Cemaat namazda imamın arkasında nasıl durmalı?

Yazar Nihat Hatipoğlu, bugün köşesinde Hz. Muhammed'i kaleme aldı. Peygamber Efendimizin kendisi hakkında söylediklerini yazan Hatipoğlu, 'Cemaat imamın arkasında nasıl durmalı?' gibi merak edilen sorulara da yanıt verdi.

Cemaat namazda imamın arkasında nasıl durmalı?
10 Temmuz 2020 - 11:15
Reklam

Cemaat imamın arkasında nasıl durmalı?

İmamın arkasında sadece bir kişi varsa, imamın sağında hizasında veya biraz arkasında durabilir.İmamın solunda durursa bu da mekruh olsa da caiz olur.İmamdan başka iki cemaat varsa imamın arkasında namaza dururlar. Bir erkek ve bir kadın iseler; erkek imamın hemen sağında, hanım da arkasında safa dururlar.

- Başında sarık veya takke olmayan imamın arkasında namaz kılınabilir mi?
Erkeğin, yani imamın başı avret sayılmaz. Bu nedenle de namazda örtünmesi gerekmez.Ancak gerek cemaatin ve gerekse de imamın takke gibi bir örtü ile saçlarını örtmeleri örfün gereğidir.Hz. Peygamber (s.a.v.)'in 'namazda saçınızı -başınızı- örtün gibi emri yoktur.Hanefilere göre erkeğin namazda takke - sarık- gibi bir şeyle başını kapaması müstehabtır. Yani güzel bir şeydir. Özellikle de huşu niyeti ile olursa imamın özellikle bu hususta titiz davranması ve saçını örtmesi doğru olur. Ancak bir imamın başını örtmeden kıldırdığı namaz geçerlidir.İbn Abbas'ın bir rivayetine göre Hz. Peygamber (s.a.v.) bir ara namaz kılanlar önünden geçmesin diye sarığını çıkarıp bir engel olarak önüne koymuştur. Bu durumda namazı başı açık kılmıştır.Sarıkla kılınan namazın daha hayırlı olduğuna dair teşvik mahiyetinde bazı rivayetlerden bahsedebiliriz.(Tac, Feyzul Kadir, Kenzu'l- Ummal) Alimlerin bir kısmına göre takke sarık yerine geçer.

- Tevbe suresinin kabir azabına engel olduğunu duydum. Doğru mu?

Bu sure Kur'an-ı Kerim'in 67 Suresidir. 30 ayettir. Bu sureye 'mania' suresi adı da verilmiştir. Sahibini, yani çok okuyanını kabir azabından koruyacağına işaret olarak 'engelleyici' denmiştir.Bir rivayete göre bu sure okuyanını cennete sokuncaya kadar şefaat için uğraşır ve Allah onun şefaatini kabul eder. Bu sure şefaatçi olur. İbn Abbas; bu sureyi ezberleyin, evladınıza, ailenize, komşunuza öğretin. Zira ateşten koruyucudur derdi. Geceleyin özellikle de yatağa yöneldiğimiz vakitte bu sureyi okuyup dua ile bağışlamak tavsiye edilmiştir.

Hz. Peygamber (s.a.v.) bu sureyi okumadan uyumazdı. Hatta Hz. Enes okuyan mübarek gecede ibadet etmiş gibidir diyerek bu sureyi geceleri okumayı bir alışkanlık haline getirmeye teşvik etmiştir.

- Gayri Müslimlerin evinde namaz kılınır mı?

Önemli olan namaz kılacağınız mekanın temiz olması, necasetle kirlenmemiş olmasıdır. Bu durumda gayri müslimin evinde, işyerinde namaz kılınabilir. Hz. Peygamber 'bütün yeryüzü benim için mescid kılınmıştır. Buyurmuştur. Zira müşrik veya gayri müslime ait toprak aslında Yüce Allah'a ait topraktır. Her toprakta namaz kılınır.
Bakara suresinin 144. Ayetinde 'nerede olursanız olun. Kabe yönüne yönelin' buyurulmuştur. Ebu Musa el-Eş'ari ve Ömer bin Abdülaziz'in kilisede namaz kıldıkları rivayet edilmiştir. Büyük alimlerden Şabi, Ata bin ebi Rebah ve İbn Sirin kilisede namaz kılmanın caiz olduğunu söylemişlerdir. Bu durumda orada bulunan heykellerden uzak durup namazı kılmak lazım. Bu durum elbetteki ihtiyaç halinde olur. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum