Çin'de Bubonik Veba Hastalığı Ortaya Çıktı

Koronavirüs'ün çıkış noktası olan Çin'de şimdi de bubonik veba hastalığı ortaya çıktı.

Çin'de Bubonik Veba Hastalığı Ortaya Çıktı
06 Temmuz 2020 - 18:43

Koronavirüs etkisini hala sürdürürken Çin'de yeni çıkan hastalık paniğe neden oldu. Hıyarcıklı (Bubonik) veba olarak isimlendirilen hastalık bir salgına neden olur mu bilinmiyor. Hastalık Çin'in İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde bulunan Beyannur'da ortaya çıktı. Şehir genelinde üçüncü seviye alarm verildi. 

Bubonik Veba Nedir?


Bu vebaya neden olan ve genelde kemirgenlerde bulunan Yersinia pestis isimli bakteriden oluştuğu söyleniyor. Hastalığın insanlara buluşabilen en yaygın türü olduğu söyleniyor.

Hastalığın ismini, bulaştığı insanların lenflerinde, kasıklarında ve koltuk altlarında gerçekleşen hıyarcık şeklinde acılı şişlikler veriyor. 2010 yılında görülen hastalık 2015 yılına kadar dünya genelinde 3 bin 248 vakaya rastlandığını ve bunlardan 584 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.
Tarihte bu hastalığa kara ölüm olarak da isim verilmiştir. 

Hastalık İnsanı Nasıl Etkiliyor?


Hasta olan kişide iki ile altı gün içerisinde belirtileri göstermeye başlıyor. Yumurta büyüklüğünde şişen lenf bezleriyle birlikte kişide yüksek ateş, titreme, baş ağrısı, kas ağrısı, yorgunluk belirtileri gösteriyor.
Aynı zamanda çiğerleri de etkilediği için öksürük, göğüs ağrıları, nefes almada güçlük gibi sonuçları da beraberinde getiriyor. Vücuda giren bu ölümcül bakteri kana karışarak sepsis adı verilen duruma neden oluyor. Bundan dolayı kişide doku zedelenmesi, organ yetmezliği ve ölüme varan sonuçlar doğuruyor.

Belirtiler

Hastalık vücuda girdiği yakın yerlerde lenf bezlerinde ağrılı şişmeler ve beraberinde iltihaplanma görülüyor. Hastalanan kişiye kısa sürede müdahale edilmediği taktirde bakteri vücudun tamamına yayılarak akciğer ve septisemik forma dönüştüğü söyleniyor.


Peki Bu Hastalık Salgına Dönüşebilir Mi?

Veba hastalıklarına dünyanın bir çok farklı noktasında hala görülebiliyor. Yakın zamanda Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Madagaskar'da salgınlar görüldü. Eski dönemlerde ki bunların başında Orta Çağ gelir. Bu dönemlerde veba salgınlarına çok rastlanılırdı ancak şuanda dünyada hızlı müdahaleler sayesinde daha çok bölgesel olarak kalıyor bu hastalıklar.

Southampton Üniversitesi'nde mikrobiyolog olarak görev yapan Doktor Matthew Dryden, Moğolistan'daki vakanın hızla tecrit edilmiş olmasının önemine vurgu yapıyor:

"Hıyarcıklı veba, Kovid-19'un aksine antibiyotiklerle tedavi edilebiliyor. Durum her ne kadar endişe verici olsa da tek bir vakadan bahsediliyor ki bu vaka da hızla tedavi edilebilir"


YORUMLAR

  • 0 Yorum