CHP’den minimum fiyat önerisi! Sayı konuşulanlardan çok daha yüksek

2023 yılında uygulanacak taban fiyatın ne kadar olacağı merak konusu olmaya devam ediyor. Taban fiyatla...

CHP’den minimum fiyat önerisi! Sayı konuşulanlardan çok daha yüksek

2023 yılında uygulanacak taban fiyatın ne kadar olacağı merak konusu olmaya devam ediyor. Taban fiyatla ilgili sendikalar ve çeşitli STK’lardan teklif gelmeye devam ederken, Cumhuriyet Halk Partisi de hususla ilgili görüşünü ortaya koydu.

Partisinin Ordu Vilayet Başkanlığında basın toplantısı düzenleyen Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun, gündeme ait soruları yanıtladı. Torun, 2023 yılı minimum fiyatla ilgili soru üzerine, her taban fiyat arttığında vatandaşın satın alma gücünün tıpkı paralelde düştüğünü, vatandaşların da bu durumun farkında olduğunu söyledi.

“10 BİN TL’NİN ÜZERİNDE OLMALI”

Ekonomiye yönelik tenkitlerde bulunan Torun, şunları kaydetti: “Siz ekonomiyi düzgün bir rotaya koymadıkça enflasyonu düşürmediğiniz sürece, ekonomiyi gerçek ayarlarına getirmediğiniz sürece minimum fiyatı ne kadar artırırsanız artırın bu gayretler boş. Fakat biz ‘Yeni taban fiyat 10 bin liranın üzerinde olmalı’ diyoruz. Ancak bu da tahlil değil. Asıl kıymetli olan taban fiyatın artırılması kadar vatandaşın satın alma gücünün yükseltilmesidir. Burada gidişat makus. Bu gidişatın düzeltilmesi lazım.”