve yükleme kolaylığı standart. Bagaj kapağı aşağıya gerçek katlanıyor ve yükleme platformu çıkarıldığında, araç tabanı ile art cam ortasında 582 mm’ye kadar yükseklik oluşuyor. Panel yerindeyken, altında 330 mm yüksekliğinde kullanışlı ve inançlı bir bagaj alanı bulunuyor. Çıkarılabilir yük platformu hafif ve düz. Ayrıyeten kaput ve tavan panelleriyle tıpkı geri dönüştürülmüş materyalden üretiliyor.

Zeminin her iki yanındaki akıllı kızaklar kanca yahut aksesuar takma imkanı sunuyor. Ayrıyeten yan duvarlarda inançlı ek depolama alanları bulunuyor.Yalın dizaynlı bagaj kapağı iki kısımdan oluşuyor. Merkezi bir plaka girintisi içeren bir çelik panel bulunuyor. Üzerinde bir kısım daha yer alıyor. Bu kısımda geriden takip eden herkesin ve şoförün dikiz aynasından görebileceği formda “Hiçbir Şey Bizi Citroen Üzere Hareket Ettiremez” bildirisi yer alıyor.

500 bin kilometreye kadar lastik ömrü

Sürdürülebilir gereçlerin kullanımını en üst seviyeye çıkarmanın, dayanıklılığı artırmanın ve masrafları azaltmanın kilit ögelerinden biri jantlar ve lastikler. oli’de kullanılan 20 inçlik jant ve lastik kombinasyonu yüksek verimlilik düzeyi sunuyor. Lastikler Goodyear ile birlikte geliştirildi. Proje ayrıyeten yeni bir hibrit jant prototip dizaynını gözler önüne seriyor.

Tamamen alüminyum jantlar kıymetli ve üretimi ağır güç gerektiyor. Çelik jantlar ise ağır. Bu nedenle ikisini harmanlama kararı alındı. Ortaya çıkan hibrit jantlar, muadil bir çelik janttan yüzde 15 daha hafif ve toplam araç yükünün 6 kg azalmasına katkı sağlıyor. Ayrıyeten kıymetli tasarım kazanımları da var. Citroen, Eagle GO konsept lastiğini kullanmak için Goodyear ile iştirak yaptı. Lastiğin durumunu ve kondisyonunu izlemek için sürdürülebilirliği uzun ömür ve akıllı teknoloji ile birleştiriyor. Lastik sırtı bileşimi, ay çiçek yağları ve pirinç kabuğu kül silikası dışında çam ağacı reçineleri ve sentetik, petrol bazlı kauçuğun yerini alan tam doğal kauçuk olmak üzere sürdürülebilir yahut geri dönüştürülmüş materyallerden üretiliyor.

Goodyear, sürdürülebilir karkasın tekrar kullanımı ve 11 mm diş derinliğinin lastiğin kullanım ömrü boyunca iki defa yenilenebilmesi sayesinde, Eagle GO konsept lastiği için 500.000 km’ye kadar kullanım ömrü elde etmek üzere tezli bir maksat belirlemiş durumda. Lastik ayrıyeten, sensör ile çeşitli parametreleri daima olarak izleyen Goodyear SightLine teknolojisi ile donatılıyor.

Çok istikametli koruma

Citroen oli, sert dış plastik kısımlar sayesinde epeyce inançlı. Bu kısımlar tıpkı vakitte modül sayısını azaltıyor, sorumlu gereçler kullanıyor ve tartısı azaltıyor. Citroen’in iş ortağı Plastic Omnium, markanın imza niteliğindeki tasarım öğesini uygulamak için bir ‘mono malzeme’ oluşturulmaya yardımcı oldu. Yüzde 50 geri dönüştürülmüş materyal içeren PolyPropylene’den üretilen güçlü lakin hafif yan muhafaza ve yüzde 100 geri dönüştürülebilir tamponlar geri dönüşümü kolaylaştıran bir yaklaşım sergiliyor. Her bir tekerlek davlumbazı yatay bir üst kısma sahip güçlü geri dönüştürülmüş plastik kollayıcı ile kaplanıyor. Bu yapı cam ve aydınlatma modüllerinde kullanılan kontrast temasını yansıtıyor.

