Çelik, göçmenler konusuna sessiz kalmadı

Şanlıurfa eski milletvekili ve Bakan Çelik, Suriyeliler üzerinden Kafkas ve Balkan göçmenlerinin rahatsız edilmesinden duyduğu tepkisini dile getirdi.

Çelik, göçmenler konusuna sessiz kalmadı
27 Temmuz 2021 - 08:43
Reklam

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın, kentte yaşayan yabancı uyruklu kişilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam yapılacağını açıklamasının ardından yeniden başlayan göçmen tartışmalarına Şanlıurfa eski milletvekili ve Bakan Çelik de katıldı. Sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklamada bulunan Çelik, “Bugün dünyanın en önemli sorunlarının başında düzensiz göç gelmektedir. Kuraklık, açlık, güvenlik vb sorunlarla insanlar dalgalar halinde göç etmektedirler. Afg’da sadece güvenlik sorunu yok yıllardır süren kuraklık ve açlık da var. Bu duruma yıllar önce dikkat çekmiştim” dedi.

Çelik, “Türkiye’de göçmen karşıtlığı yapmak bize yakışmaz” diyerek, şu ifadelere yer verdi:

“Ancak bu sınırlarımızdan elini kolunu sallayarak geçilmesine izin verelim demek değildir. Gelmek isteyen vize, ikamet vb kurallar dâhilinde gümrük kapılarından, uçakla insani şartlarda gelmelidir. Son olarak, Suriyeli sığınmacılar üzerinden yürüyen tartışmalarda bazı maksadı aşan ifadelerle Balkan, Kafkas muhaciri kardeşlerimizin incitildiğini görüyorum. Mülteci konusu tüm dünyada sorun, bu sorunun hiçbir yerinde olmayan asli unsurları tartışmaya dâhil etmek yanlıştır.”

URFA YAZAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum