Çay ve Kahve Tiryakileri Dikkat: Bu Kusura Düşmeyin

Çay ve kahveden sonra kesinlikle 1 bardak su için! Havaların soğumasıyla birlikte pek çok kişi...

Çay ve Kahve Tiryakileri Dikkat: Bu Kusura Düşmeyin

Çay ve kahveden sonra kesinlikle 1 bardak su için!

Havaların soğumasıyla birlikte pek çok kişi su içmek için susamayı bekliyor! Bununla da kalmayıp soğuk havalarda ‘içim ısınsın’ diyerek çay ve kahve tüketimini artırıyor. Üstelik çay ve kahvenin suyun yerini tutabildiğini düşünüyor! Acıbadem Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu, tüm bu yanlışlar nedeniyle bilhassa kış aylarında bedenin yaşamsal işlevleri için kritik kıymete sahip olan su tüketiminin azaldığını, oluşan sıvı kaybıyla böbreklerden kalbe bir çok organın ziyan gördüğünü vurgulayarak “Gün içerisinde tüketilen kahve ve çay üzere kafein içeren içecekler diüretik (idrar söktürücü) tesire sahip olduklarından çok tüketimleri bedende sıvı kaybına neden olmaktadır. Bu içecekleri hudutlu tüketmeli, çay ve kahvenin çabucak akabinde da kesinlikle bir bardak su içmeyi ihmal etmemelisiniz” diyor. Suyun az içilmesi kadar fazla tüketilmesinin de ziyanlı olduğunu, kolay bir formülle kişinin günlük su muhtaçlığını hesaplayabileceğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu, kışın su tüketimine yönelik çok kıymetli ikazlar ve tekliflerde bulundu.

Kışın enfeksiyonlar da eklenince!

Vücuttaki yaşamsal işlevlerin devamlılığı için her gün kâfi ölçüde su tüketimi büyük kıymet taşıyor. Yaz ayları kadar fazla olmasa da kışın da terleme, idrar, fizikî aktivite, proteinli ve tuzlu yiyeceklerin fazla tüketilmesi hatta nefes almayla dahi bedende su kaybı oluşuyor. Acıbadem Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu, kış aylarında sık rastlanan ateşli hastalıklarda teneffüs yoluyla, ishalde ise bağırsak yoluyla sıvı kaybı ortaya çıkabildiğini belirterek, bedendeki suyun istikrarının yaşamsal ehemmiyeti olduğunu, günlük hayat alışkanlıkları ortasına kesinlikle kâfi su tüketiminin eklenmesi gerektiğini vurguluyor.

Kim, ne kadar su tüketmeli? İşte formülü!

Yetişkin bir insan bedeninin ortalama yüzde 60’ı sudan oluşuyor. Yetersiz su tüketimi sonucu baş ağrısı, halsizlik, şuur bulanıklığı üzere durumlar görülmesi kaçınılmaz olabiliyor. Kâfi su tüketiminin kalp sıhhati için de kritik bir değere sahip olduğunu belirten Ayşe Sena Burcu “Su kaybının fazla olması durumunda kan hacmi azalır, dolanım kâfi olamaz, besin öğelerinin doku ve organlara ulaştırılmasında doğacak problemler bu organların fonksiyonuna yansır. İleri düzeyde sıvı kaybı (dehidratasyon) meydana gelmesi ise inmeye kadar giden önemli sıhhat sıkıntılarına neden olabilir” diyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu, su tüketimi gereksiniminin bireyden şahsa değiştiğini belirterek “Günlük mecburî gereksinim duyulan su tüketimini; beden yükünüzü (kg) 30 ml ile çarparak basitçe hesaplayabilirsiniz. İdrar renginin yoğunlaşması, günlük su gereksiniminizi karşılamadığınızın pratik bir göstergesidir” diye konuşuyor.

Bu yararlarını bir bilseniz!

Suyun bedenimiz için sayısız yararı olduğunu vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu; bu yararları şöyle özetliyor: “Atık hususların bedenden uzaklaştırılması, besinlerin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınması, kan deveranının sağlanması, hücrelerin, doku ve organların sağlıklı çalışması, hücrelere oksijen taşınması, cildin sağlıklı ve esnek görünmesi, metabolizmanın desteklenmesi, beden ısısının düzenlenmesi üzere pek çok yararı olan su, bedenimiz için yeri doldurulamaz bir değere sahiptir. Bu nedenle günlük yaşantımıza kesinlikle suyu dahil etmeli ve su içmek için katiyen susamayı beklememeliyiz” diyor.

Su tüketiminde bu ihtarlara dikkat!

Buna rağmen su tüketiminin ezbere olmamasını, az su içmek kadar fazla su tüketiminin de çeşitli problemlere yol açabildiğini belirten Ayşe Sena Burcu “Ezbere su tüketimi böbrek, kalp ve teneffüs yetmezliği olan hastalarda riskli olabilir. Bu hastalarda tüketilen suyun idrarla atımında sorun olabilir. İdrarla atılamayan su bedende birikebilir. Bu durum nefes darlığı ve ödeme neden olabilir. Bu hastaların günlük su tüketim ölçüleri doktorlar tarafından belirlenmeli, tertipli takip yapılmalıdır. Yalnızca kimi hastalık durumlarında değil, olağan gereksiniminin üzerinde su tüketimi olan bireylerde de fazla su tüketimi sıhhat için ziyan oluşturabilir. Gereksinimin üzerinde su tüketimi bedendeki sodyum, potasyum ve öbür minerallerin istikrarının bozulmasına bağlı olarak bedenin fonksiyonel faaliyetlerinin bozulmasına, böbreklerin çok çalışmasına, böbreğin idrarı konsantre etme yeteneğinin bozulmasına neden olabilir” ihtarında bulunuyor.

Çay ve kahveyi abartmayın! Akabinde kesinlikle 1 bardak su için!

Özellikle soğuk kış günlerinde ‘içim ısınsın’ diyerek çay ve kahve tüketiminde çoka kaçılabildiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu, bu tıp kafein içeren içeceklerin diüretik (idrar söktürücü) olması sebebiyle bedende sıvı kaybına yol açtığı ikazında bulunarak “Çay ve kahve tüketiminde çoka kaçmamaya, çay ve kahve içtikten çabucak sonra her seferinde kesinlikle 1 bardak su içmeye ihtimam gösterilmelidir” diyor. Su içmekte zorlananların, suyun içerisine ekleyecekleri limon- salatalık, elma dilimleri-tarçın kabuğu, armut dilimleri-nane ve limon-zencefil üzere meyve ve zerzevat dilimleriyle su tüketimlerini kolaylaştırabileceklerini kaydeden Ayşe Sena Burcu, böylelikle hem vitamin / mineral alımına katkı sağlanabileceğini hem de su içiminin daha keyifli hale getirilebileceğini söylüyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Çay ve Kahve Tiryakileri Dikkat: Bu Kusura Düşmeyin yazısı ilk önce Csa Haber üzerinde ortaya çıktı.