Ami örneğinde olduğu üzere tamponların orta kısımları önde ve geride birebir. Aşağıda, üçgen kızılötesi ve güçlü ‘tutamaklar’ bulunuyor. Bunlar diğer bir aracı yahut yoldan büyük bir taşı çekmek için kullanılabiliyor. oli’nin güçlü beyaz BASF R-M Agilis® su bazlı boyası bile, düşük düzeyde uçucu organik bileşiklerle (250gr/lt’nin altında) eko-etkin.

İç yer tasarım anlayışı tekrar şekilleniyor

Tasarımcılar iç yeri oluştururken sıra dışı olmayı tercih etmiş. Daha büyük ekranlar, daha uzun kolçaklar, geniş yüzeyli paneller, daha konforlu koltuklarla araçların kabinleri adeta yıldız üzere parlıyor. Ama bu tercihler tartı ve maliyet manasına geliyor.

Çoklu ekranlar ve saklı bilgisayarlar içeren kapsamlı bir ön konsol yerine, oli’de aracın genişliği boyunca uzanan tek bir simetrik kiriş bulunuyor. Direksiyon kolonu ve tekerlek bir tarafta sabitleniyor. Ortada ise bir akıllı telefon yuvası ve klima sistemi için beş switch tipi anahtar yer alıyor. Oli’de bu alanda yalnızca 34 kesim yer alıyor. Halbuki benzeri bir aile tipi kompakt hatchback modelin ön ve orta konsolunda yaklaşık 75 kesim kullanıyor.

Kiriş, üzerinde kayan USB soketleri aracılığıyla aksesuarların takılabileceği elektrikli bir ray bulunuyor. Bu, çocukların okuldan çıkmasını beklerken aygıtlara güç sağlamak yahut kahve makinesini fişe takmak için ülkü. Şoför ve yolcunun önünde birer adet olmak üzere iki havalandırma kanalı verimliliği daha da artırmak ve tartısı azaltmak için daha küçük bir klima ünitesinin kullanılmasına imkan tanıyor.

Kirişin gerisinde ve altında, BASF Elastollan’dan yapılan bir raf bulunuyor. Parlak turuncu, geri dönüştürülebilir 3D baskılı Termoplastik Poliüretan (TPU) depolama rafı kahve fincanı yahut meşrubat kutuları üzere objeleri sabit tutan esnek mantarlar içeriyor.

oli’de tüm bilgi-eğlence ve bağlantı fonksiyonlarına kiriş üzerindeki yuvaya yerleştirilen akıllı telefon üzerinden ulaşılıyor. Temasın kurulmasıyla telefon bilgileri ve uygulamalar, sürat ve şarj düzeyi üzere temel araç bilgileriyle birleşiyor. Bilgiler, ön camın alt çerçeve genişliği boyunca yansıtan ‘Akıllı Bant’ sistemiyle gösteriliyor.

Aynı yaklaşım araç içi ses sistemi için de kullanılıyor. Silindirik bluetooth hoparlörler, hareket halindeyken müzik dinlemek için kaliteli ses sağlamak üzere buraya yerleştirilebiliyor. Yalnızca olağan ses sistemini ortadan kaldırarak 250 gr yükten tasarruf edildi. Hoparlörler çıkarılabiliyor. Böylelikle park edilen her yerde müziğin keyfi devam edebiliyor. Hoparlörler aracın dışındaki raylara asılabiliyor. Bu da açık havada yemek yerken yahut kumsalda parti yaparken müziğin keyfinin kesintisiz devam etmesi manasına geliyor.

HMI kullanımı için çeşitli tahliller arayan Citroen mühendisleri, oli’nin direksiyonuna monte etmek üzere profesyonel bir modüler gamepad joystick kullanmak üzere alışılmadık bir fikir buldu. Aracın otomatik şanzıman denetimi için direksiyon kolonunda döner bir vites kolu seçicisi bulunuyor. Entegre “start stop” düğmesi ile birlikte daha küçük kollar ise aracın farlarını ve sinyallerini çalıştırıyor.

Alan verimliliği

Işığı engelleyen ve kabini dolduran hacimli koltuklar yerine, oli’de alan tasarrufu sağlayan koltuklar kullanılıyor. Bunlar, muadil bir SUV koltuğundan yüzde 80 daha az kesim kullanıyor. Parlak turuncu ön koltuklar güçlü boru formunda çerçevelerden oluşuyor. Bunlara büsbütün geri dönüştürülmüş polyester kumaş ile kaplı minder monte ediliyor. Elbette koltuklar da büsbütün geri dönüştürülebilir.

Yenilikçi 3D baskılı file sırtlıklar, entegre bir başlığa sahip ve çağdaş ofis mobilyalarından esinleniyor. İnce fakat son derece destekleyici koltuklar rahat ve tam da olması gereken yerde sertler. BASF ile birlikte üretilen eserler hafif, büsbütün geri dönüştürülebilir Termoplastik Poliüretandan (TPU) üretiliyor. Cazibeli görünmeleri ve hissettirmeleri için turuncu bir gereç ile kaplanıyor. File sırtlıklar, araç içindeki alan ve ışık hissini güçlendirerek yolcuların konforuna ve rahatlığına katkı sağlıyor.

Arka koltuk yolcuları aksesuar monte etmek için sırtlığın açıkta kalan boru biçimindeki çerçevesini kullanabiliyor. Örneğin, USB ile çalışan küçük bir tablet, çanta asma kancaları, bardak tutucu, mecmua tutucu ağ yahut çocukların atıştırmalıkların tadını çıkarması için küçük bir tepsi kabin içindeki ömrü kolaylaştırıyor.

Citroen’in konfor vaadine uygun olarak ön koltuklar, yoldaki kusur ve titreşimi emen ve markanın “Progressive Hydraulic Cushions” teknolojisini yansıtan geri dönüştürülebilir TPU izolasyon halkaları ile yere sabitleniyor. Konforlu bağımsız art koltuklar misal gereçlerden üretiliyor ve bagaj bölmesini genişletmek için sırtlıklar katlanıyor. Tavana monte yuvarlak TPU koltuk başlıkları her bir sırtlığın üzerinde havada asılı duruyor ve gerektiğinde tavana yanlışsız katlanıyor.

Aracın her iki yanında, art koltukların altında ve art kapılar açıkken erişilebilen birinci yardım çantası için kapalı bir saklama bölmesi bulunuyor. Bir saklama konsolu, bağımsız art koltuklar ortasındaki boşluğu dolduruyor. Turuncu, geri dönüştürülebilir yumuşak 3D baskılı TPU yapı, öğeleri sabit tutmak için esnek ‘mantarlara’ sahip. İç yerde kullanılan BASF TPU kesimleri topluca geri dönüştürülebiliyor. Bu da Ömür Döngüsü Değerlendirmesinin bir ögesi olarak sürdürülebilir mono-materyal istikametinde güzel bir adım.

Kapılarda anahtarlar, kolçaklar, hoparlörler ve pencere motorları içeren karmaşık ve ağır kapı panelleri bulunmuyor. Bunun yerine, oli’nin yalın panelleri, konfor ve kolay açma-kapama özelliği sağlarken depolamayı en üst seviyeye çıkarıyor.

Kullanışlılığı artıran zemin

oli, temizlenmesi güç halı yerine, BASF ile birlikte geliştirilen Gelişmiş Termoplastik Poliüretan (E-TPU) taban kaplamasına sahip. Köpük kauçuk kadar esnek fakat daha hafif. Son derece esnek ve aşınmaya karşı epey dirençli. Taban kaplaması yeni bir renk dilek edilmesi halinde değiştirilebiliyor.

Zemin epey esnek ve su geçirmeyen bir materyal ile kaplanıyor. Hortumla basitçe temizlenebiliyor. Tabandaki geri dönüştürülebilir TPU tahliye tapaları, plajda yahut nemli bir orman yürüyüşünün akabinde kum ve çamuru temizlemeyi kolaylaştırıyor.

>

Kaynak: Carmedya.com / Araba